Přeposlat Pentax K-S1

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Pentax K-S1

06.11.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tento unikátně tvarovaný kompaktní fotoaparát nabízí eleganci, luxusní vzhled i skladné rozměry. Je k dispozici v několika barevných variantách a nabízí skvělou kvalitu obrazu. Disponuje také vestavěnou redukcí otřesů a bleskovou závěrkou. Mezi negativa lze počítat například mělký úchyt, pomalý AF u videa nebo absenci vestavěné Wi-Fi a vstupu pro externí mikrofon. Cena fotoaparátu je bohužel také vyšší. Ačkoliv je tedy K-S1 solidní kompakt, nelze jej zařadit mezi úplně nejlepší modely dané kategorie. Jak si tedy vede ve srovnání s konkurencí a co vše uživatelům nabízí?

Pentax K-S1

Na pohled je K-S1 nepochybně krásný a působivý kompakt. Nabízí snímač s rozlišením 20 megapixelů a má tvar jako SLR, obohacený o oblé tvary a další elegantně vyhlížející prvky. Nedosahuje sice obecně stejné kvality jako konkurenční Nikon D5300, nezaostává za ním ale o mnoho. K-S1 je v porovnání s většinou ostatních fotoaparátů velmi malý, dosahuje rozměrů jen 121 x 93 x 70 mm a hmotnosti 558 gramů. Je tak jen o trošku větší než nejmenší SLR na trhu, tedy Canon EOS Rebel SL1. Společnost (Ricoh) Pentax stanovila pro tento model relativně ostré hrany, které měly podtrhnout výjimečnost K-S1. Je jen škoda, že úchyt má malou hloubku a v kombinaci s relativně vysokou hmotností kompaktu nemusí být držení fotoaparátu příliš pohodlné. Pokud tedy stojíte o tradiční SLR model s hlubším úchytem, za zmínku stojí například velmi dobrý model Nikon D3300. Ten je zároveň dostatečně kompaktní a přitom má i hluboký úchyt, umožňující pevné a jisté držení.

Pentax K-S1

Optický průhledový hledáček u K-S1 patří k nejlepším, jaké u SLR modelu můžete nalézt. Těla fotoaparátů jiných výrobců s cenou pod 1000 amerických dolarů (včetně modelu Canon EOS Rebel T5i) obvykle disponují jen zrcadlovým (pentamirror) hledáčkem, které jsou tmavší a nepokrývají 100 % scény. K-S1 naproti tomu využívá solidní skleněný hranolový hledáček. Ten sice poněkud přispívá k vyšší hmotnosti fotoaparátu, poskytuje ale jasný a rozměrově přesný obraz fotografované scény. Předností je také velmi rychlá závěrka, která začíná již na 1/6000 s (oproti 1/4000 s u většiny ostatních fotoaparátů z této kategorie). Zadní LCD je standardní třípalcový (7,6 cm) panel s pěkným rozlišením 921 000 bodů. Je ale fixovaný, na rozdíl třeba od panelu Nikonu D5300, navíc pak postrádá také dotykovou funkci, kterou nabízí například model SL1 od Canonu. Bohužel se u K-S1 nesetkáme ani s vestavěnou Wi-Fi, což je dnes již poměrně podstatný nedostatek.

Pentax K-S1

Rychlost je u tohoto fotoaparátu spíše průměrná. První snímek po zapnutí pořídí za rovnou sekundu, což je na poměry SLR spíše slabší výsledek (o polovinu pomalejší než u D5300). Rychlé sériové snímkování je s frekvencí 5,5 fps poměrně svižné, zároveň však i limitované. Tuto frekvenci totiž fotoaparát udrží jen pro 4 snímky v kombinaci Raw + JPG, 5 Raw nebo 9 JPG; následně dramaticky zpomalí. Zapsání na paměťovou kartu SanDisk o 95 GB pak trvá 7, 5 a 4 sekundy resp. K-S1 využívá 11-ti bodový AF systém, v podstatě identický s modelem K-50. Celková jemnost snímků je velmi dobrá, dosahuje nejvyšší hodnoty přes 2100 řádků na výšku snímku (při apertuře f/5.6). S digitálním šumem při vyšších nastaveních ISO si fotoaparát poradí velmi dobře – pěkné detaily jsou znatelné ještě při ISO 3200. Kvalita videa je obecně velmi dobrá a až na menší drobnosti odpovídá vysoké kvalitě, se kterou fotoaparáty od Pentaxu obvykle spojujeme.

Pentax K-S1

Jak tedy celkově zhodnotit kompaktní SLR fotoaparát Pentax K-S1? Není pochyb o tom, že se jedná o výkonný a kvalitní model, vhodný zejména pro pořizování snímků s vysokým detailem a ostrostí. Obrazová kvalita je tedy výborná, fotoaparát navíc nabízí i příjemně kompaktní rozměry. Ve většině ohledů tak lze o tomto fotoaparátu mluvit pozitivně, bohužel však má i své nepřehlédnutelné nedostatky. Jedná se sice o kompakt, který by měl nejen svým designem oslovit především mladší generaci, přesto však postrádá Wi-Fi a dotykovou funkci displeje. Jedenáctibodový AF systém je rovněž poněkud slabší, než jaký nabízejí některé kompakty srovnatelné ceny. Pokud se vám přesto K-S1 líbí a jste dobře obeznámeni s jeho přednostmi i nedostatky, pak by pro vás mohl představovat dobrou volbu. Nezapomínejte ale na skutečnost, že prakticky za stejnou cenu si můžete pořídit i fotoaparáty, které alespoň v některých ohledech nebo nabídce doplňků tuto zrcadlovku výrazně překonávají.

Pentax K-S1

...

...

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 121 x 93 x 70 milimetrů

Hmotnost: 558 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 20,1 megapixelu

Rozsah citlivosti ISO: 100 – 51 200

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 922 000 bodů

Kvalita videa: 1920 x 1080p

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Pentax K-S1


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.