Přeposlat BenQ DC T700

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

BenQ DC T700

11.07.2007 | Radek Roubíček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Nadnárodní společnost BenQ produkuje velkou škálu elektronických výrobků a digitální fotoaparáty mezi nimi samozřejmě nemohou chybět. Nedávnou a ještě dosti žhavou novinkou je ultratenký digitální fotoaparát BenQ DC T700.

Nadnárodní společnost BenQ produkuje velkou škálu elektronických výrobků a digitální fotoaparáty mezi nimi samozřejmě nemohou chybět. Nedávnou a ještě dosti žhavou novinkou je ultratenký digitální fotoaparát BenQ DC T700. Na prvý pohled je možné jej zaměnit za X720, od téhož výrobce. Ale T700 je jiný. Byl pouze použit osvědčený design. Jinak je inovativním modelem, protože i kdyby nic jiného, tak do třídy digitální kompaktů přináší dotykový displej, plnící roli jednoho ze základních ovládacích prvků. Stylový BenQ T700 vsází na kvalitu provedení. Není tedy divu, že v otázce optiky volba padla na automatickými lamelami chráněný objektiv Pentax SMC (super multi-coating) s trojnásobným (3×) optickým zoomem. Rozsah jeho ohniskové vzdálenosti (6,2 – 18,6 mm), přepočtený na 35mm kinofilm, odpovídá hodnotám 37,5 – 112,5 mm. V normálním režimu ostření zaostříte již ve vzdálenosti něco okolo 40 cm (a končíte samozřejmě v nekonečnu). Naproti tomu v režimu makro zaostříte v rozsahu 15 – 50 cm. Ostřit umí manuálně i automaticky (jednobodově a vícebodově). Menší rozměry optiky očekávaným způsobem ovlivnily výslednou světelnost objektivu, která při maximálním oddálení začíná na solidních F2,7 a při maximálním „přizoomování“ končí na skoro až hrozivých F5,2. Aby byla zachována přijatelná expoziční doba, lze nastavit vyšší citlivost, ale musí se však počítat s jistým nárůstem barevného šumu. Pro lepší a ostřejší obraz při zachytávání rychlého pohybu, pří otřesech nebo při zhoršených světelných podmínkách lze využít stabilizační funkci, nazvanou Super Shake Free mód (S. S. F.). Funkce je specifickou kombinací prvků digitální stabilizace, automatického ovládání citlivosti ISO a chytrého softwaru neboli firmwaru.

BenQ DC T700

Obraz je digitalizován za pomoci CCD snímače o velikosti 1/2,5“ s rozlišením 7,2 megapixelů. Rychlost závěrky se pohybuje v rozsahu 1/2000 – 1 s, kdy v režimu nočního záběru se dostane až na hodnotu 4 s. Citlivost kromě automatického nastavení můžeme nastavit na hodnoty ISO 80, 160, 320, 400, 800 a 1200 v režimu S. S. F. Určité stopy barevného šumu v podobě barevných skvrnek jsou na fotografiích znát již u nastavení ISO 160. Ovšem nelpíte-li tolik na šumu a nechcete-li ztrácet detaily, tak může jít až na ISO 400. U videoklipů je situace trochu odlišná, neboť v pohyblivém obraze je barevný šum hůře viditelný. To jedním z důvodů proč při slabém osvětlení přístroj dovede zvýšit citlivost až na ISO 4000, takže bude moci filmovat i za situací, kdy je vám fotoaparát prakticky k ničemu. Správnou barevnost snímků hlídá automatické vyvážení bíle. Nejste-li však s jeho prací spokojeni, můžete využit jeden z předdefinovaných režimů (Denní světlo, Stín, Žárovka a Zářivka) anebo si celé vyvážení nastavit ručně. Fotografie v maximálním rozlišení 3072 × 2304 pixelů jsou ukládány ve formátu JPEG a videoklipy ve formátu MPEG-4 AVI s maximálním rozlišením 640 × 480 pixelů o 30 sn. / s. K přehrávání klipů na počítači výrobce doporučuje používat kodek XviD, jenž je samozřejmě jednou ze součástí dodávaného softwarového CD. Vedle obrazu lze zaznamenávat pouhý zvuk ve formátu wav, což dovoluje používat fotoaparát jako obyčejný diktafon. Prořízené záběry se ukládají do integrované 12MB paměti a na SD / MMC paměťovou kartu kompatibilní s SD 2 GB. Výrobce se v otázce paměťové karty nejspíše rozhodoval, zda přiložit či nepřiložit nějakou paměťovou kartu. Nakonec se rozhodl, že než přikládat nějakou nízkokapacitní, je lepší nepřiložit žádnou kartu, neboť zákazník si obvykle stejně dokupuje alespoň jednu další s větší kapacitou. Jinak řečeno, paměťová karta není součástí základního příslušenství a je třeba počítat s jejím dokoupením.

