Přeposlat FUJIFILM X-T10 – nový jedinečný fotoaparát řady X

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

FUJIFILM X-T10 – nový jedinečný fotoaparát řady X

22.07.2015 | Tisková zpráva | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Společnost FUJIFILM (a její vicepresident Shigehiro Nakajima) s radostí oznamuje rozšíření vyhlášené řady digitálních fotoaparátů X o nový model třídy premium s vyměnitelným objektivem ─ FUJIFILM X-T10.

FUJIFILM X-T10 – nový jedinečný fotoaparát řady X

Milovníci fotografie ocení vyjimečnou kvalitu obrazu, které fotoaparát dosahuje díky unikátní technologii zobrazování barev, jeho lehky kompaktní plášť a novy systém autofokus, jehož vyhody se naplno projeví při zachycování objektů v pohybu. Kromě toho je fotoaparát vybaveny elektronickym real-time hledáčkem, ktery umožňuje zvětšení až 0,62x*1, precizní HD displej s rozlišením 2,36 milionů bodů a rekordně krátké zpoždění pouhych 0,005 s*2.

Model X-T10 používá snímač APS-C X-Trans™*3 CMOS II s vestavěnou obsluhou autofokus a fázovou detekcí. Díky spojení vysoce výkonného mechanismu zpracování obrazu, možností objektivů FUJINON a unikátní technologie zobrazování barev nabízí fotoaparát skvělé rozlišení a vynikající kvalitu obrazu. Nový systém autofokus modelu X-T10 umožňuje tradiční jednorázové 49-bodové ostření, které se vyznačuje rychlostí a přesností, dále dva nové režimy: zónový a široký se sledováním, ve kterých lze pohyblivé objekty sledovat ve větším 77-bodovém ;poli, což značně usnadňuje zachycování objektů. Za zmínku stojí také režim AF-C a režim intervalového snímání s rychlostí do 8,0 snímků za vteřinu*4. Fotoaparát tedy zaručuje vysokou kvalitu obrazu, kterou známe z řady X, a použití v mnohem větším spektru podmínek focení.

Hlavní přednosti fotoaparátu Fujifilm X-T10

Nová konstrukce spojující možnosti řady X s lehkým kompaktním pláštěm

Lehký kompaktní plášť fotoaparátu byl koncipován tak, aby zachovával všechny charakteristické prvky řady X. Vrchní a spodní desky jsou vyrobeny z hořčíkové slitiny, která je lehká a zároveň velmi odolná. Na vrchní destičce jsou umístěna tři precizně provedená hliníková ovládací kolečka, která modelu X-T10 zaručují dokonalý vzhled a uživateli intuitivní změny nastavení clony, doby expozice a funkcí fotoaparátu, aniž by odváděly jeho pozornost od fotografovaných objektů. Na zadní straně fotoaparátu se nachází 3-palcový vyklápěcí LCD displej s rozlišením 920 tisíc bodů, který se hodí k fotografování nad hlavami i těsně při zemi. Výrobek je nabízen ve dvou barevných variantách: černé a stříbrné.

 • Přepínač automatického režimu umožňuje přejít do plně automatického pokročilého režimu SR AUTO. V tomto režimu fotoaparát sám nastavuje parametry optimální pro snímání dané scény a maximálně usnadňuje fotografování.
 • Fotoaparát lze přizpůsobit individuálním potřebám pomocí nastavení dvou ovládacích koleček a sedmi tlačítek funkcí.
 • Ve střední části vrchní destičky těla přístroje se nachází vestavěný vyskakovací blesk. Díky technologii Super Intelligent Flash nastavuje blesk automaticky intenzitu světla pro danou scénu.

 

Real-time hledáček

Velký a rychlý hledáček fotoaparátu X-T10 umožňuje zvětšení 0,62x a zpoždění pouhých 0,005 s. Náhled v HD kvalitě a reálném čase díky použití nového elektronického real-time hledáčku s organickým panelem EL a rozlišením 2,36 milionů bodů. Viditelnost byla zlepšena díky automatické regulaci jasu hledáčku, která se uzpůsobí intenzitě okolního světla. Displej, který poskytuje náhled v reálném čase, lze nastavit také na režim fotografického náhledu (Preview Pic. Effect), v němž se zohledňuje různé podmínky focení nebo nabízí přirozený pohled blízký tomu, co vidí lidské oko. Čidlo oka v hledáčku automaticky přepíná zobrazované informace, když je fotoaparát ve svislé polozecož u modelů s optickým hledáčkem nelze.

