Přeposlat Leica M-A (Typ 127)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Leica M-A (Typ 127)

12.03.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tento fotoaparát je skutečným návratem do dob 50. let. Nejen, že svým retro vzhledem připomíná dávné doby mechanických fotoaparátů, on k nim skutečně patří! I v roce 2015 tak můžeme narazit na skvěle vyrobený model z před-digitální éry. Typ 127 nepotřebuje žádné baterie, pracuje pouze mechanicky a kromě úžasné konstrukční kvality nabízí také jasný hledáček, velmi tichou závěrku, PS sync socket a vyvedení ve stylovém chromu nebo černé barvě. Negativem je zejména vyšší cena (kolem 110 000 Kč), pomalejší závěrka (max. 1/1000 s) a samozřejmě absence všeho, na co je uživatel digitálních fotoaparátů běžně zvyklý. Typ 127 tak učaruje jen opravdovým fajnšmekrům, rozhodně však stojí za bližší pohled.

Leica M-A (Typ 127)

Podle veškeré logiky by tento mechanický analogový fotoaparát neměl existovat. Jde skutečně o mechanický přístroj, vracející nás do doby, kdy digitální fotografie byla svého druhu science fiction. Za vše mluví fakt, že „paměťovou kartou“ tohoto fotoaparátu je vlastně 35 mm film (o citlivosti ISO 6 až 6400). Mimochodem, není v tomto ohledu jediný – Leica stále vyrábí i modely M7 a MP, využívající rovněž 35 mm film. Fyzický design M-A je prakticky totožný s fotoaparáty z 50. let minulého století. Při detailním pohledu sice můžete spatřit jisté odlišnosti od těla fotoaparátů z klasické řady M, musíte být ale skutečný znalec. Základní tvar a velikost těchto fotoaparátů se za posledních 60 let prakticky nezměnily, u M-A činí rozměry 138 x 38 x 77 mm a hmotnost 578 gramů (bez objektivu a filmu). V porovnání s většinou digitálních fotoaparátů je na poměry velikosti M-A značně těžký, jeho konstrukce je ale více než solidní. Spodní a vrchní stranu tvoří kvalitní leštěná mosaz s pokryvem stříbrného nebo černého chromu. Vzhled je skutečně stylový a použité materiály vysoce kvalitní.

Leica M-A (Typ 127)

Černý chrom se zdaleka tak rychle neopotřebuje jako černá barva, kterou Leica využívá například u svého modelu M-P (Typ 240). Na druhou stranu někdo má raději, když po letech svrchní nátěr poněkud zeroduje a odhalí mosaz pod sebou, což zanechá na povrchu fotoaparátu stylovou patinu. V tomto směru ale samozřejmě záleží pouze na vašich osobních preferencích. Fyzické ovládací prvky jsou velmi strohé a je jich málo, jak lze ostatně u tohoto typu fotoaparátu očekávat (chybí také expozimetr). Průhledový hledáček má zvětšení 0,72x. Závěrka je velmi tichá, při stisknutí spouště se ozve jen velmi slabé kliknutí. Absence reflexního zrcadla také výrazně snižuje vibrace, což je příjemný rozdíl oproti 35 mm SLR modelům. Cenou za tyto výhody je ale snížená rychlost závěrky, která nepřekonává 1/1000 sekundy (mnohé SLR modely nabízí i 1/4000s. nebo dokonce 1/8000 s). Z externích doplňků lze k fotoaparátu připojit blesk nebo dálkovou spoušť, nechybí také PC sync socket pro práci ve studiu.

Leica M-A (Typ 127)

Jak z uvedeného vyplývá, Leica M-A (Typ 127) rozhodně není fotoaparát pro každého. V digitálním věku představuje samozřejmě spíše jakousi funkční kuriozitu na způsob dobře udržovaných a plně funkčních automobilů - veteránů. Tento fotoaparát je zajímavý zejména svým designem, velmi připomínajícím původní modely z poloviny minulého století. Základní design odvozuje od modelu M3, ale doplněný 0,72x hledáčkem od M2 a M4 a paticí hot shoe i PS sync od M4. Pokud byste ovšem chtěli retro model s poněkud modernějšími prvky, variace na původní M6 se dnes dají sehnat zhruba za třetinu ceny M-A. Výrazný rozdíl oproti starším modelům je u M-A zejména v kvalitě hledáčku, který je o poznání jasnější a odolnější. Otázkou zůstává, zda se skutečně vyplatí obětovat téměř 5000 amerických dolarů (přibližně kolem 110 000 Kč) za retro model fotoaparátu, který se samozřejmě kvalitou černobílých snímků nemůže měřit s často mnohem levnějšími moderními digitálními zrcadlovkami. Cílovou skupinou jsou tak nejspíš movití nadšenci, kteří M-A dokážou ocenit. Fotoaparát je kompatibilní se všemi objektivy Leica M v rozmezí ohnisek od 16 do 135 mm.

Leica M-A (Typ 127)

Společnost Leica je rozhodně obdivuhodná svojí odvahou, když ve druhém desetiletí 21. století přichází na trh s čistě mechanickým meterless 35 mm tělem, navíc za cenu levnějšího nového automobilu. M-A (Typ 127) je rozhodně silně specifickým produktem, určeným pouze značně úzkému okruhu zájemců, ale jeho celková výrobní kvalita mluví sama za sebe. Konstrukčně se totiž jedná o skvělý výrobek, který je radost používat nebo i jen držet v ruce. Zájemci o dějiny fotografie v minulém století si nepochybně přijdou na své – M-A je totiž skutečnou esencí technologie původní před-digitální éry. Velmi dobrou volbou je také model MP (Typ 240), ale M-A nabízí čistý hledáček bez jakýchkoliv projekcí informací o závěrkové rychlosti nebo expozici. Pokud se pro tento fotoaparát nakonec rozhodnete, pak si určitě pohlídejte, aby vám s minimální občasnou údržbou vydržel prakticky do konce života. Protože přesně to vám M-A může nabídnout. A to je zároveň něco, čím se sotva pochlubí kterákoliv moderní digitální zrcadlovka.

Leica M-A (Typ 127)

Základní údaje:

Typ: Kompakt s výměnným objektivem

Velikost: 138 x 38 x 77 milimetru

Hmotnost: 578 gramů

Rozsah expozičních časů: 1 – 1/1000

Zvětšení hledáčku: 0,72 x

Typ závěrky: mechanická

Rozsah ISO: 6 - 6400

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Leica M-A (Typ 127)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.