Přeposlat Nový LUMIX DMC-GX8: Jedinečný styl, bohatá funkční výbava a vynikající výkon bez kompromisů

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nový LUMIX DMC-GX8: Jedinečný styl, bohatá funkční výbava a vynikající výkon bez kompromisů

26.08.2015 | Tisková zpráva | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Zbrusu nový optický stabilizátor Dual I.S, snímač s rozlišením 20,3 megapixelů, velký výklopný elektronický hledáček a rozlišení 4K při natáčení

Nový LUMIX DMC-GX8: Jedinečný styl, bohatá funkční výbava a vynikající výkon bez kompromisů

Společnost Panasonic dnes představila nový fotoaparát LUMIX DMC-GX8, nejnovější přírůstek do modelové řady LUMIX GX. Ta fotografům tradičně nabízí špičkové kompakty s výměnnými objektivy.
Nový model navazuje na úspěšný typ LUMIX DMC-GX7. Zájemcům nabídne vynikající obrazovou kvalitu podpořenou zcela novým typem optického stablizátoru Dual I.S. i nejmodernější zpracování videozáznamu v rozlišení 4K. To vše v elegantním stylovém kabátku a praktickém provedení, díky němuž je možné vzít fotoaparát s sebou v podstatě kamkoli.  

Na modelu LUMIX DMC-GX8 je dobře vidět, že to Panasonic myslí s neustálým vylepšováním v oboru digitální fotografie opravdu vážně. Malý, lehký a praktický přístroj se výborně hodí především pro každodenní fotografování a pouliční reportáže. Profesionálové i nadšení amatéři ocení bohatou nabídku fotografických režimů a funkcí pro pokročilé. Méně zkušeným uživatelům zase  LUMIX DMC-GX8 nabízí celou řadu jednoduchých automatických kreativních možností, s nimiž si porozumí každý. Realizace tvůrčích představ i sdílení hotových snímků či videozáznamů je tak ještě jednodušší než dřív.

Špičková obrazová kvalita v každé situaci
Základem špičkové obrazové kvality LUMIXu DMC-GX8 je bezpochyby snímač Digital Live MOS s rozlišením 20,3 megapixelů. Zájemci se mohou těšit na velmi nízkou hladinu šumu dokonce i při fotografování ve slabém světle, na lepší kresbu detailů a také na širší dynamický rozsah, což mimo jiné znamená přesnější tonální a barevné podání.

O bohaté možnosti fotografování ve slabém světle se stará nový obrazový procesor Venus Engine, který dále snižuje hladinu šumu a přitom zachovává bohatou kresbu detailů. Při odstraňování šumu se nyní využívá inteligentních algoritmů, díky nimž lze šum do značné míry eliminovat i v oblastech, kde byl dříve nevyhnutelný. Výsledek tak maximálně odpovídá realitě.

Špičková obrazová kvalita s bohatou kresbou detailů je bezesporu největší devizou nového fotoaparátu. Výrazně se na ní podílí i zbrusu nový stabilizační systém Dual I.S., který se tímto představuje vůbec poprvé na světě. Jde o mechanismus kombinující standardní optický stabilizátor v objektivu a stabilizátor na snímači. I při výrazném chvění přístroje během expozice se tak můžeme těšit na zcela ostrý snímek, ať už fotografujeme v jakémkoli světle a na jakémkoli ohnisku.

Čtyřjádrový obrazový procesor Venus Engine mimo jiné umožňuje sekvenční snímání rychlostí 8 snímků za vteřinu s pevným zaostřením, případně 6 obr/s při průběžném ostření na objekt v pohybu. I rychlou akci lze tak zachytit pohodlně s maximální přesností. Díky novému obrazovému procesoru se zájemci mohou těšit i na vylepšené barevné podání. Procesor u každého snímku zvlášť analyzuje nejen samotné odstíny, ale také sytost a jas jednotlivých barev. V režimu „přirozeného zachycení textury“ dokáže LUMIX DMC-GX8 výrazně vylepšit rozlišení, barevné podání i tonální přechody.