Spojení snímače X-Trans™ CMOS II s procesorem EXR II zajišťuje výjimečnou kvalitu obrazu a rychlost snímání

Aparát je vybavený snímačem Fujifilm APS-C X-TransTM. CMOS II 16,3 MPix. Unikátní snímač filtrů barvy s náhodným vzorcem redukuje vznik moiréproužků a zamezuje chybnému zobrazování barev bez nutnosti použití optickéhonízkofrekvenčního filtru. Použití nízkofrekvenčního filtru totiž zhoršuje kvalitu obrazu. Bez něj sedo snímače dostává více světla. Snímač spolupracuje s procesorem EXR II, který zpracováváobraz, a zajišťuje tak jedinečné rozlišení s nízkou hladinou šumů.

Společnost Fujifilm spojila možnosti procesoru v oblasti redukce šumů s odpovídajícítechnologií montáže destiček s plošnými spoji, aby se co nejvíce omezil vznik šumů nafotografiích snímaných s vysokou citlivostí. Díky tomu mají uživatelé fotoaparátu k dispozicicitlivost ISO až 51200*5. Po nastavení vysoké citlivosti zůstává tedy hladina šumů nízká ačerné odstíny si zachovávají svou intenzitu, což rozšiřuje možnosti focení při slabémosvětlení.

Fotoaparát je vybaven unikátním optimalizátorem modulace objektivu*6, který díky použitétechnologii zpracování obrazu zajišťuje nejvyšší možnou kvalitu fotografií. Optimalizátorvyužívá výkon a optickou charakteristiku používaného objektivu a koriguje tak mj. difrakčnírozmazání*7, zajišťuje ostrost celé plochy snímku a realistický 3D efekt.

Výjimečné rychlosti autofokus (0,06 s*8) dosahuje fotoaparát díky unikátnímu systémuautofokus s fázovou detekcí, který je součástí snímače. Fotoaparát vybavený rychlýmprocesorem EXR II se spustí za necelých 0,5 s*9, zpoždění závěrky činí 0,05 s a odstup vefocení snímků 0,5 s*10.

FUJIFILM X-T10 – nový jedinečný fotoaparát řady X

Nový systém autofokus umožňující zónový režim a široký režim se sledováním, kterémaximálně usnadňují snímání pohybujících se objektů

 • Nový systém autofokus umožňuje tradiční jednorázové 49-bodové ostření, které sevyznačuje rychlostí a přesností, a také dva nové režimy: zónový a široký se sledováním, vekterých lze pohyblivé objekty sledovat ve větším, 77-bodovém poli ostrosti.
 • V zónovém režimu se 77-bodovým polem autofokus lze vybrat oblasti 3x3, 5x3 nebo 5x5. Vrežimu AF-C fotoaparát neustále sleduje objekt nacházející se ve středu dané oblasti. Díkysnímači se systémem autofokus a fázovou detekcí probíhá nastavování ostrosti v případěstředových oblastí 3x3 a 5x3 velmi rychle.
 • Široký režim se sledováním spojuje výhody širokého režimu (s nastavením AF-S), v němžfotoaparát automaticky nachází a sleduje zaostřenou oblast na 77-bodovém poli autofokus,a režim sledování s předvídáním (s nastavením AF-C), při kterém fotoaparát sleduje objekt na celém 77-bodovém poli autofokus. Tato funkce umožňuje dosažení ostrosti na objektubez ohledu na to, zda se pohybuje nahoru nebo dolů, vlevo či vpravo, zda se od fotoaparátuvzdaluje, nebo se k němu přibližuje.
 • V režimu jednorázového zaostření je pole ostrosti rozdělené na menší části pro přesnéurčení vzdálenosti od objektu a zvýšenou přesnost zaostření. Rozsah funkce systémuautofokus s fázovou detekcí vestavěného do snímače byl změněn z 2,5 EV na 0,5 EV. Díkytomu autofokus s fázovou detekcí pracuje rychle i při slabém osvětlení a v případě objektů snízkým kontrastem.
 • Fotoaparát nabízí také autofokus s detekcí oka, který automaticky vyhledává lidské oči anastavuje na nich ostrost. Tato funkce usnadňuje nastavení ostrosti na očích i ve ztíženýchpodmínkách, například při portrétu s velmi širokou clonou a silným efektem bokeh.
 • Funkce auto makro automaticky zapíná režim makro bez změny rychlosti autofokus, čímželiminuje potřebu stisknout tlačítko makro při fotografování zblízka. Tlačítko makro tedymůže plnit jinou funkci.
 • Použití optimalizovaného algoritmu se projevilo v plynulejší a přirozenější práci autofokus přinatáčení filmů.
 • S použitím funkce autofokus s fázovou detekcí a autofokus předvídající pohyb objektu jefotoaparát schopen pořizovat intervalové snímky v režimu AF-C rychlostí až 8,0 snímků zavteřinu.
   

