Přeposlat Leica X (Typ 113)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Leica X (Typ 113)

18.11.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Leica X (Typ 113) je výrazným vylepšením oproti předchozí verzi X2, a to zejména z hlediska optiky. Objektiv s aperturou f/1.7 zachytí více než dvojnásobek světla a nové manuální ostření pomocí kroužku je velmi příjemné. Nechybí také možnost natáčet videozáznam ve Full HD kvalitě a podporován je velmi ostrý přídatný elektronický hledáček Visoflex. Ani tento kompaktní fotoaparát však není bez drobných chybek (nepodporuje například Wi-Fi) a jeho největší slabinou je nejspíš samotná pořizovací cena, která se vyšplhala o poznání výš než u většiny srovnatelných konkurentů. Představme si tento fotoaparát blíže.

Leica X (Typ 113)

Jisté je, že Typ 113 disponuje jedním z nejsvětlejších objektivů, jaké u kompaktů vyšší třídy nalezneme. Ačkoliv je to opravdu kompaktní fotoaparát, dosahuje Leica X svými velikostními parametry k jakémusi hornímu limitu této kategorie. Značně se podobá modelu Leica X2. Jeho přesné rozměry činí 133 x 73 x 78 mm a hmotnost dosahuje 486 gramů. Je tak o poznání robustnější než třeba příbuzný model X-E (Typ 102). Konstrukce fotoaparátu je velmi solidní, oba krycí pláty jsou vyrobené z kvalitního hliníku a pod koženkovým obalem nalezneme hořčíkovou kostru. K dispozici jsou celkem tři barevné varianty, elegantní černá, dále černá se stříbrnými akcenty a konečně i pohledná hnědá barva koženky. Širokoúhlý objektiv Summilux ASPH má design 23 mm f/1.7 a je fixován k tělu fotoaparátu. Je vybaven kolečkem pro manuální ostření, ale fotoaparát podporuje také autofokus. Typ 113 dokáže ostřit od vzdálenosti 20 cm (ovšem s aperturou f/2.8; na hodnotu f/1.7 se dostáváme až přibližně od 1,5 metru).

Leica X (Typ 113)

Zadní displej má délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a velmi pěkné rozlišení 921 000 bodů. Svými specifikacemi je prakticky identický s modelem Leica M (Typ 240). Obraz displeje je dostatečně ostrý, ale je na něj hůře vidět za jasného slunečního světla. Podobným displejem disponuje také fotoaparát Ricoh GR, který je ale vybaven ještě ostřejším panelem (1,228 milionu bodů). Jak už bylo uvedeno, zcela chybí podpora Wi-Fi. To je trochu překvapení, protože u modelu Leica T nebo Leica S Wi-Fi nechybí. Typ 113 nám nicméně nabízí GPS, ačkoliv není vestavěné (lze jej aktivovat, pokud používáte přídatný elektronický hledáček Visoflex). Z hlediska rychlosti je Leica X (Typ 113) spíše průměrným kompaktem. První plně zaostřený snímek pořídí asi za 1,5 sekundy po zapnutí. Z hlediska sekvenčního snímkování podává rovněž průměrný výkon – pořídí 7 snímků ve formátu Raw + JPG nebo jen JPG při frekvenci 5 fps. Závěrková prodleva činí v dobrém světle horších 0,4 s., v lepším pak naopak velmi dobrých 0,5 s.

Leica X (Typ 113)

Video je natáčeno ve kvalitě 1080p30 nebo 720p30, a to do formátu MP4. Kvalita videozáznamu je poměrně vysoká. Záznam je detailní a plynulý, barvy jsou reprodukovány věrně a dobrou práci odvádí také autofokus. Vnitřní mikrofon je také kvalitní, i když bohužel vychytává množství hluku na pozadí (externí mikrofon připojit nelze). Natáčení videa tímto fotoaparátem má každopádně i své limity, například maximální frekvenci 30 snímků za sekundu. Objevuje se také nepříjemný efekt rolující závěrky při rychlém švenkování s přístrojem během natáčení. Výsledná kvalita videa je tak spíše mírně nadprůměrná a Leica X (Typ 113) je každopádně více fotoaparátem pro snímky než pro natáčení videa. Rozhodně ale video od tohoto kompaktu můžete použít například na sociálních sítích. Co se týká prvků konektivity, nechybí port mini USB pro připojení k počítači ani mini HDMI pro připojení k HD televizoru. Jeden slot pro paměťové karty podporuje formát SD, SDHC a SDXC.

Leica X (Typ 113)

Kompaktní fotoaparát Leica X (Typ 113) je velmi kvalitní zástupce této kategorie. Nabízí vysokou obrazovou kvalitu snímků, skvělou světelnost objektivu (zachycuje až o 50 % více světla než konkurenční Fujifilm X100S) a užitečnou možnost manuálního ostření. Také natáčí pohledné video v dobré kvalitě a celkově není výrazně pomalý. Dobře si poradí i s kvalitou snímků v horším světle. Potud tedy můžeme spíše chválit. Bohužel však nalezneme i několik nezanedbatelných nedostatků. Typ 113 nepodporuje Wi-Fi, což je v dnešní době již pro mnoho uživatelů významným negativem. Nevyvážený je také výkon fotoaparátu při focení za vyššího nastavení citlivosti ISO. Zejména je tu ale otázka vysoké pořizovací ceny, která převyšuje cenu většiny srovnatelných konkurentů (kolem 51 000 Kč). Téměř o polovinu levnější je již zmíněný Fujifilm X100S, který sice nenabízí manuální ostření a stejně světlý objektiv, celkovou kvalitou se ale svému dražšímu konkurentovi vyrovná.

Leica X (Typ 113)

Základní údaje:

Velikost: 133 x 73 x 78 milimetrů

Hmotnost: 486 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 23 x 15,5 mm

Rozlišení snímače: 17 megapixelů

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Rozpětí ISO: 100 – 12 500

Typ akumulátoru: BP-DC8

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Leica X (Typ 113)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.