Přeposlat Olympus Tough TG-4

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus Tough TG-4

25.08.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Olympus rád zůstává u ověřené konstrukce a designu, což jasně ukazuje jeho řada vysoce odolných fotoaparátů Tough TG. I čtvrtý zástupce této série totiž vypadá prakticky stejně jako TG-1 z roku 2012, ovšem s tím rozdílem, že doslova překypuje moderními doplňky a technologiemi. Disponuje například snímačem o rozlišení 16 MP, odolností při ponoru do hloubky až 15 metrů, vestavěnou Wi-Fi i GPS a v neposlední řadě i podporou formátu Raw. Až na drobné nedostatky spojené například s mírně slabší zvukovou kvalitou videozáznamu představuje TG-4 nejspíš nejlepší odolný kompakt na trhu. Podívejme se na tento skvělý model blíže.

Olympus Tough TG-4

TG-4 má samozřejmě i velmi solidní konkurenci, stačí vzpomenout model Nikon 1 AW1, nabízející lepší obrazovou kvalitu snímků. Na druhou stranu je ale tento výrazně dražší fotoaparát s výměnnými objektivy o poznání těžší a hůře skladný. Jak již bylo uvedeno, tvar a design TG-4 je velmi konzervativní a v podstatě odpovídá předchozím modelům. To ale není žádný nedostatek, ostatně velmi dobře se již osvědčil. Rozměry i hmotnost fotoaparátu jsou na poměry této kategorie průměrné, činí 112 x 66 x 31 mm a 247 gramů. TG-4 ponechává snímač uprostřed těla, zatímco mnozí odolní konkurenti jej mají umístěn v pravém horním rohu (například Canon PowerShot D30). Dle očekávání má TG-4 omezené rozpětí zoomu (25 – 100 mm, což odpovídá již TG-1), související s omezením rozměru u fotoaparátu schopného ustát ponoření hluboko pod hladinu. Nejde opět o výrazný nedostatek, nicméně v případě potřeby nabízí Olympus model TG-860 s širším 21 mm objektivem. Fyzické ovládací prvky jsou zcela standardní, stejně jako jejich rozmístění po těle fotoaparátu.

Olympus Tough TG-4

Třípalcový LCD displej je fixovaný a nabízí solidní, byť nepříliš úctyhodné rozlišení 460 000 bodů. Ačkoliv nejde o zdaleka nejostřejší panel, jaký můžeme u kompaktního fotoaparátu zaznamenat, má jednu dobrou vlastnost – je dostatečně jasný pro použití i za slunečného dne. Konkurenční Nikon Coolpix AW120 nabízí pohlednější OLED panel s rozlišením 920 000 bodů a lepším kontrastem, není ale tak jasný, jako LCD u TG-4. Vestavěná GPS umožňuje přesně lokalizovat pořízené snímky a Wi-Fi usnadní jejich transfer na chytrá zařízení typu tabletu či smartphonu. Sdílet pořízený obsah (videa i snímky) na sociálních sítích je tedy velmi snadný a rychlý proces. Nesetkáme se však s podporou NFC. Podporováno je naopak dálkové ovládání, což umožní fotografovat nerušeně přírodu nebo pořizovat větší portrétní snímky. Za zmínku stojí také vysoká rychlost TG-4. První zaostřený snímek po zapnutí zvládne asi za sekundu, závěrková prodleva nepřesahuje 0,07 sekundy a JPG snímky v plném rozlišení pořizuje při frekvenci až 5 fps.

Olympus Tough TG-4

Obrazová kvalita snímků je obecně velmi dobrá, hodnota jemnosti při f/2.8 dosahuje v průměru až 2279 řádků na výšku snímku. S nadměrným digitálním šumem si fotoaparát poradí dobře ještě při hodnotě ISO 400, od ISO 1600 už se při bližším pohledu výrazně dostavuje ztráta detailů. V rámci vysoce odolného kompaktu však TG-4 nijak nevybočuje, v podstatě jde o běžnou výkonnost. V případě focení ve formátu Raw jsou pak detaily dobré ještě při ISO 1600 a pokud vám nevadí nadměrná zrnitost, pak lze použít i snímky s citlivostí ISO 3200. Videozáznam je natáčen až ve kvalitě 1080p do formátu QuickTime. Na pohled je velmi ostrý a plynulý, takže jej lze dobře využít například na sociálních sítích. Jediným podstatnějším nedostatkem je snad pouze horší audio záznam, který kazí znatelný zvuk pohybujícího se objektivu. Samozřejmostí je extrémní odolnost fotoaparátu, kterému nevadí pád do hluboké vody, práce v mrazivých podmínkách, opakovaný náraz na tvrdou podložku z výšky dvou metrů a celé spektrum nepříznivých atmosférických podmínek. TG-4 si skutečně bez obav můžete vzít i k moři nebo na dobrodružnou výpravu do jakékoliv dostupné „divočiny.“

Olympus Tough TG-4

Olympus Tough TG-4 je skvělý kompaktní odolný fotoaparát, který představuje jeden z nejlepších modelů v celé kategorii. Navazuje na své stejně úspěšné předchůdce a opět nabízí v relativně jednoduchém a tvarově konzervativním balení vysokou kvalitu, úžasnou odolnost a relativně dobrou cenu. Poskytuje velmi dobrou schopnost focení na makro a lze se s ním bez obav ponořit až do hloubky 15 metrů. Pokud potřebujete ponoru schopný fotoaparát s co nejvyšší obrazovou kvalitou snímků, pak možná upřednostníte dražší a těžší model Nikon 1 AW1. Pro všechny běžné účely, jako je dovolená u moře nebo akční rodinný výlet se ale více vyplatí právě TG-4. Jde o „family-friendly“ model s relativně snadným a intuitivním ovládáním, dobrým poměrem nabídky doplňků i celkové kvality a pořizovací ceny a příjemnými bonusy, jakým je vestavěná GPS i Wi-Fi nebo podpora formátu Raw. Olympus přichází na trh s modelem, který nedoznal žádných velkých úprav (s výjimkou doplnění některých moderních prvků), ale to není žádný nedostatek – vzhledem k tomu, jak je tato řada dlouhodobě úspěšná, je konzervativní přístup zřejmě tou nejlepší cestou.

Olympus Tough TG-4

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 112 x 66 x 31 mm

Hmotnost: 247 gramů

Typ snímače: BSI-CMOS

Velikost snímače: 1/2,3ʺ

Rozlišení snímače: 16 Mpix

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 460 000 bodů

Citlivost ISO: 100 – 6400

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus Tough TG-4


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.