18 výkonných objektivů FUJINON s bajonetem X zaručují nejvyšší kvalitu obrazu arozšiřují možnosti fotografování

Objektivy s bajonetem X byly vyvinuty pomocí nejnovějších digitálních technologií a precizníoptiky, aby zajistily nejvyšší možnou kvalitu obrazu. Cílem bylo vytvořit objektiv s vysokýmrozlišením po celém povrchu snímku a co nejjasnější maximální clonou, aby fotograf mohl dátvolný průchod své tvořivosti a zároveň pracovat se snadno přenosným, kompaktnímfotoaparátem. V současné nabídce 18 modelů najdete ultra širokoúhlé objektivy, teleobjektivy a5 objektivů s pevným ohniskem a rychlou clonou. S jejich použitím dosahuje fotoaparát X-T10nejvyšší kvality obrazu. Volitelné příslušenství jako jsou adaptéry k bajonetům a mezikroužkypro makro, dále rozšiřuje spektrum možností fotografování.

Ideálně barevné snímky s režimem simulace filmu a umělecké fotografie

80 let zkušeností společnosti Fujifilm ve výrobě fotografických filmů se projevuje také vnesrovnatelné kvalitě obrazu. Díky tomu fotoaparát zachycuje teplé tónování pokožky, světlýblankyt nebe i bohatou zeleň stromů tak, jak to fotograf vidí ve skutečnosti. Model X-T10 nabízínový režim simulace filmu CLASSIC CHROME, který se vyznačuje potlačeným tónováním ahlubokým zobrazováním barev. Uživatelé mají na výběr také z 10 dalších režimů ve stylu efektůznámých z tradičních filmů značky Fujifilm. Nabízeny jsou barevné pozitivní filmy (VELVIA,PROVIA a ASTIA), profesionální, barevné negativní filmy (PRO Neg.Std a PRO Neg.Hi),monochromatické filtry (MONO se žlutým filtrem Ye, červeným R nebo zeleným G) a SEPIA.

Fotoaparát X-T10 je také vybaven funkcí Pokročilý filtr, která uživateli nabízí výběr z 8uměleckých efektů:

 • Zvýraznění barev - zvýraznění kontrastu a sytosti barev.
 • Jednorázový fotoaparát - přidá stínování okrajů, aby snímek vypadal jako fotografiepořízená jednorázovým fotoaparátem.
 • Miniatura - přidá rozmazání horních a dolních částí obrazu pro efekt diorama nebominiatury.
 • Dynamické tónování - fantaskní efekt s použitím zesíleného tónování.
 • Částečné zabarvení - zachová jednu vybranou barvu a všechny ostatní zobrazí na
 • snímku jako černo-bílé. Na výběr je červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá
 • nebo fialová.
 • Světlé tónování - zvýšení jasu a zároveň snížení kontrastu pro snímek ve světlejšíchodstínech.
 • Tmavé tónování - vytváří rovnoměrné tmavé tónování s několika zvýrazněnými světlýmičástmi obrazu.
 • Změkčená ostrost - vytváření obrazu, který je rovnoměrné změkčený po celé ploše.

