Přeposlat Lytro Illum

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Lytro Illum

20.01.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tento neobvyklý plenoptický fotoaparát nabízí úžasný moderní design, široké rozpětí zoomu, ostrý dotykový výklopný displej a konstantní aperturu f/2. Bohužel má ale také spoustu nedostatků. Celková obrazová kvalita snímků u něho někdy pokulhává a nelze s ním natáčet video. Je také poněkud nepříjemně velký a jeho pořizovací cena je značně vysoká. Nedisponuje navíc vestavěným bleskem a software je při importu snímků relativně pomalý. Zajímavou schopností je aktivní přeostřování snímků již po jejich pořízení, tato funkce je ale poněkud limitovaná. Výsledné hodnocení fotoaparátu je spíše kladné, ačkoliv Illum nepochybně představuje fotoaparát spíše jen pro užší spektrum zájemců. Představme si tento pozoruhodný přístroj blíže.

Lytro Illum

Lytro Illum je již druhou generací fotoaparátů této značky. Zatímco první model s jednoduchým názvem Lytro je skutečnosti nevypadal a nepůsobil jako opravdový fotoaparát, Illum už jím skutečně je (byť je rovněž velmi extravagantním modelem). Jeho základní tvar působí jako tělo velké bezzrcadlovky s připojeným masivním objektivem. Disponuje také velkými fyzickými ovládacími prvky a dotykovým displejem. Je lepším fotoaparátem pro práci se světelnou fotografií, než byl jeho předchůdce. Rozměry modelu Illum jsou značné – činí 166 x 145 x 86 mm a hmotnost dosahuje 940 gramů. Objektiv je masivní a přidává k vysoké celkové hmotnosti přístroje. Design fotoaparátu je moderní a velmi pohledný, z tohoto hlediska patří Illum ke špičce. Je jen škoda, že povrchovému vzhledu vždy neodpovídá i výkonnost a kvalita snímků. Z hlediska rozpětí zoomu a schopnosti pojmout světlo je největším konkurentem tohoto fotoaparátu model Sony Cyber-shot DSC-RX10, který je ale vybaven vestavěným bleskem.

Lytro Illum

Zajímavou schopností modelu Illum je úprava perspektivy a fokusu až po pořízení snímků. To umožňuje unikátní design snímače typu light-field, který zaznamenává také směr příchozího světla. Problém je pouze v tom, že míra této schopnosti se u každého snímku liší v závislosti na stupni zoomu a blízkosti fotografovaného objektu. Na displeji se vám vždy zobrazí vizuální ukázka toho, na které části snímku lze zaostřit před jeho samotným pořízením. Objektiv dokáže zaostřit na extrémní blízkost (včetně vloček, dopadajících na jeho sklo) i takříkajíc do nekonečna. Zadní LCD displej je výklopný a umožňuje tak pořizovat snímky i z méně obvyklých úhlů. Je také podstatně větší než standardní třípalcové panely – má délku úhlopříčky 4 palce (10,2 cm) a při rozlišení 1 152 000 bodů je také dostatečně ostrý. Je navíc i dostatečně jasný, takže jej lze používat i za slunečného dne. Oproti slabému 1,5 palcovému displeji u původního modelu Lytro představuje skutečně zásadní vylepšení.

Lytro Illum

Závěrka je blesková – maximální rychlost činí až 1/4000 sekundy. K dispozici je Wi-Fi, jeho funkce jsou ale poměrně limitované. Můžete si prohlížet pořízený obsah za pomoci aplikace na iOS (uživatelé Androida a Windows Phone mají zatím smůlu), je to ale nepříjemně pomalý proces. Každý snímek se na iPhonu objeví až přibližně za 10 sekund. K dispozici máte samozřejmě široké spektrum editačního softwaru, který vám umožní učinit si práci se snímky zábavnou a kreativní. Bohužel software je někdy poněkud nedoladěný a stává se, že ideální vzhled snímku nedocílíte ani po dlouhé době úprav. Je jasné, že se nejedná o fotoaparát vhodný pro každého. Profesionálové a entuziasté si ale nejspíš rádi všechny možnosti editace a úprav snímků v podání Illum vyzkouší. Tento fotoaparát využívá standardní paměťové karty SD, SDHC a SDXC a je vybaven vyjímatelnou baterií, kterou lze dobíjet. To je samozřejmě velký pokrok oproti původnímu modelu, který nabízel jen samotnou vnitřní kapacitu paměti a k tomu nevyjímatelnou baterii. Je samozřejmě škoda, že telefon nepodporuje funkci natáčení videozáznamu.

Lytro Illum

Jak tedy celkově zhodnotit netradiční plenoptický fotoaparát Lytro Illum? Na jedné straně nabízí tento přístroj neobvyklé možnosti (zachycení 40 milionů světelných paprsků) a unikátní design, na straně druhé je ale zatížen řadou nedostatků a vysokou pořizovací cenou (v současnosti přes 40 000 Kč). Pokud patříte mezi nadšence, kteří rádi tráví dlouhý čas při experimentování se snímačem typu light-field a technologií, umožňující přeostřování i po pořízení snímků, pak vás Illum nepochybně zaujme. Podle výrobce měl tento přístroj zrevolucionalizovat svět fotografie, to se ale v plné míře nezdařilo. Illum je nepochybně pozoruhodný model s krásným designem, výborným displejem a několika dalšími pozitivy, určitě ale nepředstavuje to nejlepší na současném trhu. Některé klasické bezzrcadlovky, jako je Olympus OM-D E-M1, překonávají Illum z hlediska rozlišení snímků i rychlosti ostření. A pokud hledáte fotoaparát s fixovaným objektivem, pak se nabízí také další výborné fotoaparáty jako je Sony RX10 nebo Panasonic Lumix DMC-FZ1000.

Lytro Illum

...

...

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 166 x 145 x 86 milimetrů

Hmotnost: 940 gramů

Rozlišení snímače: 4,5 megapixelu

Rozměr LCD displeje: 4 palce (10,2 cm)

Rozlišení LCD displeje: 1 152 000 bodů

Nejkratší expoziční čas: 1/4000 s.

Optický zoom: 8x

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Lytro Illum


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.