Přeposlat Canon PowerShot N2

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon PowerShot N2

02.04.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Canon PowerShot N2 je aktualizovanou verzí úspěšného modelu PowerShot N, který zaujal svým neobvyklým tvarem a designem. Nabízí opět stejné kompaktní tvary, snímač o větším rozlišení (16 MP), vylepšenou kvalitu videa (1080p30), výklopný zadní displej a podporu Wi-Fi i NFC. Je také zatížen určitými nedostatky, například menším množstvím fyzických ovládacích prvků a slabším bleskem. Zalíbení v něm najdou nejspíš jen fanoušci neobvyklých tvarů a inovativních technologií, protože oproti běžným kompaktům je jeho ovládání v mnoha směrech méně pohodlné. Celkovou kvalitou obrazu také mírně zaostává za svým příbuzným N100. Přesto jde o velmi dobrý fotoaparát, který nabízí slušnou kvalitu a zábavnou uživatelskou zkušenost – musíte si na něj ale zvyknout a být si vědomi jeho slabých míst.

Canon PowerShot N2

Z ergonomického hlediska je N2 velkým otazníkem. O trochu lepší obrazovou kvalitu snímků i systém ovládání nabízí jeho příbuzný PowerShot N100, který je i při vyšší ceně přece jenom lepší koupí. N2 opět připomíná menší kvádr, což může a nemusí být skutečným přínosem v rámci designu kompaktních fotoaparátů. Celkové rozměry N2 činí jen 81 x 62 x 32 mm a jeho hmotnost dosahuje 201 gramů. Ovládání probíhá velmi netradičně, a to za pomoci systémů kroužků u báze objektivu, přičemž jedním přibližujete/oddalujete a jiným zase pořídíte snímek (případně lze to samé udělat poklepáním na displej). Oproti původnímu modelu se systém o trochu zjednodušil, přesto ale bude trochu nepříjemný pro všechny tradičně smýšlející uživatele. Fotoaparát je k dispozici v bílé nebo černé variantě. Objektiv s ovládacími prvky zabírá velkou část přední strany fotoaparátu, což nechává jen malý prostor pro blesk. LED blesk je sice větší než u smartphonů, bohužel je ale slabší než tradiční vestavěný blesk většiny kompaktů.

Canon PowerShot N2

Objektiv s designem 8x zoom má rozpětí 28 – 224 mm (full frame ekv.) a aperturu f/3 – 5.9. V tomto směru N2 zaostává například za N100 nebo modelem Nikon Coolpix P340 s širším rozpětím od 24 mm. Také velikostí snímače N2 zaostává, a to klasickým rozměrem 1/2,3" oproti větším snímačům 1/1,7". Z fyzických ovládacích prvků nalezneme na těle fotoaparátu (s výjimkou ovládacích kroužků kolem objektivu) pouze tlačítka pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu, tlačítko pro režim playback a pro připojení k smartphonu prostřednictvím Wi-Fi. K dispozici je také režim kreativního snímku, který nabízí využití uměleckých filtrů a poskytuje možnost kreativní práce s vámi pořízenými snímky. Tento zajímavý software je součástí všech nových modelů z řady PowerShot (poprvé se objevil právě u původního modelu N). Displej je v rámci velikosti fotoaparátu samozřejmě malý (délka úhlopříčky 2,8 palce, tedy 7,1 cm), ale nabízí slušné rozlišení 461 000 bodů. Je dostatečně ostrý, má dotykovou kapacitu a je polohovatelný, takže představuje jednu z předností N2.

Canon PowerShot N2

Velkým pozitivem je také bezdrátová konektivita N2, ve které tento kompakt exceluje. Velmi snadno s ním můžete sdílet pořízený obsah v rámci chytrých zařízení s operačními systémy iOS a Android (prostřednictvím aplikace Canon Camera Connect). Podporována je Wi-Fi i NFC. Dálkové ovládání je poněkud limitované, ale méně náročným uživatelům bude nejspíš vyhovovat. N2 je také rychlý fotoaparát – první snímek po zapnutí pořídí přibližně za 1,4 sekundy a závěrková prodleva u něho nepřesahuje 0,1 sekundy. V obou případech jde na poměry kompaktu o dobrý výsledek, kterým mírně předčí i Nikon P340. Při kontinuálním snímkování udrží frekvenci 2,2 snímku za sekundu, což je spíše slabší výsledek (zmíněný konkurent je v tomto ohledu až čtyřnásobně rychlejší). Jemnost snímků je u N2 velmi dobrá – dosahuje hodnot až kolem 2080 řádků na výšku snímku. Na poměry kompaktu si také docela dobře poradí s digitálním šumem, až do nastavení ISO 1600 je kvalita velmi dobrá i při detailnějším pohledu.

Canon PowerShot N2

Videozáznam je natáčen do formátu MP4 a jeho maximální kvalita byla oproti původnímu modelu navýšena na 1080p30 (oproti 1080p24). Celkově je obrazový záznam velmi dobrý a kvalitní, ostření rychlé a barvy věrné. O poznání vyšší kvalitu videa ale nabízí fotoaparáty schopné natáčet při 1080p60, jako například Panasonic ZS50. Z prvků konektivity najdeme port mini USB a k navýšení paměti poslouží slot pro karty microSD (bez problémů lze doplnit například kartu SDXC s kapacitou 64 GB). Jak tedy zhodnotit Canon PowerShot N2 celkově? Jeho možná největším problémem je fakt, že se neoprostil od některých nedostatků svého předchůdce – stále se poněkud obtížněji ovládá a jeho tvarový faktor nemusí být po chuti větší části uživatelů. Vylepšení sice nalezneme (video, rozlišení snímače, manuální ovládací prvky), ale nejsou dostatečně významná, aby bylo možné tento fotoaparát považovat za lepší volbu než PowerShot N100 nebo SX600 HS. Z konkurenčních značek pak lze rozhodně doporučit dražší, ale lepší kompakt Panasonic ZS50.

Canon PowerShot N2

......

......

Základní údaje:

Typ: Kompakt

Velikost: 80,9 x 62,0 x 32,3 milimetru

Hmotnost: 201 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 16,1 megapixelu

Velikost snímače: 1/2,3"

Obrazový procesor: DIGIC 6

Rozměr LCD displeje: 2,8 palce (7,1 cm)

Rozlišení LCD displeje: 461 000 bodů

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon PowerShot N2


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.