Přeposlat Panasonic Lumix DMC-LX100

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Panasonic Lumix DMC-LX100

13.01.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Kompaktní fotoaparát Panasonic Lumix DMC-LX100 nabízí skvělou obrazovou kvalitu snímků i videí, velmi štědrý příděl doplňků a celkově značně vysokou výkonnost. Nedostatků obecně mnoho nemá, v podstatě se nedá najít žádný závažnější. Snad jen zadní LCD displej by nemusel být fixovaný, to je ale spíše drobnost. Je také pravda, že ovládání tohoto fotoaparátu je spíše pro zkušenější uživatele, kteří si práci s ním skutečně užijí. Ačkoliv tak DMC-LX100 patří k poněkud nákladnějším modelům, rozhodně jej lze vřele doporučit. Podívejme se na něho nyní podrobněji.

Panasonic Lumix DMC-LX100

Tento kompaktní fotoaparát zaujme pozoruhodnou kombinací skvělého objektivu a na poměry své kategorie velkého snímače, ústící ve výbornou kvalitu snímků. Snímky ve formátu JPG vypadají skvěle při ISO 800 i ISO 1600, digitální šum se začne výrazněji projevovat až při nastavení citlivosti ISO 3200. Při focení ve formátu raw ale můžete očekávat výbornou kvalitu detailů ještě při nastavení ISO 12800. Postupně se sice objevují hůře odlišitelné části snímků například ve stínech nebo exponovaných objektech, nejde ale o nic neobvyklého. Video natáčené ve 4K vypadá samozřejmě skvěle, používá ostatně stejný výkonný obrazový procesor GH4. Dokonce i na obrazovce pod 4K působí znatelně lépe než HD záznam. Zvuk je u videa poměrně kvalitní, ale pro profesionální práci nepostačí – fotoaparát není vybaven vstupem pro externí mikrofon (nezapomeňte také, že pro natáčení ve 4K potřebujete kartu UHS-II SD). Rozměry LX100 činí 114,8 x 66,2 x 55 mm, hmotnost dosahuje 394 gramů.

Panasonic Lumix DMC-LX100

Z hlediska výkonnosti si LX100 vede na poměry kompaktu velmi dobře. Je pouze mírně slabší ve své startovací reakci – první snímek pořídí za 2,5 sekundy. Jinak představuje závěrková prodleva jen 0,2 sekundy v dobrém i horším světle a prodleva mezi dvěma snímky v JPG činí velmi dobrých 0,4 sekundy (0,5 s. pro raw). S použitím blesku se tato prodleva zvyšuje na stále velmi dobrých 1,5 sekundy. V režimu kontinuálního sériového snímkování dosahuje frekvence až 6,5 rámečků za sekundu, což je opět na poměry této kategorie výborný výsledek. S fixovaným fokusem a expozicí na první snímek se frekvence zvýší dokonce na 11 rámečků za sekundu a je-li vám lhostejná volba mezi mechanickou a elektronickou závěrkou, pak v režimu super-vysoké rychlosti můžete docílit dokonce hodnoty 40 fps. AF systém je poměrně spolehlivý, ale často zaostřuje na nejbližší předmět v záběru, což bývá obvykle špatně. Jinak je ale rychlý a přesný. Displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a slušné rozlišení 921 000 bodů.

Panasonic Lumix DMC-LX100

Tento fotoaparát je větší a těžší než konkurenční Sony RX100 III, zato má ale pohledný a užitečný gumou potažený úchyt pro pohodlné držení i v jedné ruce. Vejde se vám bez problémů do volnější kapsy u bundy, nikoliv ale do těsné kapsy u džínsů. Elektronický hledáček je malý (úhlopříčka 10,2 mm), ale ne v nepraktické rovině. Fotoaparát mezi ním a displejem může automaticky přepínat, uživateli je ale umožněno snížit citlivost tohoto systému. Konektivita je rovněž poměrně silnou stránkou fotoaparátu, ačkoliv úroveň její implementace je otázkou do diskuze. Operační systém Android nabízí aplikaci Panasonic Image, která vám umožní dálkové ovládání i snadné sdílení obsahu přes Wi-Fi, a to s chytrými zařízeními typu smartphonu nebo tabletu; pozadu nezůstala ani platforma iOS. LX100 nabízí také patici hot-shoe, takže není problém připojit některá externí zařízení. Co se týče výdrže baterie, ta je (jak bývá u této kategorie fotoaparátů typické) poněkud slabší. Platí to zejména v případě, že hodně využíváte hledáček a Wi-Fi.

Panasonic Lumix DMC-LX100

Jak tedy zakončit recenzi na tento kompaktní digitální fotoaparát? Jak už bylo zmíněno, LX100 patří rozhodně k těm velmi kvalitním modelům a jeho hodnocení bude velmi kladné. Až na drobnosti typu fixovaného displeje a plošších ovládacích tlačítek nemá žádné  podstatnější nedostatky. Nabízí velmi vysokou kvalitu snímků i videa, která uspokojí i náročnější uživatele. Existují sice i kompakty s ještě lepší kvalitou snímků – například Nikon Coolpix A, ty ale zároveň postrádají spektrum doplňků, výkonnost a zejména kvalitu videa, kterou můžeme obdivovat u LX100. Pokud tedy stojíte o velmi kvalitní kompakt, který nabízí množství doplňků a vysokou výkonnost a zároveň jste ochotni přehlédnout některé jeho drobné nedostatky, pak je tento fotoaparát rozhodně dobrou alternativou. Existují i další dobré varianty, z nichž rozhodně nelze nezmínit skvělý model Sony RX100 III, ve všech případech jde ale o fotoaparáty, které je možné vřele doporučit.

Panasonic Lumix DMC-LX100

...

...

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 114,8 x 66,2 x 55 milimetru

Hmotnost: 394 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 12,8 megapixelu

Velikost snímače: 17,3 x 13 mm

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Rozsah ISO: 200 - 25600

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Panasonic Lumix DMC-LX100


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.