Přeposlat Leica D-Lux (Typ 109)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Leica D-Lux (Typ 109)

03.02.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tento velmi výkonný fotoaparát disponuje velkým obrazovým snímačem, ostrým EVF, skvělou výkonností při vyšších nastaveních ISO, rychlým automatickým ostřením, důmyslným rozvržením ovládacích prvků a schopností natáčet video ve kvalitě 4K. Nechybí také patice hot shoe, Wi-Fi, NFC nebo režim pořizování snímků ve 4K. Mezi nedostatky naopak spadá například vyšší cena, pocitově nadměrný objem přístroje nebo absence vestavěného blesku a vstupu pro externí mikrofon. Celkově se přesto jedná o jeden z nejlepších fotoaparátů ve své kategorii a lze jej s drobnými výhradami vřele doporučit. Podívejme se na něj podrobněji.

Leica D-Lux (Typ 109)

D-Lux je prakticky Panasonic Lumix DMC-LX100 v těle nesoucím značku Leica. Fotoaparát nabízí o dva roky prodlouženou záruku a licenci pro Photoshop Adobe Lightroom. Celkovou výkonností a nabídkou doplňků se D-Lux blíží skvělému kompaktu Sony Cyber-shot DSC-RX100III. Rozměry modelu D-Lux činí 118 x 66 x 55 mm a jeho hmotnost dosahuje 405 gramů. Nižší hmotnost oproti LX100 je způsobena absencí předního úchytu (k dispozici je pouze přídatný úchyt). Video natáčené ve 4K je velmi působivé, využíván je výkonný obrazový procesor GH4. Dokonce i na obrazovce pod 4K působí obraz lépe než záznam ve kvalitě HD. Zvuk videa je vesměs poměrně kvalitní, ale nemá vyloženě profesionální úroveň – fotoaparát ostatně není vybaven vstupem pro externí mikrofon. Snímky ve formátu JPG vypadají velmi dobře při ISO 800 i vyšší hodnotě ISO 1600, digitální šum se začne výrazněji projevovat teprve při nastavení citlivosti ISO 3200.

Leica D-Lux (Typ 109)

Z hlediska celkové výkonnosti si D-Lux vede velmi dobře. Slabší je pouze jeho startovací reakce – první snímek pořídí asi za 2,5 sekundy. Závěrková prodleva činí pouhých 0,2 sekundy v dobrém i horším světle a prodleva mezi dvěma snímky (v JPG) nepřesahuje 0,4 sekundy. S použitím blesku se pak prodleva zvyšuje na stále dobrých 1,5 sekundy. V režimu kontinuálního sériového snímkování dosahuje frekvence 6,5 rámečků za sekundu, což je opět velmi dobrý výsledek. S fixovaným fokusem a expozicí na první snímek se zmíněná frekvence zvýší až na 11 rámečků za sekundu. Je-li vám ale lhostejná volba mezi mechanickou a elektronickou závěrkou, pak v režimu „super-vysoké“ rychlosti můžete docílit dokonce hodnoty 40 fps. AF systém je dostatečně spolehlivý, často však zaostřuje na nejbližší předmět v záběru, což bývá obvykle nepříliš optimální. Displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a velmi slušné rozlišení 921 000 bodů.

Leica D-Lux (Typ 109)

D-Lux je celkově o trochu větší a těžší než jeho konkurent Sony RX100 III. Rozhodně nepočítejte s tím, že by se vám vešel do kapsy od kalhot. Elektronický hledáček je relativně malý (úhlopříčka 10,2 mm), ale ne příliš. Mezi ním a displejem můžeme snadno automaticky přepínat, uživateli je také umožněno snížit citlivost tohoto systému. Konektivita patří k silným stránkám fotoaparátu, úroveň její implementace je ale poněkud nedoladěná. Operační systém D-Lux nabízí také užitečnou patici hot-shoe, takže není problém připojit některá externí zařízení. Co se týče výdrže baterie, ta je (jak bývá u této kategorie fotoaparátů typické) poněkud slabší. Platí to zejména v případě, že hodně využíváte hledáček a Wi-Fi. Fotoaparát je také vybaven vysoce světelným objektivem Leica DC Vario-Summicron, který je ekvivalentní kinofilmu 24-75mm při světelnosti f/1,7-2,8 a nechybí ani NFC pro snadné sdílení dat. Aplikace Image Shuttle zase umožňuje ovládat různé funkce fotoaparátu.

Leica D-Lux (Typ 109)

Je jisté, že stejně jako téměř identický LX100 patří i D-Lux rozhodně k velmi kvalitním modelům pokročilých kompaktních fotoaparátů. Až na drobnosti, které celkově dobrý dojem nekazí, prakticky nemá žádné podstatnější nedostatky. Nabízí naopak velmi vysokou kvalitu snímků i videa, která uspokojí i náročnější uživatele. Nalezneme sice kompakty s ještě vyšší kvalitou snímků – například Nikon Coolpix A, ty ale zároveň postrádají spektrum doplňků, výkonnost a kvalitu videozáznamu, kterou nabízí D-Lux (Typ 109). Pokud nicméně stojíte o velmi kvalitní kompakt, který nabízí široké spektrum doplňků i vysokou výkonnost a zároveň jste ochotni přehlédnout některé jeho drobné nedostatky, pak je tento výkonný kompakt rozhodně dobrou alternativou. Existují samozřejmě další dobré varianty, z nichž rozhodně nelze nezmínit skvělý model Sony RX100 III nebo podobný fotoaparát LX100, který se liší pouze v některých ohledech.

Leica D-Lux (Typ 109)

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 118 x 66 x 55 milimetru

Hmotnost: 405 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 12,8 megapixelu

Velikost snímače: 17,3 x 13 mm

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Rozsah ISO: 80 - 25600

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Leica D-Lux (Typ 109)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.