Přeposlat Fujifilm X-T1 Graphite (Silver Edition)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm X-T1 Graphite (Silver Edition)

19.03.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Fujifilm X-T1 Graphite (Silver Edition) je luxusní model bezzrcadlovky nejvyšší kategorie, nabízející skvělou obrazovou kvalitu snímků při každém nastavení ISO, rychlé sekvenční snímkování, bleskový autofokus, tělo odolné proti živlům, množství fyzických ovládacích prvků, skvělý EVF, polohovatelný zadní displej, podporu Wi-Fi, bleskovou elektronickou závěrku (1/32 000 s.), natáčení videozáznamu v kvalitě až 1080p60 a mnoho dalšího. Z negativ je to pak zejména vyšší cena (kolem 1400 dolarů), pomalejší startovní reakce nebo absence vestavěného blesku. Celkové hodnocení ale vychází jako naprosto pozitivní – tento fotoaparát patří nepochybně k nejlepším modelům své kategorie.

Fujifilm X-T1 Graphite (Silver Edition)

Kdyby přišel s fotoaparátem X-T1 Graphite (Silver Edition) jiný výrobce, majitelé předchozího modelu X-T1 by se nepochybně zlobili. Fotoaparát v tomto speciálním vydání totiž nabízí některé prvky navíc – jde například o plně elektronickou závěrku či silně zkrácenou prodlevu u elektronického hledáčku. Fujifilm nicméně poskytuje možnost podpory svých produktů skrze firmware update a z hlediska funkčnosti prakticky není rozdíl mezi klasickou černou a novou stříbrnou verzí tohoto fotoaparátu. Novinka ve „stříbrné edici“ stojí přibližně o 200 amerických dolarů (kolem 4000 Kč) víc, takže je jen na vás, zda vám elegantnější vzhled za tuto investici stojí. Obecně dnes v této kategorii bývá nejvýše hodnocen konkurenční model Samsung NX1, který nabízí velké rozlišení 28 megapixelů a extrémně rychlé sekvenční snímkování při frekvenci až 15 fps. Zdaleka ne každý ale potřebuje tak vysoké rozlišení a snímač se systémem X-Trans v řadě Fujifilm X je také velkým lákadlem.

Fujifilm X-T1 Graphite (Silver Edition)

Z hlediska designu a rozměrů se X-T1 Graphite samozřejmě velmi podobá své předloze X-T1. jeho rozměry dosahují 129 x 89,8 x 46,7 milimetru a celková hmotnost nepřesahuje 440 gramů. Úchyt je poměrně mělký, ale lze využít i nastavitelný externí úchyt. Na těle fotoaparátu nalezneme velké množství fyzických ovládacích prvků. Zadní displej má délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a velmi dobré rozlišení 1,04 milionu bodů. Je také výklopný, takže umožní pořizovat snímky i z poněkud krkolomných úhlů. Bohužel ale postrádá dotykovou funkci, takže mírně zaostává za možnostmi displeje u modelů Olympus OM-D E-M1 nebo Panasonic GH3. Displej je ale dostatečně jasný a má široké náhledové úhly, takže je na něj dobře vidět i na přímém slunečním světle nebo při pohledu ze strany. Elektronický hledáček nabízí skvělé rozlišení 2,36 milionu bodů a patří k přednostem fotoaparátu. Z hlediska rychlosti si vede velmi dobře – první snímek po zapnutí pořídí přibližně za 1,4 sekundy a závěrková prodleva nepřesahuje 0,1 sekundy.

Fujifilm X-T1 Graphite (Silver Edition)

Plně elektronická závěrka je zcela tichá a dokáže pracovat extrémně rychle – prodleva činí jen 1/32 000 sekundy. Skvěle si X-T1 Graphite vede také z hlediska kvality snímků pořízených při vyšších nastaveních ISO. Kritickou hranici šumu 1,5 % udrží ještě při ISO 3200 a na ISO 6400 dosahuje tato hodnota jen 1,6 %. Fotoaparáty, které si vedou takto dobře většinou využívají nadměrnou redukci šumu, což vede ke ztrátě jemných detailů. To ale není případ tohoto fotoaparátu (ani jeho předchůdce X-T1). Snímky totiž působí velmi dobře i při detailním pohledu na velkém monitoru. Video je natáčeno do formátu QuickTime v kvalitě až 1080p60. Záznam je zcela plynulý a detailní, barvy věrné a fotoaparát si dobře poradí i s rychlým přeostřováním. K dispozici je také vstup pro externí mikrofon, takže máte možnost pracovat i na polo-profesionální úrovni. Fotoaparát navíc nabízí množství zajímavých režimů a uměleckých filtrů, které uspokojí i náročnější a značně kreativní fotografy.

Fujifilm X-T1 Graphite (Silver Edition)

Jak tedy zakončit recenzi na tento pozoruhodný fotoaparát? Výrobce si rozhodně zaslouží pochvalu za snahu o zajímavou aktualizaci svých produktů (ostatně stačí vzpomenout další příklad – X100S, který představuje update staršího modelu X100). Je pouze otázkou, zda je X-T1 Graphite (Silver Edition) skutečně dostatečně lepším modelem, než o několik tisíc korun levnější původní X-T1. Ať už se ale rozhodnete pro kterýkoliv z nich, jedno je jisté – získáte s ním jeden z nejlepších fotoaparátů této kategorie dostupný na současném trhu. Stříbrné vydání fotoaparátu nabízí skvělou obrazovou kvalitu snímků i při vyšších nastaveních ISO, rychlé sekvenční snímkování při frekvenci až 8,3 fps, výborný elektronický hledáček a extrémně rychlou závěrku i autofokus. Na těle fotoaparátu je navíc množství fyzických ovládacích prvků a kvalita natočeného videa je takřka profesionální. Na závěr dodejme ještě jednu podstatnou vlastnost – tento fotoaparát také skvěle vypadá.

Fujifilm X-T1 Graphite (Silver Edition)

......

......

Základní údaje:

Typ: Kompaktní bezzrcadlovka

Velikost: 129 x 89,8 x 46,7 milimetru

Hmotnost: 440 gramů (vč. baterie a karty)

Typ snímače: X-Trans CMOS II

Rozlišení snímače: 16,3 megapixelu

Velikost snímače: APS-C (23,6 x 15,6 mm)

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 1 040 000 bodů

Rozsah ISO: 200 – 6400 (ext. 100 – 51 200)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm X-T1 Graphite (Silver Edition)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.