Přeposlat Pentax 645Z

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Pentax 645Z

29.01.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Skvělý fotoaparát Pentax 645Z nabízí 51megapixelový snímač, výbornou výkonnost při pořizování snímků s vyšším nastavením ISO, rychlé reakce i kontinuální snímkování, 27ti bodový AF systém, pohyblivý LCD displej, možnost natáčení ve 4K a mnoho dalšího. Vážnějších nedostatků naopak mnoho nemá, například jen kvalita videa by mohla být v některých případech lepší. Celkově se ale o modelu 645Z dá mluvit jako o jednom z nejlepších zástupců své kategorie na současném trhu. Pokud tedy stojíte o fotoaparát středního formátu s velmi dobrou kvalitou i výkonností, který je navíc zhruba o polovinu levnější než mnozí jeho konkurenti, pak 645Z rozhodně stojí za zvážení. Podívejme se na něj blíže.

Pentax 645Z

Nenechte se mýlit, Pentax 645Z je skvělý fotoaparát, který ve své kategorii může směle soupeřit s podstatně dražšími konkurenty, jakým je Phase One IQ250 nebo velmi dobrá digitální stěna Mamiya Leaf Credo 50. Oproti těmto netradičním modelům je ale 645Z poněkud standardnějším fotoaparátem s integrovaným snímačem a designem. Podobným fotoaparátem je naopak skvělá Leica S-E (Typ 006), jejíž cena je ale rovněž dvojnásobná. 645Z má jisté nedostatky, pokud jej chceme používat při práci ve studiu (zejména absence centrální závěrky), ale z hlediska celkové obrazové kvality snímků a spolehlivosti AF systému si s dražší konkurencí v ničem nezadá. Vezmeme-li v úvahu právě jeho cenu (kolem 8500 amerických dolarů), pak se jedná asi o nejvýhodnější koupi na poli fotoaparátů středního formátu. Celkově se do značné míry podobá staršímu příbuznému 645D, rovněž jde o hranatou SLR konstrukci s rozměry 156 x 117 x 123 mm a hmotností přes 1,5 kg.

Pentax 645Z

Snímač typu CMOS má rozlišení 51 megapixelů, tedy o jeden megapixel více než u Credo 50 nebo IQ250. Rozměry snímače činí 44 x 33 milimetrů, takže je větší než u formátu full-frame nebo APS-C. Pro srovnání lze uvést, že full-frame model Nikon D810 nabízí maximální rozlišení 36 megapixelů. Tělo fotoaparátu je také odolné proti nepřízni počasí, prachu i vlhkosti, není tedy problém pracovat s ním prakticky za jakéhokoliv počasí. Zadní LCD panel je výklopný a umožňuje tak pořizovat snímky i z poněkud krkolomných úhlů. Délka jeho úhlopříčky činí 3,2 palce (8,1 cm) a rozlišení dosahuje štědrých 1,037 milionu bodů. Displej nemá dotykovou funkci, ale je velmi jasný, ostrý a detailní. Dobře se používá i za slunečného dne. Velmi kvalitní je také skleněný hledáček, který je větší než hledáčky u běžných full-frame DSLR modelů a pokrývá 98 % zorného pole. Kvalita obrazu je velmi vysoká. Fantastické jsou zejména hodnoty jemnosti snímků – ta činí při f/11 celých 3577 řádků na výšku snímku.

Pentax 645Z

Z hlediska rychlosti si 645Z vede na jedničku. První snímek po zapnutí a zaostření pořídí za méně než sekundu – Credo 50 potřebuje ke stejnému výkonu víc než 13 sekund. Kontinuální snímkování probíhá při frekvenci až 2,9 snímku za sekundu (tu udrží pro 11 snímků ve formátu Raw nebo kombinaci Raw + JPG nebo 37 JPG snímků). Credo 50 je i v tomto ohledu podstatně pomalejší, zvládá jen 1,1 snímku za sekundu. Fotoaparát používá stejný 27mi bodový AF systém jako jeho starší bratránek Pentax K-3. Autofokus je velmi rychlý – v dobrém světle nepřekračuje prodleva 0,1 sekundy a v horším poskočí maximálně asi na 0,6 sekundy. Přesto nejde o nejvhodnější fotoaparát pro focení rychlé akce – v tomto ohledu vám lépe poslouží full-frame zrcadlovky typu Canon EOS-1D X nebo Nikon D4S. Skvěle si 645Z vede naopak z hlediska udržení vysoké kvality i při vyšších nastaveních ISO. Kritickou míru digitálního šumu 1,5 % nepřekročí dokonce ani při fantastické hodnotě citlivosti ISO 25 600.

Pentax 645Z

Fotoaparát Pentax 645Z není určen pro zájemce o dokumentování rychlé akce (například sportovních událostí). Pokud ale potřebujete dobrý model středního formátu do fotografického studia, pro pořizování krajinek nebo jakoukoliv další práci, pak máte před sebou fenomenální fotoaparát. Vyvážíme-li celkovou kvalitu snímků, výkonnost a cenu 645Z, pak máme v zorném poli zřejmě nejlepší koupi v rámci celé kategorie. Modely jako IQ 250, Credo 50 nebo Leica S-E (Typ 006) mohou v některých ohledech 645Z překonávat, vzhledem ke své podstatně (dvou- až trojnásobně) vyšší ceně ale nemohou v dané kategorii dominovat. Pentax 645Z představuje fotoaparát nabízející skvělou obrazovou kvalitu snímků, velmi rychlé reakce, pohotový AF systém a pohledný výklopný displej. Není zcela bez chyb, ale ty ani zdaleka nemohou snížit celkově velmi dobrý dojem z tohoto výborného fotoaparátu. Pentax 645Z lze tedy všem zájemcům o střední formát vřele doporučit.

Pentax 645Z

...

...

Základní údaje:

Typ: Střední formát

Velikost: 156 x 117 x 123 milimetrů

Hmotnost: 1550 gramů

Rozlišení snímače: 51,4 megapixelu

Rozměr LCD displeje: 3,2 palce (8,1 cm)

Rozlišení LCD displeje: 1 037 000 bodů

Nejkratší expoziční čas: 1/4000 s.

Nejvyšší hodnota ISO: 204 800

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Pentax 645Z


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.