Přeposlat Nikon 1 J5

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon 1 J5

27.08.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

1 J5 je velmi rychlá bezzrcadlovka s výměnným objektivem, nabízející značně rychlé ostření, sekvenční snímkování při úžasné frekvenci až 60 fps, výklopný dotykový displej, vestavěný blesk, kompaktní rozměry, elektronickou závěrku startující již při 1/16 000 sekundy, vestavěnou Wi-Fi a další přednosti. Objevují se u něj bohužel i nedostatky, jako je nekonzistentnost automatického ostření, absence EVF a vstupu pro externí mikrofon nebo třeba kvalita natáčení videozáznamu ve 4K při maximální frekvenci 15 fps. Jak si tedy vede tento kompaktní fotoaparát v porovnání s konkurenty a převažují u něj klady nebo zápory? To už prozradí následující recenze.

Nikon 1 J5

Stejně jako ostatní fotoaparáty v řadě 1 je i J5 velmi kompaktní model, který se bez problémů vejde do malého zavazadla nebo větší kapsy. Jeho přesné rozměry činí 98 x 60 x 32 mm a hmotnost dosahuje pouhých 231 gramů. Přiložený objektiv mu přidává přibližně 3 cm tloušťky a necelých 100 gramů váhy. K dispozici jsou barevné varianty stříbrná s bílou koženkou, stříbrná s černou koženkou nebo celá černá. Na trhu najdeme jen několik modelů bezzrcadlovky s takto malými rozměry, jde například o Panasonic GM1 nebo GM5, oba fotoaparáty jsou však vybaveny větším snímačem mikro 4/3. Vysouvací objektiv s designem 10-30 mm má rozpětí světelnosti f/3.5 – 5.6 a pokrývá stejné zorné pole jako 27 – 81 mm objektiv u full-frame fotoaparátu. To není úplně špatné, i když v tomto ohledu rozhodně nepředstavuje 1 J5 nejlepšího hráče na trhu. Fotoaparáty s fixovaným objektivem a jednopalcovým snímačem (jako je Sony RX100 II) nabízejí větší rozpětí apertury a lepší kontrolu nad hloubkou pole.

Nikon 1 J5

Můžete pracovat s plně automatickým režimem, náročnější fotografové si ale také přijdou na své, protože k dispozici je i částečně manuální ovládání. K dispozici je pop-up blesk, který zejména ve vnitřních prostorách vytváří pohledné a jemné osvícení scény. Elektronická závěrka je velmi tichá (pokud vypnete její nepravý zvukový doprovod) a dosahuje bleskového startovacího času 1/16 000 sekundy. S bleskem se ovšem tento čas prodlužuje na 1/60 sekundy, což nemusí stačit pro zachycení každé rychlé akce. Fotoaparát nemá patici hot shoe, takže nelze využít externí blesk. K dispozici je několik zajímavých režimů, které u jiných bezzrcadlovek nenajdeme, například Motion Snapshot (umělecká kombinace videa a snímků). Zadní displej je výklopný, takže není problém pořizovat s ním selfie snímky nebo fotit s přístrojem drženým například v krkolomném úhlu nad hlavou. Na poměry velikosti fotoaparátu je třípalcový (7,6 cm) displej poměrně velký a příjemné je i jeho vysoké rozlišení 1,037 milionu bodů.

Nikon 1 J5

LCD panel je velmi ostrý a jasný, navíc má i dotykovou funkci a umožňuje ovládat fotoaparát ve velmi snadném a intuitivním stylu. Wi-Fi s podporou NFC je vestavěno a umožňuje snadné sdílení pořízených snímků a videí i dálkové ovládání fotoaparátu. Z hlediska rychlosti si J5 vede přímo skvěle. První snímek po zapnutí sice pořídí až za 2,2 sekundy (což odpovídá aktivaci jeho objektivu), ale potom už pracuje bleskově. Sekvenční snímkování totiž zvládá při frekvencích až 60 fps (ačkoliv jen pro 20 následných snímků) a dokáže to i pro formáty Raw a JPG. Pokud se frekvence sníží na 20 snímků za sekundu nebo méně, je k dispozici autofokus, při vyšších frekvencích je ovšem fokus fixovaný. Pro srovnání lze uvést, že nejvíce se tomuto výkonu blíží konkurenční Sony Alpha 6000 s „pouhými“ 11 snímky za sekundu. Velmi rychlé je také ostření, které v dobrém světle nepřesahuje nepostřehnutelné 0,02 sekundy. V horším světle se sice prodleva zvětší na zhruba rovnou sekundu, přesto si J5 vede i v tomto ohledu velmi dobře.

Nikon 1 J5

Jemnost snímků je velmi vysoká a fotoaparát si dobře poradí i s digitálním šumem (hodnotu 1,5 % udrží ještě do nastavení citlivosti ISO 6400). Dokonce i při ISO 12 800 dosahuje hodnota jen 1,9 %, ale při bližším pohledu je pak již na snímku patrná výrazná ztráta detailů. Videozáznam lze natáčet ve skvělé kvalitě 4K, ovšem pouze při frekvenci 15 rámečků za sekundu, což je samozřejmě významný limit. Lze tedy každopádně doporučit nižší nastavení 1080p60, jemuž prakticky nelze nic vytknout. Z prvků konektivity nechybí port HDMI ani standardní USB. Jak tedy zhodnotit tento pohledný kompakt? J5 je nepochybně zajímavým modelem bezzrcadlovky, jejímž hlavním prodejním atributem jsou pohledný design v kombinaci s kompaktními rozměry a zejména pak fantastická rychlost při sekvenčním snímkování. Navíc nejde ani o příliš drahý model, proto jej lze všem uživatelům, kteří si zakládají právě na zmíněných pozitivech, s mírnou opatrností doporučit. Tento fotoaparát sice není bez chyb, ale pozitiva v tomto případě rozhodně převažují.

Nikon 1 J5

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 98 x 60 x 32 mm

Hmotnost: 231 gramů

Typ snímače: BSI-CMOS

Velikost snímače: 1ʺ/CX

Rozlišení snímače: 21 Mpix

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 1 037 000 bodů

Citlivost ISO: 160 – 12 800

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon 1 J5


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.