Přeposlat Samsung NX500

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Samsung NX500

07.05.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Samsung NX500 je fotoaparát, kterému se povedlo vměstnat do svých malých rozměrů hodně doplňků a dobré specifikace – rychlé snímkování při frekvenci až 9 fps, rozlišení 28 megapixelů, rychlý autofokus, výklopný dotykový displej, konektivitu Bluetooth i Wi-Fi a v neposlední řadě i natáčení videa ve kvalitě 4K. Na straně negativ pak můžeme jmenovat absenci vestavěného blesku a vstupu pro externí mikrofon, stejně jako jisté softwarové nedostatky, zejména v případě natáčení videozáznamu. Samsung NX500 je každopádně solidní bezzrcadlovka nabízející vysokou kvalitu a moderní design i uživatelské rozhraní. Pokud se přenesete přes jeho spíše méně závažné nedostatky, pak je prakticky ideálním modelem, který jen mírně zaostává za skvělým konkurentem Sony Alpha 6000. Podívejme se na tento fotoaparát blíže.

Samsung NX500

Svými rozměry nevybočuje NX500 z řady ostatních fotoaparátů této kategorie. Rozměry přístroje činí 120 x 64 x 43 mm a hmotnost dosahuje 287 gramů. Všechny varianty NX500 mají stříbrný horní plát, ale koženkový povrch můžete zakoupit v barvě černé, hnědé nebo bílé. Úchyt je poměrně výrazný a dodává tělu fotoaparátu hloubku. Olympus OM-D E-M10 nemá stejně velký úchyt, celkově je ale o trochu větší, a to díky vestavěnému blesku, EVF a optické stabilizaci obrazu. NX500 nemá ani jedno z nich, disponuje ale paticí hot shoe. Zadní LCD displej patří k největším přednostem fotoaparátu – disponuje technologií AMOLED a má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a štědré rozlišení 1,036 milionu bodů. Displej je dotykový a je na něj dobře vidět i na přímém slunečním světle. Jeho polohovatelnost umožňuje pořizovat snímky z neobvyklých úhlů nebo třeba vytvářet vysoce kvalitní „selfie“ snímky. Wi-Fi je implementováno dvoupásmově (5 i 2,4 GHz) a připojení je velmi kvalitní.

Samsung NX500

Z hlediska rychlosti nelze fotoaparátu nic vytknout. První dobře zostřený snímek pořídí již po uplynutí 1,5 sekundy, což je vzhledem k dlouhému objektivu velmi slušné. Závěrková prodleva nepřesahuje 0,1 s. v dobrém a 1,2 sekundy v horším světle. V režimu rychlého snímkování dosahuje NX500 frekvence až 9 fps, čímž jen mírně zaostává za Sony Alpha 6000. Snímač NX500 má velkolepé rozlišení 28 MP a dosahuje u snímků dobré jemnosti obrazu – při f/5.6 dokonce až 2980 řádků na výšku (okraje pak dosahují rovněž skvělé hodnoty 2300 řádků na výšku). S nadměrnou mírou digitálního šumu si fotoaparát poradí také dobře – kritickou hodnotu 1,5 % nepřesahuje ani při ISO 12 800, což je vzhledem k vysokému rozlišení snímače úctyhodné. Snímač typu BSI odvádí velmi dobrou práci a drobné detaily jsou vidět i na snímcích, pořízených při citlivosti ISO 6400. Dokonce i při ISO 25 600 jsou ale snímky plně využitelné.

Samsung NX500

Stejně jako příbuzný model NX1 i NX500 dokáže natáčet videozáznam až ve kvalitě 4K (4096 x 2160 pixelů) při 24 fps, dále UHD (3840 x 2160 pixelů) při 30 fps a 1080p video dokonce až při 60 fps. Videozáznam ve formátu MP4 působí opravdu krásným vizuálním dojmem, obraz je zcela plynulý a detaily dobré. Ani při rychlých pohybech s přístrojem v průběhu natáčení se nedostavují nepříjemné obrazové defekty, jako je například tzv. efekt rolující závěrky. Obraz má i dobré kontrasty, syté a věrné barvy a působí velmi živě a dynamicky. Nejde sice o vyloženě profesionální práci, ale pro všechny běžné účely je více než dostatečný. Velmi pohledný je i záznam, přehrávaný zpětně přímo ve fotoaparátu. Z prvků konektivity nechybí modelu NX500 port micro HDMI pro přímé připojení k televizoru a dále port micro USB, sloužící pro připojení k počítači a zároveň i k dobíjení. Z paměťových karet jsou podporovány standardně typy SD, SDHC a SDXC.

Samsung NX500

Samsung NX500 je velmi pohledným a atraktivním fotoaparátem se schopností pořizovat nádherné snímky i videa. Velmi dobře si vede také při pořizování snímků v horším světle (a za vyššího nastavení citlivosti ISO) a je velmi rychlý při přeostřování i v základních reakcích. Výborná je také implementace Wi-Fi a Bluetooth, skvělé kvality dosahuje výklopný dotykový displej. Je pouze škoda, že NX500 nedisponuje některými doplňky (EVF, vestavěný blesk, vstup pro externí mikrofon) a práce s videozáznamem je mírně náročnější (pro editaci a playback vyžaduje konverzi). Ačkoliv je tedy NX500 výborným a moderním fotoaparátem, nedosahuje zcela kvality svého konkurenta Sony Alpha 6000, který je celkově rychlejší, disponuje EVF i bleskem, dosahuje stejné kvality při focení za šera a jeho video je podstatně snadněji upravovatelné. Dalším velmi dobrým tipem v této kategorii je také Olympus OM-D E-M10. Pokud se vám ale NX500 líbí, nelze než jej s drobnou výhradou doporučit.

Samsung NX500

......

......

Základní údaje:

Typ: Bezzrcadlovka

Velikost: 120 x 64 x 43 milimetrů

Hmotnost: 287 gramů

Typ snímače: CMOS-BSI

Rozlišení snímače: 28 megapixelů

Velikost snímače: 23,5 x 15,7 mm

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 1 036 000 bodů

Rozsah ISO: 100 – 51 200

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Samsung NX500


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.