 

Funkce nazvaná Mnohonásobná expozice umožňuje spojení dvou samostatných snímkůdo jednoho obrazu, což je ideální řešení v situaci, kdy chce uživatel do snímku přidat dalšíosoby.

Fotoaparát používá poměry stran 3:2, 16:9 a 1:1 (čtverec), čímž nabízí fotografovi celouškálu stylů fotografování.

Kromě toho je k dispozici i pokročilý režim SR AUTO, který rozpoznává tváře a různé typyscény, automaticky nastavuje optimální ostrost, expozici, citlivost ISO a další.

Režim záznamu v odstupech umožňuje vytvářet sekvence záběrů v odstupu od 1 vteřinydo 24 hodin (až 999 snímků).

Fotoaparát je vybavený nehlučnou elektronickou závěrkou, která může pracovat rychlostí1/32000 s. S fotoaparátem lze úspěšně fotit na sněhu nebo na pláži pod oblohou bez mrakůs použitím malé hloubky ostrosti a široké clony. Nehlučná digitální obsluha fotoaparátuumožňuje snadněji zachytit přirozené chování zvířat a spící děti.

Z dalších funkcí stojí za zmínku digitální členění obrazu (Digital Split Image), které usnadňujeruční nastavování ostrosti a nasvícení ostrých oblastí snímku a které rozlišuje oblasti svysokým kontrastem kolem kontur objektu. Tyto oblasti lze odlišit bílou, červenou nebomodrou barvou, což usnadní zaostření i v podmínkách, kdy je nastavování ostrostiproblematické.

FUJIFILM X-T10 – nový jedinečný fotoaparát řady X

Zabudované připojení Wi-Fi s možností používat při focení smartphone nebo tablet*12

Fotoaparát X-T10 je schopný plynule nahrávat filmy ve Full HD kvalitě s rychlostí 60 snímkůza vteřinu. Lze také nastavit rychlost 50, 30, 25 nebo 24 snímků za vteřinu.

Pro potřeby natáčení lze použít režimy simulace filmu, např. nový režim CLASSIC CHROMEa také přesně nakonfigurovat rovnováhu bílé.

Při natáčení filmu je možné využít i ruční nastavení expozice. Prostřednictvím nastaveníclony, doby expozice*11 a citlivosti ISO můžete natáčet film s použitím svých vlastníchnastavení expozice.

Inteligentní hybridní autofokus umožňuje rychlé a přesné nastavení ostrosti pomocípřepínaní mezi autofokusem s fázovou detekcí a autofokusem s detekcí kontrastu podlesnímané scény dokonce i během natáčení filmu. Uživatel si také může ostrost nastavit ručně. 

Pro natočení atraktivního filmu nabízí fotoaparát 6 funkcí rozlišování scény nebo automatickýrežim.

Díky rychlému přenosu v řádu 36 Mb/s můžete zachytit i delikátní pohyby snímaných objektův HD rozlišení.

Built in Wi-Fi for shooting from your smartphone or tablet devices*12.

Po stažení aplikace FUJIFILM Camera Remote zdarma na smartphone nebo tablet můžetepoužívat funkci ovladače, kterým lze fotoaparát ovládat i na dálku. Tato funkce vám usnadnífotografování při mnoha příležitostech, jako jsou skupinové fotografie, autoportréty nebo fotografování zvířat v jejich přirozeném prostředí.

Fotografie a snímky lze jedním kliknutím poslat na smartphone nebo na jiná zařízení.Aplikace umožňuje prohlížet, vybírat a importovat fotografie a filmy uložené ve fotoaparátupomocí smartphonu bez nutnosti zadávat identifikační údaje a hesla. Kromě toho lze zesmartphonu nebo tabletu ke snímkům přidat informaci o lokalitě.

Existuje také možnost poslat snímky přímo z fotoaparátu na tiskárnu Instax SHARESmartphone Printer pro okamžitý tisk kopií Instax.