BenQ DC T700

Po stránce uživatelské přátelskoti se T700 jen málokterý fotoaparát vyrovná a v jeho třídě jestli vůbec nějaký?! Vděčí za to zejména velkému 3“ dotykovému displeji, který ocení nejen „hračičkové“, ale zejména lidé, co hůře vidí. Zobrazovaná menu a ikony jsou jednoduchá a vesměs snadno pochopitelná. Máte-li v úmyslu něco změnit, zmáčknete jen jedno tlačítko [MENU] a pak už jen ukazujete a volíte svým prstem nebo dotykovým perem (stylus) dodávaným spolu s přístrojem. Kouzlo dotykového displeje se naplno projevuje až v režimu přehrávání. Např. libovolné místo, na které na snímku zobrazovaném LCD panelem ťuknete, se vám přiblíží. Můžete na snímek kreslit, podepsat jej, nebo orazítkovat atp. Snímky k těmto hrám pořizujete v jednom z dostupných režimů snímání. Nechybí mezi nimi plně automatický režim, ale také třeba mód nočních záběrů, krajina, portrét atd. Navíc vám může pomoci vestavěný blesk s možností redukce jevu červených očí. Hodláte-li být na snímcích zachyceni i vy a není-li v dosahu nikdo, kdo by vám pomohl, tak vás zachrání připravená samospoušť se svým zpožděním 2 nebo 10 s.

BenQ DC T700

BenQ T700 svým vzhledem potvrzuje to, že je-li design skutečně dobrý, je nadčasový, snadno se inovuje a jen pomalu stárne. Jak jsme již řekli, fotoaparát je ultratenký a potvrzují to i rozměry jeho nerezového těla, 91 × 59 × 16,9 mm. Svojí hmotností 140 g (včetně akumulátoru) naprosto přesně zapadá do kategorie „kapesní přístroj“. Není tedy problém ho mít téměř vždy a všude s sebou. Aparát je napájen specializovaným Li-ion akumulátorem, jehož dobíječka je součástí příslušenství. Spojení s okolím zprostředkovává rozhraní USB 2.0 a A/V výstup. Jak by asi zněla krátká a shrnující charakteristika T700? Přibližně takto: Elegantní a stylový BenQ T700 je nenáročný, precizně provedený kapesní digitální kompaktní fotoaparát, jenž spojuje technologickou vyspělost s příjemným a jednoduchým ovládáním, s nímž nebudou mít problémy, jak naprostí laici a začátečníci, tak díky velkému dotykovému displeji ani lidé se zhoršeným zrakem. A budete-li na něj klást jen dopovídající nároky, budete z něj unešeni. Dost dobře si jej dovedu představit jako výborný dárek, třeba pro svoji přítelkyni. Uvažte jak vkusným doplňkem kabelky T700 může být. Stačí si jen vybrat z černého, šedostříbrného či červeného provedení.

Základní parametry

Snímací prvek (typ; velikost; rozlišení): CCD čip; 1/2.5"; 7,38 Megapixelů (efektivních 7,2 Mpx)
Objektiv (ohnisková vzdálenost / světelnost): 6,2 – 18,6 mm (ekvivalent 35 mm: 37,5 – 112,5 mm) / F2,7 – 5,2
Rozsah zoomu: 15x optický, 2x digitální
Rychlost závěrky: 1/2000 – 1 s, 4 s (režim Nočního záběru)
Stabilizace: ne
Rozlišení fotografií: 3072 x 2304, 2592 x 1944, 2304 x 1728, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 640 x 480 pixelů
Výstupní formát: JPEG
Citlivost snímače: Auto + ISO 80, 160, 320, 400, 800 (1200 v režimu S. S. F.); pro video až ISO 4000
Kompenzace expozice (EV): -2 až +2 EV po krocích 1/3 EV
Vyvážení bílé: Auto, Denní světlo, Stín, Žárovka, Zářivka, Ruční
Ostření: vícebodový AF, jednobodový AF, omezený AF, manuální
Makro režim: 15 - 50 cm
Video: 640 × 480, 320 × 240 px @ 30/15 sn./s + zvuk
Výstupní formát videa: MPEG-4 AVI
Displej: barevný dotykový 3" LTPS LCD, 230 000 px
Komunikační rozhraní: USB 2.0, A/V výstup (NTSC/PAL)
Paměť + paměťové karty: 12 MB + SD / MMC paměťová karta kompatibilní s SD 2 GB
Zdroj energie: Li-ion akumulátor
Samospoušť: ano, 2 s, 10 s
Blesk: zapnut/vypnut, režim redukce červených očí
Technologie: PictBridge, DPOF
Další vlastnosti: mikrofon, reproduktor, kreativní režimy, histogram, plastikový závit pro stativ, možnost záznamu WAV
Rozměry / hmotnost: 91 x 59 x 16,9 mm (nejužší 14,9 mm) / 140 g (včetně akumulátoru)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku BenQ DC T700


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.