Přeposlat Leica X-E (Typ 102)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Leica X-E (Typ 102)

25.11.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fotoaparát Leica X-E (Typ 102) představuje kosmetickou aktualizaci staršího modelu X2. Jde o kompaktní model, který nabízí snímač APS-C s rozlišením 16 megapixelů, výborný detail i při vyšších nastaveních ISO, ostrý objektiv, možnost přidání externího EVF a v neposlední řadě i licenci pro Adobe Photoshop Lightroom. Na straně negativ můžeme uvést vysokou cenu, slabý zadní LCD displej, nemožnost natáčení videa nebo slabé manuální ostření. Leica X-E (Typ 102) představuje vlastně starší fotoaparát v novém designu a některé jeho komponenty tomu bohužel odpovídají jistou mírou své zastaralosti. Neodsuzujme ale předem, tento kompakt má rozhodně co nabídnout.

Leica X-E (Typ 102)

X-E (Typ 102) rozhodně zaujme jednou příjemnou vlastností, a tou je jeho menší velikost. Při rozměrech 124 x 69 x 51,5 mm a hmotnosti 316 gramů se snadno vejde do větší kapsy (nikoliv však do těsné kapsy u džínsů) a oproti svému podstatně většímu příbuznému X (Typ 113) je tak mnohem kompaktnější a snáze přenosný. X-E s šestnáctimegapixelovým snímačem je k dispozici pouze v jedné barevné variantě. Kovové pláty na horní a dolní straně jsou vyvedeny v tmavé šedi, tělo pokrývá umělá koženka stříbrné barvy. Objektiv 24 mm f/2.8 Elmarit ASPH je fixován k tělu fotoaparátu a k dispozici je také ochranný plastový kryt. Šířka zorného pole je téměř stejná jako u full-frame kompaktu RX1 od Sony. X-E dokáže zaostřit od vzdálenosti 0,4 metru, čímž poněkud zaostává jak za RX1 (v režimu makro 0,14 m), tak i za svým příbuzným X (Typ 113) s 0,2 metru. Fyzické ovládací prvky na těle fotoaparátu jsou poměrně početné a standardně rozmístěné.

Leica X-E (Typ 102)

Zadní LCD displej je bohužel stejného typu, jako displej u dva roky starého modelu X2. Problém je, že jde opět o stejný typ displeje jako u X1, který je ještě o další dva roky starší (2010). Tomu bohužel odpovídá kvalita tohoto displeje s délkou úhlopříčky 2,7 palce (6,8 cm) a rozlišením pouhých 230 000 bodů. Tento panel je sice adekvátní k rozvržení fotografované scény, ale to je tak jediné, co je schopen poskytnout. Z hlediska rychlosti je X-E spíše průměrný, první snímek pořídí až za 2,6 sekundy po zapnutí. V dobrém světle zaostří za 0,2 sekundy, v horším ale zpomalí na 1,1 sekundy. Při sekvenčním snímkování si X-E vede podobně jako X (Typ 113). Maximální frekvence činí asi 4,6 fps pro 8 následných snímků ve formátu Raw+JPG nebo JPG. Zapsání na paměťovou kartu pak trvá 13,4 sekundy v rámci Raw+JPG a 7,8 sekundy u JPG. Maximální ostrost činí přibližně 2200 řádků na výšku snímku (při f/8), což je lehce nadprůměrný výsledek. Dobře si X-E poradí také s detaily při vyšším nastavení ISO (ačkoliv hodnota digitálního šumu při ISO 3200 činí již celá 4 %).

Leica X-E (Typ 102)

Fotoaparát Leica X-E (Typ 102) bohužel nepodporuje natáčení videozáznamu. To je v současnosti již poměrně závažný nedostatek, ačkoliv je jasné, že ne každý uživatel bude tuto schopnost vyžadovat. K dispozici je naopak standardní port mini HDMI, takže pořízené snímky si můžete ve velkém formátu a dobrém rozlišení prohlížet na velké obrazovce. Samozřejmě pak nechybí ani port USB, umožňující propojení fotoaparátu s počítačem. X-E má pouze jeden slot pro paměťovou kartu. Podporuje standardně tři typy paměťových médií, a sice SD, SDHC a SDXC. Baterie je stejného typu, jakou najdeme u příbuzných typů fotoaparátů Leica X1, X2 a X (Typ 113). Bonusem od výrobce je také licence na pokročilý software Adobe Photoshop Lightroom, který uživateli umožní podstatně kreativnější práci s pořízenými snímky. Celkový design fotoaparátu je velmi pohledný, záleží ale spíše na individuálním vkusu.

Leica X-E (Typ 102)

Fotoaparát Leica X-E (Typ 102) je vlastně poněkud zastaralý model, ale to je dáno faktem, že představuje pouze původní fotoaparát s novým zevnějškem. Nepochybně se u něj setkáme s výraznými pozitivy, ať už jde o kompaktní rozměry, obrazový snímač formátu APS-C, dostatečně ostrý objektiv a výkonný obrazový procesor. Fotoaparát také poskytuje velmi dobrý detail i při vyšším nastavení ISO. Bohužel však tento kompakt zatěžuje několik výraznějších nedostatků, které nelze pominout. V první řadě lze zmínit absenci možnosti natáčet video a velmi slabý LCD displej. Dále jde o vysokou pořizovací cenu (kolem 41 000 Kč s DPH), za kterou můžete získat i jiné, v některých ohledech rozhodně lepší fotoaparáty. Levnější je například model Fujifilm X100S nebo jeho novější obdoba X100T. Pokud máte dostatečně velký rozpočet, pak můžete zvážit také koupi příbuzného modelu X (Typ 113) s lepším displejem a natáčením videa ve Full HD nebo Sony RX1, který už je ale přece jenom o poznání dražší.

Leica X-E (Typ 102)

Základní údaje:

Rozměry: 124 × 69 × 51,5 mm

Hmotnost: 316 g

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: APS-C

Rozlišení snímače: 16,2 MPix

Velikost displeje: 2,7 palce (6,8 cm)

Rozlišení displeje: 230 000 bodů

Citlivost ISO: 100 - 12500

Napájení: Li-Ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Leica X-E (Typ 102)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.