Přeposlat Sigma dp1 Quattro

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sigma dp1 Quattro

09.12.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Sigma dp1 Quattro je druhým kompaktním fotoaparátem v této řadě, kterému se dostalo aktualizace v rámci nového designu a snímače. Svojí cenou se vyrovná příbuznému modelu dp2 Quattro a využívá rovněž stejný trojvrstvý snímač Foveon. Nabízí také skvělou obrazovou kvalitu při nižších nastaveních ISO a velmi jasný a ostrý LCD displej. Na druhou stranu je ale poměrně pomalý a postrádá vestavěný elektronický hledáček, blesk i podporu videa. Tento fotoaparát je celkově velmi kvalitní, ale existují také jeho stejně výkonní konkurenti. Představme si tedy kompakt dp1 blíže.

Sigma dp1 Quattro

Celkový povrchový design tohoto kompaktu je prakticky identický s jeho příbuzným dp2, jediným výraznějším rozdílem mezi nimi je pouze objektiv. Rozměry dp1 Quattro činí 67 x 162 x 87 mm, hmotnost dosahuje přibližně 425 gramů. Ovládání, fyzický tvar a některé další prvky jsou u něho velmi podobné již zmíněnému dp2 Quattro, pro další informace se tedy můžete podívat i na recenzi tohoto modelu. Již zmíněný objektiv se nápadně liší u dp2 (fixovaný 30 mm f/2.8) a dp1 (širokoúhlý 19 mm f/2.8). Novější model také nabízí možnost zaostření již od vzdálenosti zhruba 20 cm. Většina vysoce kvalitních kompaktů, jako jsou modely s formátem snímače APS-C Leica X (Typ 113) a Fujifilm X100T nebo vyspělý full-frame model Sony Cyber-shot DSC-RX1 disponují ekvivalentním rozpětím 35 mm. Některé konkurenční modely se nicméně šířkou zorného pole vyrovnají i dp1, z této kategorie zmiňme například Ricoh GR nebo Nikon Coolpix A.

Sigma dp1 Quattro

Z hlediska rychlosti si dp1 Quattro příliš dobře nevede. První snímek po zapnutí a zaostření pořídí až po přibližně 4,6 sekundy, což je samozřejmě slabý výsledek. Závěrková prodleva v dobrém světle je také výrazně slabá, činí totiž asi 0,35 sekundy (v horším světle pak kolem 1,3 sekundy). Pokud je vaším přáním vysoce rychlý fotoaparát pro pořizování záznamů ze sportovních událostí nebo přírody, pak rozhodně nelze dp1 doporučit. Lepší už je rychlost sekvenčního snímkování, dosahující frekvence 3,7 snímku za sekundu, a to až pro 7 následných snímků. Pomalejší zápis na paměťovou kartu ale způsobuje další časovou prodlevu, v případě focení do formátu Raw + JPG činí tato prodleva asi 42 sekund, pouze Raw zabere 52 sekund a JPG rovných 50 sekund (rozlišení 19,6 Mpix) nebo 47 sekund (rozlišení 39 Mpix). Celkové rozlišení a jemnost snímků jsou nicméně úžasné – v průměru přesahují i 4000 řádků na výšku snímku (s maximálním vrcholem kolem 4600 řádků ve středu snímku).

Sigma dp1 Quattro

Fotoaparát lze také nastavit k pořizování JPG snímků s rozlišením 39 megapixelů (snímkování v Raw není při tomto nastavení umožněno). Tuto možnost samozřejmě využijí pouze uživatelé, kteří chtějí ze svých snímků vytvářet například velké tisky. S vyšší mírou digitálního šumu si dp1 dokáže poradit vcelku zdatně, ačkoliv kritická hodnota 1,5 % je překonána již při relativně nízkém nastavení citlivosti ISO 200 (2 %). Při ISO 400 už pak činí 2,4 % a při ISO 800 dokonce 3 %. Do nastavení ISO 400 je kvalita snímků velmi dobrá, při ISO 800 už ale začíná mizet dobrá saturace barev. Při ISO 1600 pak agresivní redukce digitálního šumu snižuje hodnotu na 1,4 %, zároveň ale trpí detaily snímku. Na ještě vyšších nastaveních ISO 3200 a ISO 6400 je situace samozřejmě ještě horší. Videozáznam není u dp1 podporován vůbec, takže na natáčení filmů s ním můžete zapomenout. Z prvků konektivity je k dispozici USB port a podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

Sigma dp1 Quattro

Fotoaparát Sigma dp1 Quattro je nepochybně specializovaným kompaktem, který si najde své příznivce spíše jen u některých fotografů. Zaujme zejména svým širokoúhlým objektivem a schopností pořizovat snímky se skutečně fantastickým rozlišením. Při práci za nižšího nastavení ISO je schopen pořizovat nádherné snímky, odpovídající svojí kvalitou snímkům ambicióznějších fotoaparátů. Nedostatky fotoaparátu lze spatřovat zejména v pomalém startu a vysoké závěrkové prodlevě, stejně jako ve kvalitě snímků za vyššího nastavení ISO, kdy výrazně trpí jemné detaily. Pokud jste nicméně ochotni pracovat s některými okrajovými extrémy fotoaparátu a máte dostatek trpělivosti, abyste jej dokázali náležitě ocenit, pak je dp1 Quattro možná tím pravým fotoaparátem pro vás. K dispozici jsou však také další velmi dobré alternativy, z nichž si pozornost rozhodně zaslouží například Fujifilm X100T, který je podstatně všestrannější a lépe si poradí také se snímky pořízenými za vyšších nastavení ISO.

Sigma dp1 Quattro

...

...

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 67 x 162 x 87 milimetrů

Hmotnost: 425 gramů

Typ snímače: Foveon X3 (CMOS)

Rozlišení snímače:  megapixelů

Velikost snímače: 23,5 x 15,7 mm

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 920 000 bodů

Rozsah ISO: 100 - 6400

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sigma dp1 Quattro


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.