Přeposlat Pentax K-3 II

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Pentax K-3 II

03.09.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 1 |

Tento relativně cenově dostupný fotoaparát nabízí solidní voděodolný obal, snímač s rozlišením 24 megapixelů, AF systém o 27 bodech, vestavěnou redukci otřesů, sekvenční snímkování při frekvenci až 8 fps, vestavěnou GPS, ostrý LCD panel, duální slot pro paměťovou kartu nebo třeba pentaprismový (hranolový) hledáček. Hlavní slabinou je pak nepřítomnost vestavěné Wi-Fi a blesku. Celkově se dá konstatovat, že se jedná o skvělý a výkonný model, který je více než důstojným nástupcem staršího modelu K-3 a přináší mnoho nového (včetně vestavěného modulu GPS). Jak si tedy vede ve srovnání s blízkými konkurenty? Více již prozradí následující recenze.

Pentax K-3 II

K-3 II si zachovává stejný design i rozhraní ovládacích prvků jako jeho předchůdce. Na poměry SLR své kategorie patří spíše k menším modelům, neboť měří 131 x 100 x 77 mm a váží 800 gramů. Například konkurenční Nikon D7200 je tedy o poznání větší, není ale těžší. Malých rozměrů dosáhl výrobce mimo jiné i důmyslně zvoleným systémem mnoha malých čoček, tvořících optickou sestavu výborné kvality. Fotoaparát je k dostání pouze v elegantní černé barvě a vzhledem k tomu, že není vybaven žádným kitem s objektivem, můžete si zvolit objektiv čistě podle vlastního výběru. Hledáček je solidní skleněný pentaprismový typ se 100 % pokrytím a 0,95x zvětšením. Působí větším dojmem a je jasnější než zrcadlové hledáčky, které najdeme často u SLR modelů vstupní úrovně (jako je Canon EOS Rebel T6s).

Pentax K-3 II

Prakticky všechny základní ovládací prvky a uživatelské rozhraní jako takové je téměř identické s předchozím modelem. Zadní LCD panel má délku úhlopříčky 3,2 palce (8,1 cm) a rozlišení 1,037 milionu bodů. Je tedy dostatečně velký a ostrý, dokonce jde o jeden z nejkvalitnějších panelů, jaké můžete u SLR získat. Ochranný obal navíc k povrchu displeje těsně přiléhá a tím snižuje možnost zkreslení nebo snížení ostrosti obrazu. Bohužel jde o plně fixovaný displej, takže není užitečný do té míry, jako jeho výklopný a polohovatelný protějšek u modelu Canon EOS 70D. Vestavěné GPS automaticky doplňuje zeměpisné souřadnice snímkům, slouží ale také dalšímu účelu. Kromě přesného udání geografické polohy (což může být oblíbenou funkcí „geo-taggerů“ a cestovatelů) poskytuje rovněž prvek zvaný Astrotracer, pohybující snímačem při dlouhé expozici tak, aby kompenzoval otáčení Země kolem osy. Díky tomu nemusí být vaše snímky rozmazané a nepoužitelné ani při pětiminutové expozici. Tuto schopnost fotoaparátu samozřejmě můžete využít – jak už název napovídá – i na snímkování noční oblohy.

Pentax K-3 II

Aby tato funkce fungovala, je nezbytné nejdříve kalibrovat kompas, což lze udělat v systému menu. Bohužel dle vykonaných testů není tato funkce příliš spolehlivá – ani po několikátém pokusu se vždy nepodaří docílit snímku hvězd jako skutečných bodů bez mírného rozmazání. Nadšení astrofotografové si ale s tímto systémem nejspíš rádi vyhrají a mohou být při troše trpělivosti a větším přídělu času úspěšnější. Wi-Fi bohužel integrované není, Pentax nicméně doplnil 16GB wireless memory kartu Flucard, kterou musíte umístit do druhého slotu pro paměťové karty. Tento způsob transferu pořízeného materiálu je bohužel poněkud limitován rychlostí, nejde ale o výrazný nedostatek. Z hlediska celkové rychlosti si K-3 II vede naopak dobře, i když „startovní reakci“ má se svými 0,9 sekundy mírně slabší (D7200 potřebuje jen 0,2 sekundy). Potom už je ale velmi rychlý – závěrková prodleva nepřesahuje zhruba 0,05 sekundy, v horším světle pak 0,7 sekundy. Sekvenční snímkování může dosáhnout rychlosti až 8 snímků za sekundu, a to pro 24 Raw + JPG nebo 70 snímků ve formátu JPG.

Pentax K-3 II

Obrazová kvalita snímků je vysoká, což platí víceméně i o videozáznamu. Ten lze natáčet ve kvalitě až 1080i60 nebo 1080i50 do formátu QuickTime. Přeostřování je sice občas mírně zpomalené a obraz by mohl být ostřejší, pro všechny běžné účely ale plně postačuje. Pokud si zakládáte právě na kvalitě videa, pak je přesto nejspíš lepší volbou Canon EOS 70D nebo Sony Alpha 77 II. Co tedy dodat závěrem o tomto novém fotoaparátu? Rozhodně není zklamáním, a to v žádném ohledu. Je důstojným nástupcem svého předchůdce, a pokud jste byli spokojeni s ním, pak si nejspíš oblíbíte i K-3 II. Nabízí také četná vylepšení a co je velmi podstatné, je k dostání za rozumnou cenu. Je jen škoda, že tento jinak velmi kvalitní a dobře vybavený model nedisponuje vestavěnou Wi-Fi a zároveň i vestavěným bleskem. Také kvalita videozáznamu by mohla být v některých ohledech lepší, ale žádný fotoaparát není dokonalý. Nejste-li v rámci SLR úplným uživatelským začátečníkem, pak může být K-3 II pro vás zajímavou alternativou.

Pentax K-3 II

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 131 x 100 x 77 mm

Hmotnost: 800 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: APS-C (23,5 x 15,6 mm)

Rozlišení snímače: 24 Mpix

Velikost displeje: 3,2 palce (8,1 cm)

Rozlišení displeje: 1 037 000 bodů

Citlivost ISO: 100 – 51 200

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 5

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Pentax K-3 II


počet příspěvků: 1

...

07.09.2015 v 21:59

"Z hlediska designu je jediným větším nedostatkem absence vestavěného blesku, který obvykle poskytuje přece jenom větší kvalitu než externí blesk. " Autor clanku je ocividne idiot, ktory nema ani paru o com pise ...

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.