Přeposlat Nikon Coolpix S02

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon Coolpix S02

10.03.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Pokud patříte mezi nadšence do miniaturizace a rádi se obklopujete věcmi nanejvýš skladnými a svými rozměry takřka roztomilými, pak je Nikon Coolpix S02 tím pravým digitálním fotoaparátem pro vás. Patří totiž mezi ty vůbec nejmenší kompakty na trhu, navíc je také relativně levný. Je tak jen škoda, že v ostatních ohledech představuje tento drobný fotoaparát spíše zklamání. Obrazová kvalita jím pořízených snímků je totiž jen průměrná a v současnosti už je citelným nedostatkem také absence Wi-Fi. Zadní LCD displej má zase velmi slabé rozlišení, což je také patrný nedostatek. S02 je tedy vhodný fotoaparát pouze pro méně náročné uživatele, kteří upřednostní jeho neobvyklý miniaturizovaný design před výkonností.

Nikon Coolpix S02

Pokud stojíte o skutečně patrný upgrade oproti chytrému telefonu, pak si raději mírně připlaťte a pořiďte si kvalitní kompakt typu Canon PowerShot SX600 HS. Co výrazně odlišuje S02 je samozřejmě jeho velikost, která činí 77 x 53 x 17 mm (hmotnost dosahuje jen 100 gramů). Dokonce i další malé fotoaparáty, jakým je Canon PowerShot N, působí ve srovnání s S02 jako velké. K dispozici je v barevných variantách stříbrné, bílé, modré a růžové. Objektiv má design 3x zoom s rozpětím 30 – 90 mm (ekv.) s aperturou f/3.3 – 5.9. Vše se v tomto směru podřizuje snaze udržet rozměry co nejmenší – ostatně i snímač má jen 1/3,1 palce, což se blíží spíše údajům u fotoaparátů chytrých telefonů. Také nabídka fyzických ovládacích prvků je zde velmi omezená. Zadní stranu fotoaparátu téměř zcela pokrývá dotykový displej s délkou úhlopříčky 2,7 palce (6,8 cm). Ten bohužel nabízí rozlišení jen 230 000 bodů a nepůsobí tak na pohled příliš dobře.

Nikon Coolpix S02

V případě, že stojíte o fotoaparát s podstatně lepším dotykovým displejem, pak máte na výběr například modely Samsung Galaxy Camera nebo jeho nástupce Galaxy Camera 2. V obou případech je k dispozici panel s délkou úhlopříčky 4,8 palce (12,2 cm) a konektivita Wi-Fi. S02 bohužel Wi-Fi nepodporuje, což je jeho velkou slabinou. Z hlediska rychlosti si tento malý kompakt vede průměrně – první snímek pořídí za 2 sekundy a jeho autofokus je nekonzistentní, kolísá mezi 0,2 a 0,9 sekundy. K dispozici není kontinuální režim, ale rychlým mačkáním spouště docílíte frekvence jednoho snímku asi po každých 1,3 sekundy. Pro srovnání uveďme, že třeba zmíněný Canon SX600 zvládá první snímek za 1,6 sekundy, závěrková prodleva u něho činí asi 0,1 sekundy a v kontinuálním režimu dosahuje frekvence 1,6 fps. Ostrost snímků u S02 je bohužel slabší. V testech při nastavení citlivosti ISO 400 dosáhla jemnost pouze 1300 řádků na výšku snímku, což je poměrně výrazně pod průměrem (vysoká kvalita je obecně spatřována od hodnoty 1800 řádků).

Nikon Coolpix S02

Fotoaparát sice nemá výrazný problém s nadměrnou zrnitostí, ale při bližším pohledu na snímky pořízené ve vnitřních prostorách je patrné, že detaily jsou poněkud slabé. Videozáznam je natáčen do formátu QuickTime v maximální kvalitě 1080p30, což je slušné. S02 ale nenabízí otvor pro umístění stativu, takže natáčet lze jen při držení fotoaparátu v ruce. Bohužel záznam je velmi roztřesený, a to i při maximální snaze o pevné držení fotoaparátu. Audiozáznam je čistý a dojem trochu zlepšuje, rozhodně ale nečekejte žádné zázraky. Méně náročným uživatelům by přesto kvalita videa mohla vcelku dostačovat. Fotoaparát využívá vnitřní paměť o kapacitě 7,3 GB, proto je nutné přehrávat obsah pravidelně do počítače klasickým USB kabelem. Stejným způsobem je třeba prostřednictvím AC adaptéru napájet vnitřní, nevyjímatelnou baterii. Jediným dalším konektivním prvkem je port HDMI, kterým můžete fotoaparát připojit k televizoru.

Nikon Coolpix S02

Nikon Coolpix S02 je velmi pohledný, miniaturní kompakt za dobrou cenu. Bohužel ale nenabízí příliš vysokou kvalitu snímků, dobré specifikace nebo štědrou nabídku doplňků. I tento fotoaparát sice překonává kvalitou fotoaparáty dobrých smartphonů (například iPhone 6 Plus), ale jde jen o mírné vylepšení. Disponuje 3x rozpětím zoomu, který najdeme u málokterého telefonu, a také jeho blesk má mnohem větší dosah než LED blesky většiny smartphonových fotoaparátů. Bohužel ale nedisponuje konektivitou Wi-Fi, což poněkud ztěžuje snadné sdílení obsahu. Také obrazová kvalita snímků je při detailním pohledu slabší než u většiny dobrých kompaktů za mírně vyšší cenu. Faktem tedy je, že pokud chcete fotoaparát, který opravdu výrazně překoná možnosti všech současných smartphonů, pak budete muset obětovat trochu víc peněz a pořídit si lepší model – například starší Canon PowerShot S110 se už dnes prodává téměř za stejnou cenu a podstatně lepší PowerShot SX600 HS nepředstavuje ani dvojnásobek jeho ceny.

Nikon Coolpix S02

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 77,1 x 51,3 x 17,5 milimetru

Hmotnost: 100 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 13,2 megapixelu

Velikost snímače: 1/3,1"

Rozměr LCD displeje: 2,7 palce (6,8 cm)

Rozlišení LCD displeje: 230 000 bodů

Rozsah ISO: 125 - 1600

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon Coolpix S02


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.