Přeposlat Sigma dp2 Quattro

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sigma dp2 Quattro

23.09.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Netradiční fotoaparát Sigma dp2 Quattro zaujme svým unikátním designem, skvělou kvalitou snímků při nižších nastaveních ISO, ostrým a jasným LCD displejem a dalšími prvky. Kvalitou snímků překonává i svého předchůdce DP2 Merrill. Z negativ lze zmínit zejména pomalejší reakce a absenci stabilizace obrazu, vestavěného blesku nebo podpory videa. Také design tohoto fotoaparátu se nemusí líbit všem. Pokud si ale na jeho specifické vzezření i specializované zaměření zvyknete, pak si jej nejspíš oblíbíte. Při troše trpělivosti totiž můžete v práci s ním docílit skutečně skvělých výsledků.

Sigma dp2 Quattro

Tento kompakt je nástupcem modelu Sigma DP2 Merill, v mnoha podstatných ohledech se však od něho liší. Opět nicméně zaujme neobvyklým designem, který je nezaměnitelný prakticky s jakýmkoliv jiným fotoaparátem na trhu. Již na první pohled je zřejmé, že tělo kompaktu je poněkud nadměrně široké. Úchyt navíc směřuje dozadu, nikoliv dopředu, jak bývá obvyklé. Pokud si na tento systém zvyknete, možná vám bude vyhovovat, ideální ale není – máte tendenci umístit palec na místo, kde se nacházejí hlavní ovládací prvky. Velikost modelu Quattro dosahuje 161 x 67 x 87 mm a hmotnost 395 gramů. Je tedy podstatně objemnější a těžší než například Ricoh GR, který je rovněž vybaven velkým snímačem typu APS-C. Primární objektiv má fixovaný design a pevné ohnisko 30 mm F/2,8 a dokáže zaostřit na předměty od vzdálenosti 30 cm. Bohužel však není vybaven optickou stabilizací obrazu.

Sigma dp2 Quattro

Zadní LCD displej má standardní velikost (délka úhlopříčky 3 palce, tedy 7,6 cm) a dobré rozlišení 920 000 bodů. Je také velmi detailní, ostrý a má vysokou jasnost. Není tedy žádný problém používat jej i na přímém slunečním světle. Elektronický hledáček k dispozici není a nelze jej ani externě připojit. Jednou ze zvláštností fotoaparátů od společnosti Sigma je využití obrazových snímačů se systémem Foveon (digitální fotoaparáty obvykle využívají klasické čipy CCD a CMOS s Bayerovou maskou). Díky tomu dosahují velmi vysokého rozlišení. DP2 Merill disponoval 45megapixelovým snímačem, jelikož každá z jeho tří vrstev obsahovala 15 megapixelů. Quattro se muselo spokojit s mírně slabším rozlišením (29 MP), přičemž tuto hodnotu zajišťuje kombinace modré jasové (20 MP), červené barevné (5 MP) a zelené barevné (5 MP) vrstvy. Pořizování snímků ve formátu Raw je nicméně limitováno na 19,6 megapixelu. Ostrost snímků je fantastická – nejvyšší naměřené hodnoty se blíží 4700 řádků na výšku snímku, což je jeden z nejlepších výkonů, zaznamenaných u kompaktů.

 

Sigma dp2 Quattro

 

Quattro pokulhává, co se týká zrnitosti snímků při vyšším nastavení ISO. Vzhledem ke snímači s čipem Foveon neudrží kritickou hranici 1,5 % ani při hodnotě citlivosti ISO 100 (kdy tato hodnota činí již 1,8 %), ale navzdory tomu jsou kvalita a množství detailů velmi vysoké i při těch nejvyšších nastaveních ISO. Z hlediska rychlosti je to u tohoto modelu také slabší, což je evidentní při práci v terénu i v provedených testech. První snímek po zapnutí totiž pořídí až za zhruba 3,9 sekundy, což je samozřejmě velmi pomalé. Rychlé sériové snímkování probíhá při maximální frekvenci 3,6 fps, ale pouze pro sedm následných snímků. V tomto ohledu vítězí například i konkurenční Fujifilm FinePix X100S s hodnotami 1,3 sekundy a 4,8 fps. Videozáznam natáčet nelze. Podporovány jsou paměťové karty typu SD, SDHC i SDXC. Energii dodávají dvě baterie, z nichž každá by měla zvládnout pořízení 200 snímků.

Sigma dp2 Quattro

Je velmi jednoduché vytknout fotoaparátu Sigma dp2 Quattro jeho nedostatky – není to fotoaparát pro každého, pracuje pomalu, snímky vykazují nadměrnou zrnitost, software podporuje jen některé funkce a selhává v některých parametrech. Ve skutečnosti je ale Quattro perfektně vyladěný kompakt, který je pouze třeba správně pochopit a využít jeho předností. Nelze jej používat pro dokumentaci rychle se pohybujících objektů, sportovních akcí nebo krajinek za šera. Co totiž tento fotoaparát dokáže velmi dobře, je pořizování snímků s úžasnými detaily při nižších nastaveních ISO. Při ISO 100 se kvalitou snímků dokonce zcela vyrovná mnohem ambicióznějšímu fotoaparátu Nikon D810. Dobré snímky ale s Quattrem vyžadují hodně trpělivosti a ideálně i stativ. Jste-li tedy při pořizování snímků poněkud méně trpěliví nebo potřebujete skutečně rychlý foťák, pak na Quattro raději zapomeňte. V opačném případě by ale mohl být právě tím, co hledáte.

Sigma dp2 Quattro

 

 

Základní údaje:

Rozměry: 161 x 67 x 87 mm

Hmotnost: 395 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: APS-C

Rozlišení snímače: 29 Mpix

Světelnost: F/2,8

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 920 000 bodů

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sigma dp2 Quattro


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.