Přeposlat Fujifilm Finepix XP200

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm Finepix XP200

09.07.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

FinePix XP200 je velmi kvalitní odolný kompakt, který je vybaven vysokou odolností a umožňuje plné využití i v nepříznivých klimatických podmínkách. Mezi jeho největší klady patří zajímavý design, snímač typu CMOS s rozlišením 16 MP a v neposlední řadě také 5x optický zoom a podpora Wi-Fi. Design fotoaparátu je nejen pohledný, ale zajišťuje mu také velkou odolnost proti prašnosti, vodě, nárazům a mrazu. XP200, který je dostupný v několika základních barevných variantách, je tak jedním z nejodolnějších digitálních kompaktů na současném trhu. U nás je nyní k dostání přibližně za 6000 Kč. Jaké jsou jeho největší přednosti a slabiny již prozradí následující recenze.

Fujifilm Finepix XP200

XP200 je pokračováním řady odolných fotoaparátů od společnosti Fujifilm. Celkově vypadá velmi podobně jako jeho předchůdci – tělo je robustní a v horním pravém rohu nalezneme čočku, obklopenou množstvím diod a mikrofonů. 5x optický zoom je kompletně zanořen do vnitřku, a to z důvodu neprostupnosti pro vodu. Na zadní straně přístroje jasně dominuje displej, který zabírá většinu prostoru. Ovládací prvky tak byly přesunuty na pravou stranu a tlačítka nejsou nijak výrazně velká, což může být problém při ovládání pod vodou. Pokud budete používat potápěčský oblek a rukavice, může být pouhá změna režimu nebo aktivace blesku poměrně výrazným problémem. Snímač je typu CMOS a disponuje rozlišením 16 megapixelů. Videozáznam lze natáčet až ve kvalitě Full HD, ale pouze 1080i. Frekvence snímků za sekundu nicméně činí až 60, což znamená, že máte k dispozici slow-motion natáčení ve fotoaparátu, který si sebou můžete vzít doslova kamkoliv.

Fujifilm Finepix XP200

Samozřejmostí je přítomnost Wi-Fi umožňující snadno přenášet pořízený obsah na sociální sítě, do chytrého zařízení typu smartphonu či tabletu nebo i na klasický počítač (za pomoci softwaru PC Autosave). Fotoaparát je z velké části pokryt gumou, což mu dodává jednak zajímavé „rugged“ vzezření a jednak jde o opatření proti poškození při pádu nebo odření pod vodní hladinou. XP200 je také velmi rychlý fotoaparát, který pořídí první snímek po zapnutí již po prodlevě zhruba 2 sekundy (u mnoha odolných modelů to trvá ještě o trochu déle). K dispozici jsou celkem čtyři režimy kontinuálního snímkování, ten nejrychlejší vám umožní fantastických 60 snímků za sekundu v malé velikosti. Obrazová kvalita snímků je dobrá, ale rozhodně ne excelentní. Detaily jsou kvalitní přibližně do hodnoty citlivosti ISO 400, poté se již začínají povážlivě vytrácet. Objevují se také drobné chromatické aberace. Pokud tedy nepotřebujete hodně odolný fotoaparát, pak si raději vyberte některý z kvalitních digitálních kompaktů.

Fujifilm Finepix XP200

Tento fotoaparát má příjemně kompaktní rozměry, dosahující jen 116 x 71 x 30 milimetrů a hmotnost 232 gramů. Je tedy velmi dobře přenosný a vejde se bez problémů i do kapsy u kalhot. Co se týče odolnosti, XP200 patří mezi nejlepší malé fotoaparáty na trhu. Snadno snese prašnost, opakované pády z výšky dvou metrů, práci při teplotách od -10 °C do +40 °C a zejména pak ponoření pod hladinu. Podle výrobce by měl bez problémů ustát dvouhodinový ponor do hloubky kolem 15 metrů. To je sice méně než například u modelu Canon PowerShot D30 (hloubka ponoru až 25 metrů), ale upřímně řečeno, není asi moc fotografů, kteří by se do takových hloubek často pouštěli. Dalšími velkými konkurenty jsou odolné fotoaparáty Nikon Coolpix AW120 a Olympus Tough TG-3, které lze považovat za v současnosti nejlepší „rugged“ modely na trhu. XP200 za nimi však příliš nezaostává, a to ani obrazovou kvalitou snímků, ani svojí odolností. Jeho „mimozemský“ design navíc dokáže oslovit a je také pozitivem.

Fujifilm Finepix XP200

Jak tedy zhodnotit Fujifilm Finepix XP200? Rozhodně se jedná o kvalitní a pohledný fotoaparát z kategorie odolných modelů, který nezklame v základních očekáváních – poskytuje solidní obrazovou kvalitu snímků i videí a je vysoce odolný, takže ustojí jakékoliv rozmary počasí, pády, nepříznivou teplotu a zejména i hluboký ponor pod hladinu. Snímky jsou poměrně detailní a ostré, barvy jsou také věrné a digitální šum je sice znatelný, ale u tohoto typu fotoaparátu vcelku očekávatelný. K dispozici jsou také moderní technologie a díky implementaci Wi-Fi můžete snadno sdílet pořízený obsah takříkajíc s celým světem. Je sice pravda, že dnes jsou k dispozici i odolné a voděvzdorné modely smartphonů, ty vám ale nikdy nezajistí stejně kvalitní snímky za každé situace. U chytrého telefonu nebude blesk nikdy tak „inteligentní“ a dynamické rozpětí tak dobré jako u odolných fotoaparátů. Jedním z dobrých zástupců této zajímavé kategorie je přitom právě FinePix XP200.

Fujifilm Finepix XP200

------

------

Základní údaje:

Typ: Odolný kompakt

Velikost: 116,1 x 71,4 x 30,3 milimetru

Hmotnost: 232 gramů

Typ snímače: CMOS

Rozlišení snímače: 16,4 megapixelu

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozměr LCD displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení LCD displeje: 920 000 bodů

Rozsah ISO: 100 – 6400

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm Finepix XP200


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.