Přeposlat Sony Cyber-shot H9

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Cyber-shot H9

03.07.2007 | Radek Roubíček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

V letošní reklamní kampani společnosti Sony je jedním z lákadel digitální zrcadlovka Sony Cyber-shot H9. Někdy ji můžete najít pod označením Sony DSC-H9, nebo prostě jen Sony H9. K dostání je ve dvou variantách, Black a Silver.

V letošní reklamní kampani společnosti Sony je jedním z lákadel digitální zrcadlovka Sony Cyber-shot H9. Někdy ji můžete najít pod označením Sony DSC-H9, nebo prostě jen Sony H9. K dostání je ve dvou variantách, Black a Silver. Ovšem ať už se jmenuje tak či onak nebo je oblečená v elegantní černé či sportovní stříbrné, vždy pod tím vším tluče jedno a to samé srdce a na svět kolem nás se dívá tím jistým čistým, hlubokým a krásným okem. Cyber-shot H9 představuje již třetí generaci ultrazoomových fotoaparátů společnosti Sony. Svým Carl Zeiss® Vario-Tessarr® objektivem s patnáctinásobným (15×) optickým zoomem o výtečné světelnosti F2,7 – 4,5 a s méně tradiční ekvivalentní ohniskovou vzdáleností 31 – 465 mm (přepočet na 35mm kinofilm) vidí vše, na co se zaměří. Dokonce i v noci, za naprosté tmy, se neztratí. Za to vděčí hlavně funkci NightShot, jejímž základním stavebním kamenem je vpředu vestavěný zdroj infračerveného světla s účinností do několika metrů. Získají se tak mnohdy zajímavé a překvapivé klasicky nazelenalé záběry se „svítivýma“ očima. Každý fotoaparát vybavený velkým přiblížením (zoomem) vyžaduje kvalitní stabilizaci. Za tímto účelem je H9 vybaven technologií pojmenovanou Double Anti-Blur. Základem je kombinace optické stabilizace Super Steady Shot a zvýšené citlivosti High Sensitivity ISO 3200. Nicméně se určitě vyskytují situace, kdy určitá fixace přístroje je nanejvýš vhodnou záležitostí. Mimo to, že se s touto „strojovničkou“ podíváme do pěkné dálky, můžeme také vytvářet i makro snímky již ze vzdálenosti 1 cm. V konstrukční oblasti se u tubusu objektivu projevil typický „Sony neduh“, tj. být originální za každou cenu a mít kompletně celý produktový balík vlastní. Průměr filtru je totiž 74 mm, což je napůl cesty mezi typizovanými 72 mm a 77 mm. Hodláte-li tedy používat nástavné prvky jako filtry, předsádky apod. a chcete-li se současně vyhnout složitému hledání, shánění a případným komplikacím, tak vám nezbude nic jiného než používat zase jen produkty Sony.

Sony Cyber-shot H9

Nedílnou součásti digitálního oka tohoto fotoaparátu je 1/2,5“ Super HAD CCD™ snímač s 8,1 efektivními magapixely. Na pomoc mu byl dodán nejmodernější obrazový procesor Bionz, který je pravidelnou součástí vyšších modelových řad Cyber-shot. Asi se ptáte: „K čemu je?“. Tento čip dovoluje vysokorychlostní sériové fotografování. Výrobce udává rychlost až 3 snímky / s. Dále mu pak vděčíme za prvotřídní komprimaci JPEG, realistické barvy, funkce Face Detection nebo Full HD 1080 (výstup dovolující promítání snímků ve vysokém HD rozlišení na televizorech s konfigurací HD ready). Zajímavá funkce Face Detection je inteligentní technologie rozpoznávající obličeje, na jejímž základě se k dosažení kvalitní portrétní fotografie automaticky přizpůsobí zaostření, expozice, vyváží se bílá a nastaví se blesk.

Sony Cyber-shot H9

Rozsah citlivost se pohybuje v rozmezí ISO 80 až ISO 3200. Při plném rozlišení, do hodnoty ISO 800 je barevný šum na dobré až vynikající úrovni. Naproti tomu použití maximální citlivosti ISO 3200 by šlo charakterizovat spíše jako nouzové řešení. Pořízené záběry se ukládání do vnitřní 28MB paměti a na vloženou paměťovou kartu Memory Stick Duo™ nebo Memory Stick PRO Duo™. Fotografie, v maximálním rozlišení 3264 × 2448 pixelů, jsou ukládány pouze ve formátu JPEG, což mi připadá škoda a považuji to mínus, neboť u takhle schopného fotoaparátu bych očekával i podporu RAW formátu. Vedle statických záběrů lze natáčet i zvukové MPEG-1 video, výrobcem pojmenované MPEG Movie VX, o maximálním rozlišení 640 × 480 pixelů s 30 sn. / s.

