Přeposlat Olympus Tough TG-860

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus Tough TG-860

05.03.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Olympus Tough TG-860 je na papíře prakticky stejný odolný fotoaparát, jako jeho loňský předchůdce TG-850. Oproti staršímu modelu přináší integrovanou Wi-Fi a GPS, bohužel ale dělá malý krok zpátky z hlediska celkové kvality snímků. Disponuje ale širokoúhlým objektivem 21 mm, je voděvzdorný do hloubky 15 metrů, má výklopný zadní displej a režim fotografování „super makro“. Z nedostatků lze jmenovat slabší ostrost snímků a nedostatečnou obrazovou stabilizaci videozáznamu. TG-860 patří k nejlepším vysoce odolným modelům fotoaparátů na současném trhu, ale jeho výkonnost s sebou přináší jisté otazníky. Podívejme se na něj tedy blíže.

Olympus Tough TG-860

Svým celkovým designem je TG-860 typickým odolným kompaktním fotoaparátem. Tomu odpovídají také jeho rozměry 130 x 64 x 28 mm a hmotnost 224 gramů (podobné rozměry má například také konkurenční Canon PowerShot D30). Co TG-860 odlišuje od ostatních odolných kompaktů, jsou dvě místa upevnění stativu. K dispozici je v barevné variantě oranžové a černé, bílé a černé nebo jen černé. Objektiv má design 5x zoom (21 – 105 mm ekv.) s aperturou f/3,5 – 5,7. Jde o stejný objektiv, jaký nalezneme také u TG-850, zároveň představuje objektiv s nejširším záběrem u voděvzdorných odolných kompaktů. To je velmi příhodné zejména při pořizování snímků ve vodě, kde je zorné pole značně zúženo refrakcí. Stejně jako u TG-850 i celkově lepšího modelu TG-3 nalezneme i zde režim „super makro“, který umožňuje pořizovat snímky extrémně blízkých objektů, téměř se dotýkajících objektivu. Kromě standardního blesku je k dispozici i LED světlo, vhodné právě při focení na makro.

Olympus Tough TG-860

Bohužel jde pouze o jedno LED světlo, což je méně efektivní případ, než série světel okolo objektivu Pentax Ricoh WG-4. Ovládací prvky fotoaparátu jsou vesměs standardní a TG-860 jimi nijak výrazně nevybočuje z řady. Disponuje zadním LCD displejem s délkou úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišením 460 000 bodů. Jde o stejný displej, se kterým jsme se setkali již u TG-850, a to je v tomto případě dobře. Displej je totiž na poměry kompaktu ostrý a jasný, navíc má vysokou míru polohovatelnosti. Patří tedy mezi přednosti fotoaparátu a oba zmíněné modely jsou jedinými odolnými kompakty své kategorie s výklopnými displeji. Olympus vybavil TG-860 integrovanou Wi-Fi i GPS, takže je snadné sdílet obsah s chytrými zařízeními typu smartphonu nebo tabletu s operačním systémem iOS či Android. K dispozici je dokonce i omezená možnost dálkového ovládání fotoaparátu. Co se týká odolnosti, TG-860 by měl bez problémů ustát ponoření do hloubky 15 metrů, tlak 100 kilogramů, pád z dvoumetrové výšky i teploty až kolem – 10 °C.

Olympus Tough TG-860

Rychlost je silnou stránkou TG-860, protože první snímek po zapnutí dokáže pořídit již za 1,1 sekundy (na poměry kompaktu velmi slušná hodnota). Závěrková prodleva v dobrém světle je téměř nepostřehnutelná, ve slabším se pak samozřejmě prodlužuje, i když nikoliv drasticky. Podstatně pomalejší je konkurenční Pentax WG-4, který pořídí první snímek až po plných 3 sekundách a závěrková prodleva v dobrém světle u něho dosahuje 0,4 sekundy. TG-860 dokáže v příslušném režimu pořizovat snímky až při frekvenci 6,7 fps, ale pouze pro 7 následných snímků, než zpomalí a musí je zapsat na paměťovou kartu. V tomto ohledu si tak vede lépe příbuzný model TG-3, který zvládá pořídit následných 30 snímků při frekvenci 5 fps. Pokud chcete s TG-860 pořídit více následných snímků, budete se muset spokojit s pomalejší frekvencí 2,5 fps. Video je natáčeno ve vysoké kvalitě až 1080p60, a to zejména v režimu Sportcam. Ten umožňuje natáčet i rychlou sportovní akci ve vysoké kvalitě a s dostatečně rychlým přeostřováním.

Olympus Tough TG-860

Jedinou výtkou kvalitě videozáznamu by mohla být nedostatečná stabilizace obrazu, způsobující neustálý drobný třes obrazu (a to i při maximální snaze o pevné držení fotoaparátu v průběhu natáčení). Z hlediska konektivity máme k dispozici porty USB a HDMI, podporovány jsou standarně paměťové karty typu SD, SDHC a SDXC. Jak tedy zakončit recenzi na odolný kompakt Olympus Tough TG-860? Ačkoliv je nepochybně velmi kvalitním zástupcem své kategorie, představuje také jisté zklamání. Oproti svému předchůdci TG-850 není výrazně lepší, je pouze navíc vybaven podporou Wi-Fi a GPS. Pokud se tedy bez těchto prvků obejdete, pak je levnější TG-850 nejspíš lepší volbou. Můžete-li si dovolit investovat do koupi odolného kompaktu o trochu více, pak se nabízí ještě lepší alternativa v podobě skvělého modelu Olympus Tough TG-3. Ten nabízí celkově vyšší obrazovou kvalitu snímků a fixovanou aperturu f/2, skýtající lepší možnosti při pořizování snímků ve slabším světle.

Olympus Tough TG-860

...

...

Základní údaje:

Typ: Odolný kompakt

Velikost: 130 x 64 x 28 milimetrů

Hmotnost: 224 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 16 megapixelů

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 460 000 bodů

Rozsah ISO: 125 - 6400

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus Tough TG-860


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.