Nový LUMIX DMC-GX8: Jedinečný styl, bohatá funkční výbava a vynikající výkon bez kompromisů

Videozáznam v rozlišení 4K
Mezi další přednosti nového fotoaparátu patří i natáčení videozáznamů ve 4K. Uživatelé se mohou těšit na velmi kvalitní a čistý obraz v rozlišení 3840 x 2160 bodů při rychlosti 25p (50Hz) nebo 24p, záznam se ukládá ve formátu MP4. Další možností je záznam v rozlišení Full HD, tedy 1920 x 1080 bodů, frekvencí 50p (50 Hz) ve formátech AVCHD Progressive nebo MP4 (MPEG-4 / H.264) s průběžným automatickým ostřením.

Kromě samotného natáčení ovšem LUMIX DMC-GX8 nabízí i další významnou výhodu – funkci 4K Photo, umožňující zcela změnit styl fotografování. Tato funkce totiž umožňuje vystřihnout snímek s rozlišením 8 megapixelů z libovolného okénka videozáznamu v kvalitě 4K. Není tedy nutné čekat na ideální okamžik ke stisku spouště – stačí spustit natáčení a máte jistotu, že vám žádný záběr rozhodně neuteče.

Funkce 4K Photo, známá již z předchozího modelu LUMIX DMC-G7, funguje ve třech odlišných režimech: 4K Burst Shooting, 4K Burst (Start/Stop) a 4K Pre-burst. Fungují následujícím způsobem:

• 4K Burst Shooting: funguje jako nepřetržité sekvenční snímání rychlostí 30 obr/s po dobu až 30 minut. Během sekvence je zapotřebí držet stisknutou spoušť.
• 4K Burst (Start/Stop): sekvenční snímání se zapíná i vypíná stiskem spouště jako běžné natáčení videozáznamů, což je vhodnější v případě, že na optimální okamžik bude patrně nutné déle čekat.
• 4K Pre-burst: fotoaparát automaticky ukládá 30 okének před stiskem spouště a 30 po něm, takže máte k dispozici 60 snímků.

V režimech 4K Burst Shooting a 4K Burst (Start/Stop) lze natáčet záznam po jednotlivých okénkách téměř 30 minut nepřetržitě, což znamená desetitisíce snímků v různých rozlišeních s odlišným poměrem stran: 3840 x 2160 (16:9), 3328 x 2496 (4:3), 3504 x 2336 (3:2) a 2880 x 2880 (1:1).

Univerzální funkce pro každou příležitost
Řada LUMIX GX si již dříve získala skvělou pověst díky malým rozměrům a stylovému designu jednotlivých modelů. Nejnovější přírůstek navazuje na svého úspěšného předchůdce a nabízí celou řadu atraktivních nových funkcí pro všechny typy uživatelů. Velkou předností je i konstrukce z hořčíkové slitiny, díky níž je LUMIX DMC-GX8 dostatečně lehký a zároveň působí příjemně robustně a odolně. Je také vybaven ochrannými prvky proti vlhkosti a prachu, což umožňuje fotografování či natáčení i v hodně náročných přírodních podmínkách.

Mezi novinky patří elektronický hledáček Live View Finder (LVF) s rozlišením 2 360 000 bodů a konstrukcí výklopnou o 90 stupňů. Stejně jako standardní displej na zadní straně je vybaven technologií OLED, což umožňuje velmi rychlé a plynulé překreslení rychlého pohybu. Objekt je tedy skutečně tam, kde ho v hledáčku vidíte. Poměr kontrastu 10 000:1 zase umožňuje velmi spolehlivé posouzení barev a tonality, protože v hledáčku nedochází k přepalům ani utopené kresbě ve stínech.

Díky nové podobě očnice je obraz v hledáčku výrazně lépe viditelný, zároveň nabízí největší poměr zobrazení ze všech modelů řady LUMIX G (1,54x / 0,77x  v přepočtu na 35 mm fotoaparát). Při fotografování i natáčení lze tedy tvořit kompozici s maximální přesností. Na zadní straně fotoaparátu je pak k dispozici výklopný dotykový displej s úhlopříčkou 7,6 cm a rozlišením 1 040 000 bodů. Pohyb do strany je možný o 180 stupňů, nahoru a dolů pak o 250 stupňů. To výrazně usnadňuje fotografování z nejrůznějších méně obvyklých úhlů.

Jak hledáček, tak i zadní displej pokrývají 100% scény, takže se do kompozice nedostanou nechtěné rušivé prvky při krajích záběru. Obraz na displeji i v hledáčku lze samostatně upravit v několika parametrech (jas, kontrast, barevná sytost apod.). Zobrazení mezi hledáčkem a displejem se přepíná automaticky, stará se o to oční senzor vedle hledáčku. Tím se výrazně šetří energie.