Připojení Wi-Fi®*13 umožňuje bezdrátové zálohování kopí z fotoaparátu do počítače*14.

FUJIFILM X-T10 – nový jedinečný fotoaparát řady X

Příslušenství nejvyšší třídy

 • Kožené pouzdro BLC-XT10
  Stylové pouzdro z pravé kůže je příjemné na dotek a ladí keklasickému designu fotoaparátu X-T10. Když je fotoaparát vpouzdře, můžete vyměnit akumulátor, aniž byste muselifotoaparát z pouzdra vytahovat. K pouzdru je připojenýkožený pásek přes rameno a přídavný plastovýkryt.
 • Držák MHG-XT10
  Zlepšuje držení fotoaparátu. Držák nepřekáží při výměněakumulátoru nebo paměťové karty. Otvor na šroub stativuumožňuje umístění uprostřed optické osy. Kromě toho se vpodstavci nachází lem o šířce 38 mm, který slouží jakorychloupínací destička pro stativ s montážní lištou (tzv.dovetail).
 • Adaptér k bajonetu M zaručuje kompatibilitu s většímpočtem objektivů
 • Mezikroužky pro makro MCEX-16 a MCEX-11
  K dispozici jsou dva mezikroužky (16 a 11 mm), které poaplikaci mezi tělo fotoaparátu a vyměnitelný objektivumožňují fotografování makro s vysokým přiblížením.
 • Externí blesk
  V nabídce jsou tři externí blesky FUJIFILM ─ všechny s precizní automatickou kontrolou bleskuTTL: modely EF-20 a EF-X20 se směrným číslem 20 a model EF-42 se směrným číslem 42.
 • Externí mikrofón stereo MIC-ST1
  Umožňuje nahrávání realistického hlasu pro filmy vysoké kvality ve Full HD rozlišení.
 • Ochranné filtry (PRF-39, PRF-52, PRF-58, PRF-62, PRF-67, PRF-72 a PRF-77.
 • Napájecí adaptér CP-W126
 • Nabíječka AC-9V
 • Dálková spoušť závěrky RR-90
 • *1: Rekordní faktor zvětšení mezi na trhu dostupnými snímači. Zvětšení cca 0,62x při použití objektivu 50 mm(ekvivalent formátu 35 mm) nastaveného na nekonečno s dioptrií -1,0 m-1.
 • *2: Testy provedl Fujifilm, stav k dubnu 2015.
 • *3: X-Trans je obchodní nebo chráněná obchodní značka firmy FUJIFILM Corporation.
 • *4: V režimu CH je pole ostrosti omezeno na centrální oblast 3x3 v případě jednorázového autofokusu nebo 5x3 vpřípadě autofokusu zónového a širokého se sledováním.
 • *5: Zvýšená počáteční citlivost.
 • *6: Výjimečná technologie zpracování signálu, která zvyšuje ostrost obrazů s difrakčním rozmazáním atp.
 • *7: Jev, ke kterému dochází při fotografování s nízkým nastavením clony, kdy se na snímku objevují rozmazanámísta i přes nastavení vysoké kvality obrazu.
 • *8: Měření provedeno v dubnu 2015 ve Fujifilm v souladu se standardy CIPA s použitím fotoaparátu X-T10 sobjektivem XF 16-55 mm F2,8 R LM WR v režimu vysokého výkonu.
 • *9: Aparát s objektivem XF 27 mm F2,8 v režimu vysokého výkonu.
 • *10: Režim MF.
 • *11: Nastavení clony a doby expozice lze změnit během natáčení filmu. Dobu expozice je možné nastavit pouze nahodnotu vyšší, než aktuální rychlost snímání filmu.
 • *12: Týká se smartphonů a tabletů se systémem AndroidTM, iPhonů a iPadů.
 • *13: Wi-Fi® je registrovanou obchodní značkou Wi-Fi Alliance®.
 • *14: Funkce vyžaduje instalaci speciální aplikace FUJIFILM PC AutoSave na počítači uživatele. Aplikace ke staženízdarma. 

 

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku FUJIFILM X-T10 – nový jedinečný fotoaparát řady X


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.