Přeposlat Olympus OM-D E-M5 Mark II

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus OM-D E-M5 Mark II

03.03.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Jeden ze skutečně dlouhodobě očekávaných modelů bezzrcadlovek, který přináší vesměs výbornou kvalitu a obecně i skvělou výkonnost. Nabízí kompaktní rozměry, velmi rychlé sekvenční snímkování, ostrý elektronický hledáček, polohovatelný LCD displej, výborně řešené rozhraní ovládacích prvků, rozlišení až 40/64 megapixelů, vestavěnou stabilizaci obrazu, živlům odolný design, příjemně velký výběr objektivů a dobrou konektivitu Wi-Fi. Je tak jen škoda, že nedisponuje také vestavěným bleskem a nenatáčí video ve kvalitě 4K. Přesto se nepochybně jedná o jeden z nejlepších modelů své kategorie na současném trhu. Představme si jej nyní blíže.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Tento fotoaparát je dlouho očekávaným nástupcem velmi úspěšného modelu E-M5. Staví na jeho velmi dobrých specifikacích a přidává také Wi-Fi, vylepšenou stabilizaci obrazu a inovativní režim pořizovaní snímků s vysokým rozlišením. Jde tedy o výborný fotoaparát, který se cenově blíží konkurenčnímu modelu Samsung NX1. Ten v některých ohledech za E-M5 Mark II zaostává, ale nabízí zase něco navíc - natáčení ve 4K, vyspělejší AF systém a kontinuální snímkování při frekvenci až 15 fps. E-M5 Mark II patří s rozměry 123,7 x 85 x 44,5 mm a hmotností 469 gramů k menším bezzrcadlovkám své kategorie. Oproti svému předchůdci E-M5 je větší jen díky polohovatelnému displeji a hlubšímu úchytu. I tak je ale úchyt menší než například u příbuzného modelu Olympus E-M1. Fotoaparát je k dispozici ve stříbrné a černé barevné variantě. Stejně jako jeho předchůdce je odolný proti prachu a vlhkosti, takže se příliš nemusíte obávat jeho poničení ze strany běžných přírodních živlů.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Stejně jako Olympus E-M1 nedisponuje ani E-M5 Mark II vestavěným bleskem. Zadní displej má délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišení 1 037 000 bodů. Je dotykový a lze jej naklánět do různých pozic. Dotyková funkce je spolehlivá a tak displej patří nepochybně k přednostem fotoaparátu. Elektronický hledáček je velký a má skvělé rozlišení 2,36 milionu obrazových bodů. Implementace Wi-Fi je také velmi zdařilá a snadno tak můžete sdílet obsah a fotoaparát dálkově ovládat chytrým zařízením typu smartphonu nebo tabletu. Ke snímkům lze také přiřazovat zeměpisné souřadnice za pomoci GPS. Konektivita Wi-Fi je dobrá, ale nevyrovná se kvalitě například u modelu Samsung NX300. Fotoaparát E-M5 Mark II je velmi rychlý, první snímek pořídí přibližně 0,8 sekundy po zapnutí a závěrková prodleva nepřesahuje 0,05 sekundy (v horším světle pak přibližně 0,5 sekundy). V rychlém sériovém snímkování dosahuje skvělé hodnoty 10,4 fps, ale pouze pro 10 snímků v kombinaci formátů Raw+JPG, 11 v Raw a 16 v JPG.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

S nadměrnou hodnotou digitálního šumu se fotoaparát bezchybně vyrovná až do nastavení citlivosti ISO 6400, což je velmi dobrý výsledek. Velkou předností je také nabídka speciálních režimů pro vysoké rozlišení snímku (40 MPix v rámci JPG a 64 MPix v rámci Raw), zobrazení expozice na LCD nebo redukci otřesů způsobených závěrkou. Všechny přispívají k výraznému zvýšení obrazové kvality výsledných snímků. Videozáznam sice není natáčen ve kvalitě 4K, kterou už najdeme například u modelů Panasonic GH4 nebo Samsung NX1, to ale není velký problém. Výrazně totiž byla vylepšena kvalita stávajícího Full HD záznamu, výbornou práci přitom vykonává zejména kvalitní vestavěná stabilizace obrazu. Video je tak velmi plynulé, obraz ostrý a detailní a s výborným zvukem. Z prvků konektivity nalezneme vstup pro externí mikrofon i sluchátka a samozřejmě i standartní port USB. K dispozici je jeden slot pro paměťové karty, podporovány jsou standardně typy SD, SDHC a SDXC.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

Fotoaparát Olympus OM-D E-M5 Mark II je velmi solidním nástupcem úspěšného modelu E-M5, oproti kterému nabízí řadu vylepšení. Přesto jej nejspíš nelze hodnotit stejně vysoko – od premiéry E-M5 před třemi lety totiž ušly nejlepší modely konkurenčních zrcadlovek ještě o trochu větší kus cesty. Navzdory některým nádherným a unikátním prvkům, které E-M5 Mark II nabízí, je tak přinejmenším stejně dobrým fotoaparátem také E-M1 se svojí skvělou ergonomií a pokročilým AF systémem. Režim vysokého rozlišení je sice pozoruhodný, ale v podstatě je omezen na statické objekty a využití stativu. Pokud je pro vás nejpodstatnější vysoké rozlišení objektivu u bezzrcadlovky, pak je nejspíš lepší volbou Samsung NX1 s 28 MPix (a schopností natáčet video ve 4K i s extrémně rychlým ostřením) nebo třeba full-frame tělo typu Sony Alpha 7R s rozlišením 36 MPix. Pokud vás přesto zaujala inovativnost modelu E-M5 Mark II a pominete některé jeho drobné nedostatky, budete s ním nejspíš velmi spokojeni.

Olympus OM-D E-M5 Mark II

...

...

Základní údaje:

Typ: Bezzrcadlovka

Velikost: 123,7 x 85 x 44,5 milimetru

Hmotnost: 469 gramů (s baterií a kartou)

Typ snímače: 4/3 Live MOS

Rozlišení snímače: 16,1 megapixelu

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 1 037 000 bodů

Baterie: Li-Ion (BLN-1)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus OM-D E-M5 Mark II


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.