Sony Cyber-shot H9

Jelikož je fotoaparát koncipován pro použití širokou veřejností s různorodou technickou vyspělostí, tak nabízí pestrou škálu fotografických a scénických režimů, způsobů měření osvětlení, nějaké „postprodukční“ nástroje a mnoho dalšího. Škála režimů začíná u plně automatického, pokračuje přes prioritní (času, clony) a scénické (Portrét, Krajina, Pláž, Sníh, Soumrak…) režimy a končí plně manuálním ovládáním. Jediné, co nelze ručně nastavit je sytost. Praktickou a velmi užitečnou pomůckou pro přesné nastavení celkové expozice je nejen náhledový, ale zejména pak reálný histogram.

Sony Cyber-shot H9

Designově atraktivní H9 na fotografiích vypadá robustně, ale ve skutečnosti je na svoji třídu překvapivě malá (11 × 8,4 × 8,6 cm). Po stránce ergonomické bude více vyhovovat spíše uživatelům s pomenšíma rukama a štíhlejšími prsty. Na zadní straně umístěný základní křížový ovladač skombinovaný s volícím kolečkem vyžaduje určitou dávku soustředění a citlivější ovládání. Někteří uživatelé to vyhodnocují jako méně pohodlné a složitější ovládání. K pohodlnému a přehlednému ovládání se snaží dopomoci větší 3“ výklopný LCD monitor o rozlišení 230 000 pixelů. Jeho snahu mu však trochu kazí komplikovanější a v některých překombinované menu, i když je možné zvolit jeho českou jazykovou mutaci. Co ale skutečně zpříjemňuje práci s aparátem je přiložené dálkové ovládání. Signálové spojení se světem zprostředkovává jeden vícefunkční Sony konektor a pro něj určený Sony kabel se všemi potřebnými konektory. Mezi komunikačními rozhraními se samozřejmě nachází standardní USB 2.0 pro datové připojené k výpočetní technice. Celý přístroj napájí akumulátor Sony Lithium N. Podle výrobce má tento typ akumulátoru vydržet 280 snímku či 140 provozních minut se zapnutým LCD displejem za střídmého používání vestavěného blesku. Někteří uživatele toto potvrzují, ale jiní to naopak zklamaně popírají. A přesně toto je důvod, proč k fotoaparátům se atypickými napájecími prvky přistupuji zdrženlivěji a obecně upřednostňují aparáty používající AA či AAA články. Přináší to větší volnost a méně starostí. Mezi plus lze ovšem započítat kovový závit pro stativ, umístěný ve spodu aparátu.

Sony Cyber-shot H9

I přes všechny zde vyslovené výtky musíme říci, že se jedná o kvalitní, povedený, velice sofistikovaný a univerzální nástroj se znamenitými výsledky, který jsou schopni ovládat i začátečníci a laici. Ve fotoaparátu ukryté kvality a schopnosti však začnou oceňovat převážně polopokročilejší amatéři a nechybí mu potenciál se i stát zdatným pomocníkem profesionálů. Vzhledem ke svým dovednostem, značce a marketingu se Sony Cyber-shot H9 bezesporu dostane do popředí zájmu fotografické veřejnosti a má značnou šanci stát se nepřehlédnutelným hráčem mezi šlágry letošní roku.

Sony Cyber-shot H9

Základní parametry

Snímací prvek: Super HAD CCD™, 1/2.5", 8,1 Mpx
Objektiv: 5,2 – 78 mm / F2,7 – 4,5
Rychlost závěrky: 1/4 – 1/4000 s (automatický režim), 30 – 1/4000 s (režim priority)
Rozsah zoomu: 15x optický, 2x digitální
Stabilizace: ano
Max. rozlišení snímků: 3264 × 2448 px
Výstupní formát: JPEG
Citlivost snímače: Auto + ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
Ostření: autofocus, vícebodový AF, kontinuální AF, manuální
Makro režim: 1 cm
Videosekvence: 640 × 480 px / 30 sn./s + zvuk
Max. délka záznamu: neomezená, dle kapacity paměťového média
Výstupní formát videa: MPEG-1
Displej: 3" TFT, 230 000 px
Možnosti displeje: prohlížení fotografií, přehrávání videa, mazání, histogram
Komunikační rozhraní: USB 2.0, výstup na TV, konektor pro externí napajení
Paměť + paměťové karty: 31 MB + Memory Stick Duo™, Memory Stick PRO Duo™
Zdroj energie: Sony Lithium N
Samospoušť: ano, 2 s, 10 s
Blesk: zapnut/vypnut
Technologie: Face Priority AF, PictBridge, DPOF, NTSC/PAL
Další vlastnosti: kreativní režimy, manuální ovladání, podrobné nastavení vyvážení bílé, přímý tisk, vestavěný blesk, výklopný displej, závit na stativ, pomocný AF reflektor, možnost záznamu WAV
Rozměry / hmotnost: 109,5 × 83,4 × 85,7 mm / 407 g

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Cyber-shot H9


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.