Přeposlat Nikon Coolpix P520

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon Coolpix P520

16.09.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Nikon Coolpix P520 je velmi výkonný ultrazoom, který disponuje dlouhým 42x zoom objektivem, snímačem BSI CMOS o rozlišení 18 megapixelů a zejména pak skvělou obrazovou kvalitou pořízených snímků. Umožňuje také pokročilé manuální nastavení a ovládání, nechybí mu otáčecí výklopný LCD displej a v neposlední řadě také GPS modul a podpora pro Wi-Fi adaptér od Nikonu, umožňující sdílet obsah se zařízeními na platformě iOS nebo Android. Slabinou je naproti tomu pomalejší autofokus, nižší výdrž baterie a poněkud laciný dojem z designu fotoaparátu. Přesto je P520 rozhodně kvalitním a solidním fotoaparátem, který stojí za pozornost.

Nikon Coolpix P520

Celkovým vzhledem a stavbou se P520 příliš neliší od svého předchůdce P510, hlavním rozdílem je již zmíněný snímač BSI CMOS s rozlišením 18 megapixelů. Objektiv s rozpětím 42x zoom, světelností f/3,0-5,9 a rozsahem 24 – 1000 mm však zůstává stejný. To není nutně špatné, protože objektiv poskytuje velmi dobrou službu. Bohužel však tomuto ultrazoomu stále chybí patice hot shoe, vstup pro externí mikrofon, rychlá přímá kontrola nad nastavením a v neposlední řadě i podpora formátu Raw. Nikon bohužel neposkytl žádné vylepšení oproti modelu P510, co se týče rychlosti automatického ostření. Zatímco modely konkurenčních výrobců byly v tomto směru souběžně inovovány, mezi P520 a jeho předchůdcem se prakticky nic nezměnilo. To platí také o celkové obrazové kvalitě snímků – ale v tomto případě je to naopak pozitivem (protože je v obou případech velmi dobrá).

Nikon Coolpix P520

Jaká zdokonalení oproti předchozímu modelu zde tedy nalezneme? Kromě navýšení celkového rozlišení o 2 Mpix nabízí P520 také pohledný plně polohovatelný LCD displej o délce úhlopříčky 3,2 palce (8,1 cm), dále nižší počáteční nastavení citlivosti (hodnota ISO 80) nebo schopnost pořídit o dva snímky více v režimu rychlého sériového snímkování při plném rozlišení. Obrazová kvalita snímků je velmi dobrá, ačkoliv nedosahuje kvality snímků, pořízených kvalitní digitální zrcadlovkou. Na poměry své ceny ale poskytuje více než uspokojivé výsledky. Přibližně do hodnoty ISO 400 jsou snímky velmi dobré i při detailním pohledu, nepostrádají detaily a nevykazují žádné deformace nebo ztrátu ostrosti po krajích. Ještě při ISO 1600 jsou pak dostatečně dobré například pro využití na webu. Kvalita videa je rovněž vysoká, ačkoliv má daleko od toho, aby ji bylo možno označit za „profesionální“. Problémem je zde zejména pomalejší autofokus při větším přiblížení scény.

Nikon Coolpix P520

 

Rychlost není doménou tohoto fotoaparátu. První snímek po zapnutí pořídí až za přibližně 2,3 sekundy a prodleva mezi dvěma jednotlivými snímky dosahuje asi 1,7 sekundy. V režimu rychlého sériového snímkování zvládne sedm následných snímků pořídit při frekvenci 7 fps, což je velmi dobrý výsledek (následně však čekáte přibližně 2,5 sekundy za každý snímek na jejich uložení). Závěrková prodleva činí asi 0,5 sekundy v dobrém, ale 1,9 sekundy v horším světle, což je samozřejmě pomalé. Celková stavba těla je vzhledem k obřímu objektivu překvapivě kompaktní. Právě objektiv představuje značnou část celkové hmotnosti fotoaparátu a tělo proti němu zpočátku působí poněkud drobným a laciným dojmem. Celkové rozměry přístroje činí 125,2 x 84,1 x 101,6 mm a hmotnost dosahuje 550 gramů (včetně baterie a karty). Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC, z běžných prvků konektivity nechybí Mini-HDMI i Micro-USB/AV port.

Nikon Coolpix P520

Ultrazoom Nikon Coolpix P520 je povedeným fotoaparátem, který navázal na úspěchy svého předchůdce Nikon Coolpix P510 a je také hrdým bratránkem modelů P500 i P600. Nabízí všechny důležité expoziční režimy, možnosti manuální ovládání, GPS modul i kvalitní natáčení videozáznamu. Je také velmi solidní (ačkoliv pomalejší) a má dobrý polohovatelný displej s vysokým rozlišením 921 600 bodů. Nechybí mu ani elektronický hledáček a podpora bezdrátové komunikace (podmíněné zakoupením Wi-Fi adaptéru typu WU-1a). Obrazová kvalita snímků je přinejmenším v dobrých podmínkách každopádně excelentní. P520 je tak stále velmi dobrou alternativou k novějším modelům ultrazoomů, ačkoliv samozřejmě nepatří k těm úplně nejlepším (obvykle ale i dražším). K dostání je dnes přibližně již od 7500 Kč. K dispozici je hned ve třech elegantních barevných variantách - černé, červené a stříbrné.

 

Nikon Coolpix P520

 

 

Základní údaje:

Rozměry: 125,2 x 84,1 x 101,6 mm

Hmotnost: 550 gramů

Typ snímače: CMOS BSI

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozlišení snímače: 18,9 Mpix

Velikost displeje: 3,2 palce (8,1 cm)

Rozlišení displeje: 921 600 bodů

Nejvyšší hodnota ISO: 3200 (12 800)

Rozlišení videa: 1080p60

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon Coolpix P520


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.