Přeposlat Co je FireWire?

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Co je FireWire?

13.06.2007 | Martin Kubelka | Slovník pojmů | Komentářů: 0 |

Firewire je původně certifikovaná značka společnosti Apple Inc. pro mezinárodní standard komunikačního rozhraní IEEE 1394.

Firewire je původně certifikovaná značka společnosti Apple Inc. pro mezinárodní standard komunikačního rozhraní IEEE 1394. Jedná se o sériovou sběrnici užívanou zejména pro propojení osobního počítače, notebooku nebo zařízení podobného typu s převážně zařízeními zaznamenávajícími obraz, zvuk, video. V pozdější době se toto rozhraní začalo používat i k připojování externích pevných disků. ~i1 Firewire nabízí asynchronní vysokorychlostní přenos dat, kterým v době svého uvedení v roce 1995 zcela nahradila externí SCSI rozhraní, v té době nejrychlejší komunikační rozhraní. Zejména však oproti SCSI rozhraní vítězila díky mnohem jednoduššímu systému kabeláže. Ještě v dobách universální sériové sběrnice USB 1.0 (Universal serial bus), která měla teoretickou propustnost 12Mbps, vedla v rychlosti přenosu se svými 400 Mbps. Tuto rychlost překonal až příchod USB 2.0, která má propustnost 480 Mbps a je dnes tudíž nejpoužívanější sběrnicí, nejčastěji implementovanou v osobních počítačích, noteboocích a ostatních multimediálních zařízeních vyžadující velký datový tok. ~i2 Oproti původně používanému rozhraní SCSI dokáže firewire propojit až 63 periferních zařízení a to v nekruhové topologii, což umožňuje zařízením peer-to-peer (rovný s rovným) komunikaci nezávislou na vnějších zásazích CPU nebo systémové paměti. Firewire podporuje též technologie plug-and-play (připojení zařízení bez nutnosti instalace jakýchkoli ovladačů) a technologie hot swap (připojení zařízení za chodu systému bez nutnosti restartu). Připojeným perifériím pak dodává napájení až 45 wattů na jeden port při napětí až 30 voltů, což umožňuje připojeným perifériím pracovat bez nutnosti napájení externím zdrojem. ~i3 Rozhraní firewire je automaticky podporováno u všech novějších operačních systémů, jako jsou FreeBSD, Linux, MacOS 8.6 a vyšší, Windows XP, Windows Vista. U těchto operačních systémů není nutné instalovat pro toto rozhraní žádné zvláštní ovladače, protože je již samy obsahují. ~i4 U operačních systémů Max OS X, Linux a Windows XP lze toto rozhraní též použít k síťovému propojení. Buď k propojení na přímo jedním kabelem mezi dvěma počítači, nebo pomocí hubu v případě spojování více počítačů na jednou.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Co je FireWire?


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.