Přeposlat Pentax K-S2 (První pohled)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Pentax K-S2 (První pohled)

12.05.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 2 |

Fotoaparát Pentax K-S2 je kvalitní a příjemně ovladatelnou digitální zrcadlovkou, vhodnou například pro začínající uživatele (kterým už nestačí jednoduchý kompakt) nebo pro rodinné účely typu zdokumentování oslav, výletů apod. K-S2 nabízí vysokou obrazovou kvalitu snímků, zvýšenou odolnost proti vodě, velký hledáček a množství doplňků. Jeho jediným velkým negativem je pak slabá kvalita videozáznamu, která jinak velmi dobrou uživatelskou zkušenost značně kazí. Pokud se ale přes tento nedostatek přenesete, pak vám K-S2 bude nepochybně vyhovovat, celkově jde totiž o výborný model dSLR. Představme si jej tedy blíže.

Pentax K-S2 (První pohled)

K-S2 má příjemně kompaktní rozměry, ty činí 122,5 x 91 x 72,5 mm. Hmotnost je nicméně poměrně vysoká, dosahuje 680 gramů. K-S2 je tak celkově menší, ale paradoxně těžší než například konkurenční Canon EOS Rebel T6i nebo Nikon D5300. Jeho „krabicový“ vzhled není pro všechny, k dispozici ale máte množství dvoutónových barevných variant. Stejně jako většina ostatních digitálních zrcadlovek disponuje i K-S2 pohodlným a hlubokým úchytem. Kromě toho je ale také vybaven vysokou mírou odolnosti proti vlhkosti i prachu a celkově působí jako velmi kvalitní a konstrukčně solidní přístroj (což nebývá u převážně „plastových“ modelů levnějších zrcadlovek normou). LCD displej je dostatečně jasný a ostrý, aby umožnil kvalitní představu o snímku i prohlížení již pořízeného obsahu. Displej má úhlopříčku 3 palce (7,6 cm) a rozlišení 921 000 bodů. Také elektronický hledáček je vysoce kvalitní a pokrývá 100 % zorného pole.

Pentax K-S2

Wi-Fi je dobře implementováno a umožňuje také kvalitní dálkové ovládání. K-S2 je poměrně rychlý fotoaparát, který pořídí první snímek již 1,2 sekundy po zapnutí, což odpovídá spíše bezzrcadlovkám než modelům dSLR. Závěrková prodleva fotoaparátu činí asi 0,4 sekundy v dobrém a 0,5 sekundy ve slabším světle. Ačkoliv má tento fotoaparát při kontinuálním snímkování dosahovat maximální frekvence 5,5 fps, realitou je spíše hodnota 4,6 fps (což je pro většinu myslitelných případů stále plně dostačující). AF systém však bohužel nepracuje dokonale, jak ukázaly testy. Snímků s nejlepší obrazovou kvalitou tak dosáhnete pouze při manuálním ostření. Rychlost závěrky je velmi solidní, může činit jen 1/6000 s. Snímač typu CMOS nabízí efektivní rozlišení 20,1 megapixelu a velikost 23,5 x 15,6 mm. Citlivost na světlo má solidní rozpětí ISO 100 až ISO 51 200. Baterie s kapacitou 1050 mAh by měla zvládnout pořízení přibližně 410 snímků.

Pentax K-S2

Mezi nejslabší stránky K-S2 patří natočený videozáznam. Ten se projevuje slabší obrazovou kvalitou jak při zapnuté redukci otřesů (horizontální i vertikální deformace tzv. rolující závěrky) tak i bez něj (nadměrný třes obrazu). Při natáčení také nemůžete využít kontinuálního AF, což kvalitě rovněž příliš neprospívá. Musíte tedy ostřit manuálně, což je naštěstí velmi snadné. Jako obvykle můžeme konstatovat, že kvalita videa je dostatečná pro běžné účely a zcela postačuje například pro umístění videa na sociálních sítích i přehrávání v televizoru. Rozhodně ale nečekejte profesionální kvalitu. Záznam je možné natáčet ve formátech a kvalitě H.264 QuickTime MOV 1080/30p; 24p; 25p nebo 720/50p či 60p. Skvělá je nicméně versatilita přístroje, který umožňuje využívat objektivy z mnohem starších přístrojů, například modelů typu Pentax K-1000 z 80. let minulého století. Fotoaparát podporuje Wi-Fi i NFC a disponuje jedním slotem pro paměťové karty SDXC.

Pentax K-S2

Jak tedy shrnout recenzi této digitální zrcadlovky? Pentax K-S2 je nepochybně dalším kvalitním modelem ve své kategorii a představuje dokonce výborný „rodinný“ fotoaparát. Na druhou stranu je ale zatížen některými nedostatky, které nahrávají jeho kvalitním konkurentům. K-S2 je vhodný fotoaparát pouze pro uživatele, kterým nevadí slabší kvalita videozáznamu. Přímými konkurenty fotoaparátu jsou nový model Canon EOS Rebel T6i nebo starší Nikon D5300, který již se sníženou cenou směle konkuruje i K-S2. Oba zmíněné fotoaparáty jsou svým výkonem a obrazovou kvalitou snímků s K-S2 prakticky rovnocenné, navíc pak disponují o poznání lepší kvalitou videozáznamu. Přesto je i dSLR od Pentaxu velmi kvalitní přístroj, který vám umožní zdokumentovat všechny zajímavé zážitky díky vysoké ostrosti snímků, relativně rychlým reakcím a velmi slušné frekvenci při kontinuálním sekvenčním snímkování.

Pentax K-S2

......

......

Základní údaje:

Typ: Digitální zrcadlovka

Velikost: 122,5 x 91 x 72,5 milimetru

Hmotnost: 680 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 20,1 megapixelu

Velikost snímače: 23,5 x 15,6 mm

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 921 000 bodů

Rozsah ISO: 100 – 51 200

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Pentax K-S2 (První pohled)


počet příspěvků: 2

peterer

13.05.2015 v 06:52

Tento Pentax NEMÁ elektronický hledáček. Má pentaprismatický hranol se s 100% pokrytím a zvětšením 0,95

Odpovědět

peterer

13.05.2015 v 06:54

doplnění: viz věta: "Také elektronický hledáček je vysoce kvalitní a pokrývá 100 % zorného pole."

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.