Přeposlat Olympus SP-550 UZ

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus SP-550 UZ

29.06.2007 | Radek Roubíček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Společnost Olympus není třeba nikomu představovat, neboť už řadu let přestavuje klasiku spojenou s tradicí a kvalitou.

Společnost Olympus není třeba nikomu představovat, neboť už řadu let přestavuje klasiku spojenou s tradicí a kvalitou. Této linie se přidržuje i letošní březnovou novinkou na našem trhu v podobě digitální, na prvý pohled nenápadné, kompaktní zrcadlovky Olympus SP-550 UZ. Fotoaparát Olympus SP-550 UZ je, dle slov výrobce, prvním kompaktním fotoaparátem na světě, osazen objektivem s osmnáctinásobným (18x) širokoúhlým optickým zoomem. Mimo jiné, označení UZ v názvu přístroje znamená Ultra Zoom. Jak výstižné a na svém místě. Převedeme-li rozsah ohniska (4,7 – 84,2 mm) na ekvivalent 35 mm kinofilmu, získáme hodnoty 28 – 250 mm. Co to prakticky znamená? To prakticky znamená, že objekt, jevící se jako tečka při úplném „odzoomování", se při použití maximálního přiblížení může stát hlavním objektem snímku. V případě maximálního zoomu to však rovněž přináší zvýšenější nároky na stabilizaci obrazu. Proto je přístroj vybaven kvalitní duální stabilizací obrazu. Nicméně, v některých případech, alespoň opření ruky či fotoaparátu nemusí být ke škodě věci. V případech velkého přiblížení by se dala čekat zhoršená světelnost objektivu, ale díky průměru objektivu (filtru) 48,4 mm, ani ta není špatná, ba naopak, světelnost objektivu (maximální clona) se pohybuje rozmezí 2,8 – 4,5 a bezpochyby se tak řadí mezi kvalitní zástupce. Pro případ špatných světelných podmínek je připravena technologie BrightCapture, která spojuje velice jasný LCD monitor na straně fotografa a na straně snímače, v některých režimech, zvýší citlivost a případně sníží rozlišení, což má za následek snímky dobrou expozici s autentickou barevností, vysokým kontrastem a ostrostí, a to i bez využití blesku. Kromě dívání se do dálky můžete s tímto aparátem sledovat a zaznamenávat i detaily. Funkce nazvaná Super makro umožňuje zaměřovat detaily již ze vzdálenosti 1 cm.

Olympus SP-550 UZ

Za kvalitním objektivem vše snímá CCD čip se 7,1 milióny efektivních bodů (plné rozlišení 7,4 Megapixelů). Což v současnosti představuje dobrý kompromis mezi kvalitou fotografie a místem zabraným na paměťové kartě. K ukládání pořízených záběrů se využívá vnitřní 20 MB paměť a výměnná xD karta. Zde musíme zmínit, že výrobce tak trochu uživatele tlačí ke koupi jeho vlastní paměťové karty Olympus xD-Picture Card, neboť funkce panorama je funkční jen s touto kartou. Na druhou stranu musíme připustit, že si tím rovněž kryje záda, zaručuje kvalitu a snižuje možnost poškození fotoaparátu, které by mohlo vzniknout při použití výrobcem negarantových karet od jiných producentů. Fotografie v maximálním rozlišení 3072 × 2304 pixelů je možno ukládat ve formátu JPEG i RAW. Samozřejmostí je též možnost nahrávání videa v maximálním rozlišení 640 × 480, kdy délka nahrávky je omezena jen kapacitou použité paměťové karty. Citlivost se nachází v rozsahu ISO 50 až překvapivých a extrémních ISO 6400. Takováto přemrštěná citlivost dovoluje fotografování téměř za všech světelných podmínek, ale díky nárůstu barevného šumu se pořízené záběry hodí spíše k dokumentárním účelům nežli k tisku v plné velikosti.

Olympus SP-550 UZ

Design fotoaparátu je příjemný pro oko a jeho ergonomie zase pro uživatelovu ruku. Vše je přirozeně a intuitivně ovladatelné. Přispívá k tomu i možnost výběru českého jazyka mezi ostatními 25 jazykovými mutacemi ovládacího menu přístroje zobrazovaného na 2,5“ (cca 6,4 cm) LCD displeji s 230 000 pixely. Žádná kategorie různě zkušených uživatelů nemusí mít sebemenší strach, protože každý si tu najde své. Naprostý laik a začátečník ocení úplnou automatiku a naopak expert uvítá možnost plného manuální nastavení všeho, co potřebuje. Všichni ostatní využijí poloautomatické režimy (priorita clony nebo času) a dalších 23 scénických režimů. Veškeré pořízené záběry vám pomůže dále vyexportovat rychlé rozhraní USB-2. Toto vše se napájí 4 AA články, kdy takovéto řešení všeobecně považuji za lepší oproti nějakým specializovaným typům akumulátorů daných výrobců. Už párkrát se mi totiž stalo, že mi „došly“ akumulátory a tak jsem pouze skočil do nejbližší drogérie, samoobsluhy či jiného krámku a během několika málo okamžiků jsem díky právě nově pořízeným AA bateriím mohl vesele pokračovat ve svých přerušených fotografických aktivitách. Jedinou zásadnější vadou na kráse je nemožnost připojení externího blesku. Co říci závěrem? Olympus SP-550 UZ je vyspělý, kvalitní a sofistikovaný přístroj, který zvládá od makro fotografie, přes portréty, rodinné snímky a momentky až po krajinářsko-architektonickou produkci. Je určen široké veřejnosti, od naprosto nenáročných amatérských uživatelů až v podstatě po profesionály, kteří jej mohou využít např. na předpřípravné snímky apod. Fotoaparát nabízí dobrý poměr cena / výkon a má předpoklady stát se jedním z hitů letošního roku.

Olympus SP-550 UZ

Základní parametry

Snímací prvek: CCD, 1/2.5" (4:3), 7,4 / 7,1 Mpx (celkové / efektivní)
Objektiv: 4,7–84,2 mm / F2,8–4,5
Rychlost závěrky: 1/2000 – 15 s
Rozsah zoomu: 18x optický, 5,6x digitální
Stabilizace: ano
Max. rozlišení snímků: 3 072 × 2 304 px
Výstupní formát: JPEG, RAW
Citlivost snímače: Auto + ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400
Ostření: autofocus, kontinuální AF, manuální
Makro režim: 1 cm
Videosekvence: 640 × 480 px / 30 sn./s + zvuk
Max. délka záznamu: neomezená, dle kapacity paměťového média
Výstupní formát videa: Motion JPEG (.mov)
Displej: 2,5" TFT, 230 000 px
Možnosti displeje: prohlížení fotografií, přehrávání videa, mazání, histogram
Komunikační rozhraní: USB 2.0
Paměť + paměťové karty: 20 MB + xD Picture Card
Zdroj energie: 4× baterie AA (tužkové), akumulátor
Samospoušť: ano
Blesk: zapnut/vypnut
Technologie: PictBridge, DPOF
Další vlastnosti: podrobné nastavení vyvážení bílé, přímý tisk, vestavěný blesk, pomocný AF reflektor, možnost záznamu WAV
Rozměry / hmotnost: 116 × 78,5 × 78 mm / 365 g

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus SP-550 UZ


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.