Vylepšení se dočkalo i ovládání díky systému Dual Dial Control. Základem jsou dvě příkazová kolečka, přední a zadní, jimiž se běžným způsobem nastavují nejrůznější běžné parametry, třeba čas a clona. Funkci koleček lze ale dočasně měnit pomocí speciálního přepínače, takže se rychleji dostanete například k aktivaci jednotlivých režimů systému 4K Photo. Tvorba kompozice i samotné fotografování či natáčení jsou tak ještě rychlejší, příjemnější a přesnější.

Nový LUMIX DMC-GX8: Jedinečný styl, bohatá funkční výbava a vynikající výkon bez kompromisů

Jak nepropásnout ani jeden důležitý okamžik
O automatické ostření se u všech modelů řady G stará osvědčený mechanismus LUMIX G Contrast AF. Jak název napovídá, funguje na principu porovnávání kontrastu a přenos signálu probíhá rychlostí až 240 obr/s. Výsledkem je velmi rychlé a spolehlivé zaostření.

Ostření metodou porovnávání kontrastu navíc vylepšuje a zrychluje speciální technologie Depth From Defocus (DFD)1. Tato technologie vypočítává ostřící vzdálenost porovnáním dvou snímků s různou ostrostí a zároveň analyzuje optické parametry zvolené kompozice. Výsledkem je skutečně působivá rychlost ostření – jen 0,7 s2. Bleskurychlé automatické ostření přichází vhod především s rostoucí ohniskovou vzdáleností. Zároveň umožňuje podstatně rychlejší sekvenční snímání běžného typu (8 obr/s při předchozím pevném zaostření, 6 obr/s při průběžném přeostřování).

Díky novému algoritmu se v porovnání s modelem LUMIX DMC-GX7 u nového typu DMC-GX8 výrazně (o 200%) vylepšil výkon při kontinuálním ostření. Na rozdíl od běžné technologie, která využívá především barev a kontrastu, bere nový systém v úvahu i velikost objektu a vektor jeho pohybu, což znamená podstatně spolehlivější výsledky. V režimu Low Light AF lze navíc spolehlivě ostřit i v mimořádně nepříznivých podmínkách při citelném nedostatku světla, třeba na noční ulici nebo při fotografování zvířat ve volné přírodě za soumraku.

Bohaté možnosti konektivity
Panasonic LUMIX DMC-GX8 je vybaven vestavěným Wi-Fi portem, který rozšiřuje možnosti ovládání a také umožňuje snadné a rychlé posílání snímků na web. Nechybí ani technologie NFC, s jejíž pomocí lze fotoaparát propojit velmi snadno s mobilním zařízením, tedy s telefonem nebo tabletem rovněž vybaveným NFC portem. Můžete tak fotografie či videozáznamy ihned po jejich pořízení rozesílat e-mailem nebo je věšet na nejrůznější sociální sítě či jiné webové stránky. Telefon či tablet lze ovšem použít i jako dálkový ovladač fotoaparátu. Na displeji mobilního zařízení lze nastavovat nejrůznější parametry (clonu, čas, citlivost apod.), dotekem lze ostřit nebo tisknout spoušť.

Další zajímavé funkce a parametry
• Novinka – nejkratší expoziční čas 1/16 000 s (elektronická závěrka)
• Vylepšený režim Multiple Panorama (priorita obrazové kvality nebo úhlu záběru)
• Konektor pro mikrofon (2,5 mm)
• Očnice hledáčku s průměrem 21 mm (pro lepší fotografování s brýlemi na očích)
• Režimy Focus Peaking / Eye Sensor AF / Touch Pad AF / Starlight AF
• Základní expoziční režimy (programová automatika, priorita clony, priorita času, manuál) k dispozici i při natáčení videozáznamu
• Tichý režim
• Kreativní ovládání
• Možnosti úpravy snímků přímo ve fotoaparátu, včetně zpracování RAW a retušování (funkce Clear Retouch)
• Možnost časosběrného snímání a animace stylem stop-motion

 

Nový model bude na českém trhu k dispozici v září za koncovou cenu základního setu okolo 35 000 Kč.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nový LUMIX DMC-GX8: Jedinečný styl, bohatá funkční výbava a vynikající výkon bez kompromisů


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.