Přeposlat Nikon Coolpix S6300

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon Coolpix S6300

26.05.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Ačkoliv je tento model k dispozici již přibližně tři roky, stále představuje kvalitní a pohledný kompakt nejen na rodinné výlety. Kromě svých příjemně skladných rozměrů a elegantního tvaru nabízí také 10x zoom objektiv, jednoduché ovládání, možnost natáčení videa ve Full HD kvalitě, příjemnou uživatelskou zkušenost a samozřejmě relativně nízkou cenu. Na druhou stranu však v žádném parametru výrazně nevyniká a má slabší autofokus i výdrž baterie. Jak si tedy S6300 vede v porovnání s novějšími konkurenty a stojí za vážnější zamyšlení při rozhodování o koupi digitálního kompaktu? Představme si jej nyní blíže.

Nikon Coolpix S6300

S6300 nahradil a téměř ve všech ohledech překonal předchozí model S6200. Změny se týkají například snímače, protože původní typ CCD byl vyměněn za pokročilejší BSI-CMOS, umožňující natáčení videa ve Full HD kvalitě a pořizování snímků při frekvenci až 6 rámečků za sekundu při plném rozlišení 16 megapixelů. Bohužel však nedošlo k výraznému vylepšení kvality při pořizování snímků ve slabších světelných podmínkách. S6300 se tak řadí k záplavě poměrně kvalitních digitálních kompaktů, které ale výrazně nevybočují z řady. Jeho rozměry činí přibližně 94 x 58 x 26 mm a hmotnost (včetně baterie a karty) dosahuje příjemných 160 gramů. Je tedy jasné, že tento kompakt můžete snadno přenášet i v kapse a nijak vás nezatíží. Slabinou přístroje je ale rozhodně jeho TFT LCD displej, a to platilo dokonce už v době jeho premiéry. S délkou úhlopříčky 2,7 palce (6,8 cm) a rozlišením 230 000 bodů jde skutečně jen o základní pomůcku pro orámování scény a prohlížení pořízeného obsahu.

Nikon Coolpix S6300

Snímač typu BSI CMOS má efektivní rozlišení 16,8 megapixelu a velikost 1/2,3". Nastavení citlivosti na světlo má rozpětí od hodnoty ISO 125 do ISO 3200, skutečně kvalitní snímky však nabízí v podstatě jen nastavení do ISO 400. Snímač má rozpětí 25 – 250 mm a světelnost f/3.2 – 5.8, zaostřit lze od vzdálenosti 10 cm. Celková kvalita snímků je na danou kategorii mírně nadprůměrná, rozhodně ale nesnese srovnání s kvalitou například u nákladnějších zrcadlovek. Fotografie lze bez problémů tisknout při zvětšení 8 x 10 nebo používat na webu, blízký detail ale odhalí mírnou rozmazanost a absenci detailů. Pokud však chcete fotoaparát použít pro zdokumentování rodinných výletů a jakýchkoliv běžných akcí, pak je zcela dostatečný. Rozhodně je dobré se nicméně vyhýbat pořizování snímků v nastavení ISO 1600 a 3200, protože v tomto případě jsou barvy silně vybledlé a dostavuje se nadměrný digitální šum. Kvalita videozáznamu je obstojná, lze ji totiž srovnat s kvalitou videa, natáčených novými smartphony střední kategorie.

Nikon Coolpix S6300

Z hlediska rychlosti si S6300 vede poměrně dobře – první snímek po zapnutí pořídí sice jen za průměrných 2,3 sekundy, pak už ale pracuje velmi rychle. Závěrková prodleva nepřesahuje 0,3 sekundy v dobrém a 0,9 sekundy v horším světle, což je na tuto kategorii slušný výsledek. Prodleva mezi dvěma následnými snímky činí v průměru asi 1,5 sekundy bez blesku a 2,3 sekundy s ním. S vytaženým objektivem se někdy stává, že autofokus selže (není zaostřeno, navzdory informaci od softwaru, že je). Tento problém lze ale odstranit polovičním promačkáváním spouště a jistou mírou trpělivosti. Nejvyšší frekvence činí 6 snímků za sekundu, a to pro sedm následných snímků (při nejvyšším nastavení kvality je ale o trochu nižší, konkrétně 5,3 fps). Prodleva pro zapsání snímků do paměti pak činí řádově několik sekund. Fotoaparát je k dispozici v několika barevných variantách a vykazuje pohledný hladký kovový povrch. I při svých kompaktních rozměrech se velmi snadno ovládá, k čemuž přispívají také vyvýšené fyzické ovládací prvky na zadní straně fotoaparátu.

Nikon Coolpix S6300

Jak již bylo uvedeno na začátku, specifikace a nabídka prvků je u tohoto fotoaparátu odpovídající jeho ceně. Vcelku bychom mohli konstatovat, že dostáváte přesně to, za co si zaplatíte – a snad i o trochu víc. Dnes už je ale konkurence extrémně silná a mnohé cenově srovnatelné modely nabízí podstatně vyšší kvalitu (ať už jde o snímky v horším světle, videozáznam nebo doplňky). S6300 je vylepšeným nástupcem poměrně oblíbeného kompaktu S6200 a nabízí přesně to, co můžete od dobrého „rodinného“ kompaktu očekávat. Pokud nepatříte k náročnějším uživatelům, pak by vám jeho drobné rozměry a spektrum dovedností mohly vyhovovat. Existují však samozřejmě i podstatně lepší možnosti, ze starších modelů jde například o Panasonic Lumix SZ7 nebo Sony Cyber-shot WX150. Ty nabízejí při podobné ceně lepší výkonnost, širší spektrum doplňků a zejména vyšší obrazovou kvalitu snímků. Model S6300 lze však s jistou výhradou rovněž doporučit.

Nikon Coolpix S6300

......

......

Základní údaje:

Typ: Digitální kompakt

Velikost: 93,6 x 57,7 x 26 milimetru

Hmotnost: 160 gramů

Typ snímače: BSI-CMOS

Rozlišení snímače: 16,8 megapixelu

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozměr LCD displeje: 2,7 palce (6,8 cm)

Rozlišení LCD displeje: 230 000 bodů

Rozsah ISO: 125 – 3200

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon Coolpix S6300


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.