Přeposlat Leica M-P (Typ 240)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Leica M-P (Typ 240)

04.12.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Leica M-P je nejvyšší verzí modelu Leica M (Typ 240). Oproti původní verzi nabízí několik podstatných vylepšení, zejména pak odolnější a lepší LCD displej i schopnost pořídit podstatně více snímků při kontinuálním režimu. K dispozici je také full-frame snímač typu CMOS, dobrá kvalita a detail i při vyšších nastaveních ISO, výborná konstrukční kvalita, vysoká odolnost proti prachu a nečistotám nebo safírem chráněné sklo displeje. Leica M-P je sice poněkud dražší fotoaparát a nabízí jen manuální ostření i průměrnou kvalitu natočeného videa, celkově jde ale o skvělý model full-frame bezzrcadlovky té nejvyšší kvality. Podrobnější pohled na něj nám napoví víc.

Leica M-P (Typ 240)

Leica M-P (Typ 240) je vyšší verzí staršího M (Typ 240) s mnoha úpravami a skutečně velmi vysokou kvalitou, zároveň ale také velmi vysokou cenou. Svojí velikostí a tvarem značně připomíná model M, navíc má i stejně umístěné ovládací prvky. Představuje nejmenší full-frame fotoaparát s výměnnými objektivy na trhu, a to při rozměrech 139 x 80 x 42 mm a hmotnosti 680 gramů. Konkurenční model Sony Alpha 7 a podobné typy fotoaparátů jsou o trochu větší, ale často lehčí. K dispozici jsou dvě barevné varianty, černá a stříbrně chromová. Samozřejmostí je zde poměrně elegantní retro styl, který ale nemusí „sednout“ každému. Zadní LCD displej již nabízí vysokou odolnost proti poškrábání (díky extrémně tvrdému safírovému pokryvu), čímž se M-P liší od předchozího modelu M. K dispozici má také dvakrát více úložního prostoru pro snímky (2 GB). Nabízí však bohužel jen manuální ostření, což nemusí být vždy vítané. Celková kvalita konstrukce fotoaparátu z hořčíku a kovových komponentů je ale samozřejmě velmi vysoká.

Leica M-P (Typ 240)

Fotoaparát disponuje velkým průhledovým hledáčkem, který je jasný a dobře se s ním pracuje. Obrazový snímač CMOS je formátu full-frame, přesto je M-P velmi kompaktní a dobře přenosný. Obrazová kvalita snímků je velmi vysoká prakticky při jakémkoliv nastavení ISO, což je velká přednost fotoaparátu. Za zmínku ale stojí také vysoká odolnost fotoaparátu, jemuž nevadí nadměrné množství prachu ani nečistot. Příjemným bonusem je také software Adobe Photoshot Lightroom, který umožní sofistikovanou práci s vámi pořízenými snímky. Již zmíněný safírový kryt displeje jednak lépe chrání proti mělkým škrábancům (o trochu více než Gorilla Glass u modelu M), zároveň ale způsobuje o trochu vyšší kontrast obrazu. Tento jev ale zpozorujete pouze při přímém srovnání obou displejů, jinak je prakticky neznatelný. Z hlediska rychlosti si M-P vede spíše průměrně, první snímek po zapnutí pořídí až za přibližně 1,7 sekundy. Kontinuální sekvenční snímkování pak probíhá při frekvenci 3,2 fps.

Leica M-P (Typ 240)

Obrazovou kvalitou snímků a videa se M-P prakticky vyrovnává předchozímu modelu M. To přitom není vůbec špatné, protože tento kompakt si vede více než dobře. Maximální jemnost snímku dosahuje velmi vysokých hodnot přes 3500 řádků na výšku snímku (při f/5.6). Kritickou hodnotu digitálního šumu 1,5 % udrží fotoaparát do nastavení ISO 1600, pak již výrazně vzrůstá (činí až 4,1 % při ISO 6400). To ale vůbec nevypovídá o skutečné kvalitě snímku – detaily jsou totiž velmi dobré i při tomto nejvyšším nastavení citlivosti. Videozáznam je natáčen ve kvalitě 1080p nebo 720p do formátu QuickTime, frekvence činí 25 nebo 24 fps. Záznam ve kvalitě 480p pak vykazuje vyšší frekvenci 30 nebo 25 rámečků za sekundu. Obraz je velmi ostrý a plynulý, je však třeba nepohybovat příliš rychle s objektivem (jinak se objeví efekt rolující závěrky). K fotoaparátu nelze připojit externí mikrofon, interní ale odvádí beztak dobrou práci. Podporovány jsou standardně paměťové karty typu SD, SDHC a SDXC.

Leica M-P (Typ 240)

Fotoaparát Leica M-P (Typ 240) je aktualizovanou a vylepšenou verzí již tak výborného modelu M (Typ 240), nabízející velmi pohledný displej, vysokou kvalitu snímků za každého nastavení ISO, výborný snímač s rozlišením 24 Mpix i průhledový hledáček, kompaktní rozměry, kvalitní stavbu z hořčíku a kovů a v neposlední řadě také vysokou odolnost proti nepříznivým podmínkám. Zcela se v mnoha ohledech vyrovná full-frame zrcadlovkám typu Sony Alpha A7. Z negativ lze zmínit například pomalejší startovní reakci, absenci automatického ostření nebo slabší kvalitu videa v některých ohledech. Zdaleka největším mínusem je ale značně vysoká cena, která odsuzuje tento fotoaparát do kategorie méně dostupných. V současnosti se pohybuje přibližně kolem 185 000 Kč s DPH. M-P (Typ 240) je zkrátka zcela profesionální kompakt s výměnným objektivem, který mnoho nabízí, ale za svoji kvalitu je výrobcem dostatečně finančně ohodnocen. Rozhodně nejde o běžný fotoaparát na dovolenou, pokud si jej ale můžete dovolit, nepochybně vás nezklame.

Leica M-P (Typ 240)

...

...

Základní údaje:

Velikost: 139 x 80 x 42 milimetrů

Hmotnost: 680 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: 36 x 24 mm

Rozlišení snímače: 24 megapixelů

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 920 000 bodů

Rozpětí ISO: 100 – 6400

Způsob napájení: Akumulátor

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Leica M-P (Typ 240)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.