Přeposlat Leica S-E (Typ 006)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Leica S-E (Typ 006)

18.12.2014 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Leica S-E patří k velmi drahým (cena v českých obchodech překračuje 400 000 Kč), zároveň ale také vysoce výkonným modelům středního formátu. Dnes se řadí k těm nejlepším fotoaparátům dané kategorie na trhu. Nabízí rychlý AF systém, kontinuální snímkování při frekvenci 1,3 fps, ostrý zadní LCD displej, duální slot pro paměťovou kartu a velký, jasný průhledový hledáček. Jeho CCD snímač má ale limitované rozpětí ISO a fotoaparát také nepodporuje natáčení videozáznamu. Celkově se dá S-E považovat za velmi dobrý fotoaparát do studia (pokud nepotřebujete dobrou výkonnost i při vyšších nastaveních ISO), nedisponuje ale již tou nejnovější technologií.

Leica S-E (Typ 006)

Ačkoliv je cena tohoto přístroje vysoká, jde vlastně o poměrně levný model ve své kategorii. Pouze Pentax nabízí výrazně kvalitnější modely středního formátu, a sice 645D a 645Z. Na rozdíl od ostatních fotoaparátů této kategorie odvozuje S-E svůj design od 35 mm SLR modelů. Při rozměrech 160 x 80 x 120 mm a hmotnosti 1260 gramů není S-E o mnoho větší než například Nikon D810. Barevné schéma S-E je podobné jeho příbuznému Leica M-E (Typ 220). Barva těla je černá, horní část je ale vyvedena ve stylové „antracitové“ černi. Zadní displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišení 921 000 bodů. Na pohled je ostrý a detailní a je na něho dobře vidět i za slunečného dne. Nepodporuje však dotykovou funkci, takže některé ovládací manévry jsou u něho složitější. Jediným faktickým rozdílem mezi starším modelem Leica S (Typ 006) a novějším S-E je nepřítomnost modulu GPS u novějšího z obou příbuzných fotoaparátů.

Leica S-E (Typ 006)

První zaostřený snímek po zapnutí pořídí S-E přibližně za 3,2 sekundy. To je sice pomalejší než u 35 mm SLR modelů, ale mnohem rychlejší než u příbuzných modelů Credo 50 či 645D. Na poměry této kategorie nabízí S-E také velmi svižné kontinuální snímkování, a to při frekvenci 1,3 rámečků za sekundu. Tuto rychlost udrží pro 18 snímků v kombinaci Raw + JPG nebo pro 22 snímků ve formátu Raw. Ve formátu JPG vám postačí jen držet tlačítko spouště a tato frekvence vydrží po velmi dlouhou dobu – podmínkou je ovšem implementace rychlé CF karty s dostatečnou kapacitou. Snímače typu CCD si obvykle vedou hůře při vyšších nastaveních ISO, co se obrazové kvality snímků týká (alespoň v porovnání s modernějšími snímači typu CMOS). To bohužel platí i pro S-E, který má maximální nastavení ISO limitované na hodnotě 1600. Při práci ve studiu to samozřejmě nepředstavuje problém, ale v „reálném“ světě tento fakt samozřejmě znamená jistá omezení.

Leica S-E (Typ 006)

Na druhou stranu je však pravdou, že nadměrný digitální šum není u S-E zase takovým problémem, jak by se mohlo zdát. I při zmíněném nejvyšším nastavení citlivosti ISO 1600 dosahuje míra digitálního šumu jen 2,1 % (oproti „kritické“ hodnotě, stanovené na 1,5 %) a v přímém rozboru snímku na velkém monitoru není znatelná žádná drastická změna jeho kvality. Vyskytuje se samozřejmě o trochu větší zrnitost a jistá míra ztráty detailů, ale ta nepředstavuje nijak výrazný problém. Pokud ovšem chcete fotoaparát, schopný natáčet i videozáznam, pak se musíte poohlédnout jinde – S-E tuto funkci nepodporuje. V tom případě stojí za zvážení konkurenční model Pentax 645Z nebo nový model Leica S (Typ 007), který v příštím roce nabídne natáčení videa ve kvalitě 1080p i 4K. Z prvků konektivity nechybí mini HDMI vstup, stejně jako konektor LEMO a PC Sync. Výhodou je samozřejmě duální slot pro paměťové karty.

Leica S-E (Typ 006)

Fotoaparát Leica S-E (Typ 006) představuje velmi solidní volbu pro studiové fotografy, kteří nepotřebují schopnost pořizovat videozáznam a nevyžadují vysokou obrazovou kvalitu snímků za vyššího nastavení ISO. Ačkoliv rozhodně nejde o levný fotoaparát, v poměru ke svým konkurentům také patří k těm relativně levným. Nabízí velmi vysokou kvalitu snímků a ačkoliv nelze nastavit vyšší citlivost než ISO 1600, i při této hodnotě jsou snímky relativně ostré a detailní. S-E je také poměrně rychlý fotoaparát a má velmi přesný AF systém. Také jeho LCD displej je ostrý a průhledový hledáček je velký a jasný. Je pouze škoda, že S-E nepodporuje také natáčení videa. Pokud máte omezený finanční rozpočet, pak stojí za zmínku i výrazně levnější konkurent Pentax 645D. Také je vybaven snímačem typu CCD a vykazuje integrovaný design; nedisponuje ale centrální závěrkou, což jej při práci ve studiu značně limituje. Model S-E lze tedy s mírnou výhradou vřele doporučit, jeho cena se dnes pohybuje kolem 430 000 Kč s DPH.

Leica S-E (Typ 006)

Základní údaje:

Typ: DSLR (střední formát)

Velikost: 160 x 80 x 120 milimetrů

Hmotnost: 1260 gramů

Typ snímače: CCD

Rozlišení snímače: 37,5 megapixelu

Velikost snímače: 30 x 45 mm

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Rozsah ISO: 100 - 1600

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Leica S-E (Typ 006)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.