Přeposlat Objektiv rybí oko

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Objektiv rybí oko

09.07.2007 | Tereza Čistotová | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Jsem fotograf, který moc rád experimentuje. Nespokojí se s fotografií, kterou již někdo někdy mohl vidět.

Jsem fotograf, který moc rád experimentuje. Nespokojí se s fotografií, kterou již někdo někdy mohl vidět. Pokud navštívíte Paříž, jakožto město plné krásných paláců, parků, monumentů, muzeí, zahrad a náměstí, vytvoříte zde fotografii, která bude podobná sta jiným, již vytvořeným před Vámi. Přemýšlela jsem, pátrala jsem, jak právě tyto fotografie oživit a udělat z nich fotografie o kapánek jiné a pro mě zajímavější. Řešení je sice o něco finančně nákladnější, než-li běhání za místy pro turisty neobjevenými, ale pro zkoušení a vymýšlení kreativních snímečků je varianta objektivů typu rybího oka nejideálnější.

Objektiv rybí oko

Objektivy typu rybí oko byly původně navrženy pro vědecké účely - v astronomii dovoloval velký úhel záběru snímat celou oblohu jedním přístrojem. Díky této vlastnosti se extrémně širokoúhlé objektivy staly velmi populární také v amatérské fotografii. V dnešní době je tato metoda hojně využívána jak ve fotografování krajin, architektury, abstrakce, tak i na druhé straně v portrétech a jiných odvětví fotografie.

Princip objektivu rybí oko

Pracují na úplně jiném principu než běžné objektivy, které používají plošná zobrazení. Tyto zase využívají neplošných zobrazení (ekvidistantní, ortografické...). Proto také nelze srovnávat zorný úhel vzhledem k ohniskové vzdálenosti. Rybí oko f = 16 mm nám vykrojí mnohem větší úhel než objektiv f = 15 mm s plošným zobrazením. Rybí oka zobrazují úhel kolem 180°, ale běžně i 220°. Mohou, ale nemusí vypňovat celou obrazovou plochu (filmové políčko). Pokud např. zobrazují úhel 180° ve všech směrech, nevyplní celý formát a vytvoří obraz do kruhu. Hloubka ostrosti je u rybích ok tak velká, že automatické zaostřování zde prakticky postrádá smysl (platí i u nejširších objektivů předchozí kategorie), a proto se do nich často ani nemontuje. Už v předchozích článcích jsem se zmiňovala, jaké parametry nalezneme u objektivů, připomenout si je, jistě není na škodu. Ohnisková vzdálenost – pomyslná vzdálenost za objektivem, ve které objektiv vykreslí ostrý obraz, nacházející se teoreticky v nekonečné vzdálenosti, obecně platí pravidlo: čím kratší ohnisková vzdálenost, tím větší úhel záběru a samozřejmě i naopak

Objektiv rybí oko

Ohniskové vzdálenosti v praxi (vztaženo ke kinofilmu)
  • 20 mm – velmi širokoúhlý záběr (94°), ideální např. na krajinné celky
  • 28 mm – běžný širokoúhlý záběr (75°), např. pro snímání v interiérech
  • 35 mm – středně široké až normální ohnisko (63°), běžné fotografování
  • 50 mm – tzv. základní objektiv (46°), běžné fotografování s důrazem na minimální sférické zkreslení
  • 80–100 mm – tzv. krátké teleobjektivy (30–24°)
  • 135 mm – klasické „portrétní sklo“ (18°)
  • 180–200 mm – střední teleobjektivy (cca 12–14°)
  • 300 mm a více – teleobjektivy (od 8°)
Co se týká objektivů rybí oko, ty se pohybují kolem 6-16 mm, jen abyste měli přehled a porovnání z předchozí tabulky. A proč se vůbec tato konstrukce objektivu nazývá rybí oko? Samotnou mě to zajímalo, protože jen tak nadarmo se jistě tomuto vynálezu století a pomůcce řadě fotografů neříká jako živočichům přizpůsobeným k životě pod vodou. Zrak je pro většinu denních ryb velmi důležitým smyslem. Ryby mají dvě komorové oči. Komorové oči jsou výjimečné hlavně proto, že z fyzikálního hlediska jsou dokonalým optickým zařízením, které na sítnici vytvoří skutečný, ale zmenšený a převrácený obraz. Samotné váčkovité oči mají schopnost měnit prostřednictvím čočky ohniskovou vzdálenost. Dioptrický aparát (rohovka a čočka) vytváří na sítnici ostrý převrácený obraz okolí a duhovka působí jako clona.

Objektiv rybí oko

Fotografujeme s objektivem rybí oko

Objektiv rybí oko je na trhu s fotografickým příslušenstvím snadno dostupný. Mnoho fotografů však neustále odrazuje svojí vysokou cenou. Tento objektiv se většinou pohybuje od 10 000 Kč a výše. Je na uvážení každého fotografa, zda je pro něho právě tento doplněk tak nepostradatelný a pokud ho při svém fotografování využije. Ty nejlepší objektivy typu rybího oka jsou vybaveny redukcí odlesků a „duchů“ (nová úprava čoček která poskytuje věrné podání barev, přičemž zabraňuje výskytu těchto odlesků způsobených odrazy světla od senzoru- čipu digitálních fotoaparátů), systém automatického ostření ( které zajistí přesné zaostření, jelikož ruční ostření zde může být obtížné, díky extrémně velké hloubce ostrosti) atd.

Objektiv rybí oko

Řadu lidí první pohled do hledáčku zrcadlovky s nasazeným objektivem typu rybího oka okouzlí. Svět totiž vidí v úhlu 180 stupňů a snadno se nadchne pro nezvyklé záběry. Má najednou možnosti, které doposud neměl. Neměl by však zapomínat, že na snímcích s obrovským úhlem záběru navíc pozorovatel nalezne často až příliš mnoho obrazových informací, které ho odradí od hlavního důvodu, proč jste fotografii pořídili. Výhod a nevýhod má objektiv mnoho. Měli byste si dávat pozor na již zmíněnou „přeplácanost“, která diváka může odvést od objektu, který jste chtěli, aby byl na Vašem snímku nepřehlédnutelný. Tím, že objektiv má schopnost vidět okolí v úhlu 180 stupňů, může se Vám lehce stát, že na daném snímku budete mít zachycené konečky prstů, kamaráda stojícího vedle Vás či Váš vlastní stín.. Musíte být obezřetní a dávat si na takovéto věci pozor. Tento objektiv je hlavně největším pomocníkem pro lidi, kteří rádi fotografují krajinu a architekturu. Vyřeší se jim ten největší problém, kdy se jim do záběru nevešel nějaký ten strom, kopec, monument, kostel .. Při fotografování krajiny se navíc budete muset rozhodnout, kam umístíte horizont. Když bude horizont u horního okraje snímku, pak můžete simulovat zakřivení zeměkoule. Jestliže jej umístíte příliš nízko ke spodní části fotografie, země dostane podobu údolí, ze kterého po obou stranách jakoby „vyrůstaly hory“. Avšak záleží na každém, jaké snímky se mu zamlouvají. Mnohdy i takový výhled na moře, kde horizont kopíruje zakřivení zemské je nezapomenutelný moment a s tím související i nezapomenutelný snímek, který budou Vaši známí obdivovat léta letoucí.

Objektiv rybí oko

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 5

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Objektiv rybí oko


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.