Přeposlat Leica M Monochrom (Typ 246)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Leica M Monochrom (Typ 246)

08.09.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tento zajímavý „retro“ fotoaparát z kategorie digitálních dálkoměrných modelů nabízí černobílý obrazový snímač, ostrý zadní LCD displej s povrchem ze safírového skla, jasný optický (průhledový) hledáček, vysokou odolnost proti prachu i vlhkosti, kvalitní konstrukci z mosazi a hořčíku a mnoho dalšího. Je tedy jakousi elegantní kombinací „starých“ rysů a nových technologií a materiálů, které dohromady vytváří nádhernou kompozici. Negativem je například pomalejší startovací reakce, slabší kvalita videa (v některých ohledech) a zejména pak vyšší cena přístroje (kolem 200 000 Kč). Stručně řečeno, tento fotoaparát rozhodně není pro každého – dokážete-li však ocenit jeho kvality, pak s ním budete nejspíš velmi spokojeni.

Leica M Monochrom (Typ 246)

Leica je nepochybně odvážným výrobcem, který se nebojí sáhnout i do oblasti velmi specifických modelů fotoaparátů, a to dokonce hned dvakrát – vždyť M Monochrom (Typ 246) je již specializovanou verzí i tak specializovaného modelu Leica M-P (Typ 240). Ve skutečnosti se ale jedná o nástupce modelu M Monochrom z roku 2012. A co tedy přináší nového? Zejména jde o vylepšení technologie tak, aby fotoaparát zůstal v plném kontaktu s moderním světem, objevuje se například pohledný zadní LCD displej, režim Live View nebo schopnost natáčet videozáznam – to vše u fotoaparátu s velmi klasickým „retro“ vzhledem. Jak již jeho název neklamně napovídá, jedná se o přístroj určený především milovníkům černobílých snímků. Pokud jste tradicionalisté se zájmem o full-frame bezzrcadlovku, pak vám nejspíš mnohem lépe poslouží například podstatně více „mainstreamový“ model Sony Alpha 7 II, Typ 246 je ale samozřejmě kategorií poněkud jiného druhu.

Leica M Monochrom (Typ 246)

Leica ve své řadě M neudělala žádné zásadní designové změny již celých 60 let, proto nepřekvapí, že také Typ 246 působí velmi podobně jako jeho příbuzný M-P (Typ 240). Rozměry fotoaparátu činí 139 x 80 x 42 mm a hmotnost dosahuje 680 gramů. Jde tedy o relativně velmi těžký kompaktní fotoaparát, což je samozřejmě dáno použitým konstrukčním materiálem. Tím je vysoce kvalitní a odolná slitina hořčíku (tělo) s mosaznými pláty na horní i dolní straně přístroje. K dispozici je jediná barevná varianta, a sice černá – na rozdíl od zmíněného příbuzného M-P (Typ 240) je to ale barva černého chromu, nikoliv „malby“ – barva tedy vydrží mnohem déle a nesedře se tak, aby odhalila stylovou patinu, podobně jako u M-P (Typ 240). Vzhled M Monochrome (Typ 246) je díky tomu také podstatně matnější a méně se leskne. Zadní LCD displej má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišení 921 000 bodů, což je velmi solidní. Displej je také prakticky jedinou barevnou součástí fotoaparátu, jinak vlastně zcela dedikovaného kontrastu černé a bílé.

Leica M Monochrom (Typ 246)

K dispozici není vestavěná Wi-Fi, podporovány jsou však alespoň bezdrátové paměťové karty typu Eyefi Mobi Pro. Co se týče rychlosti fotoaparátu, výraznou závěrkovou prodlevu řešit nemusíte – vzhledem k absenci AF systému zde takřka žádná není. Jedinou prodlevou je startovací doba po zapnutí fotoaparátu, která trvá zhruba 2,2 sekundy. Nejvyšší rychlost sekvenčního snímkování je na poměry fotoaparátu z kategorie dálkoměrných modelů velmi dobrá – dosahuje 3,4 snímku za sekundu, a to až pro 18 snímků v kombinaci Raw+DNG, 38 Raw DNG nebo 22 JPEG. Typ 246 samozřejmě není jediným modelem digitálního černobílého fotoaparátu na trhu, je ale jedním z nemnoha kvalitních. Na první pohled se může zdát nelogické preferovat „barvoslepý“ fotoaparát před klasickým, ale jsou zde i výhody. Tou největší může být lepší příděl detailů, který černobíle fotící fotoaparát poskytuje. Na rozdíl od barevně snímkujících modelů si můžete být jistí, že každý z 24 milionů pixelů u tohoto fotoaparátu zaznamená vizuální informaci. Velkou výhodou je to zejména při pořizování snímků v horších světelných podmínkách.

Leica M Monochrom (Typ 246)

Videozáznam je natáčen ve kvalitě 1080p nebo 720p při frekvenci 24 nebo 25 fps. To znamená, že záznam není tak plynulý, jako u kvality 30 fps a vzhledem k výskytu některých optických nedostatků (efekt koulející se závěrky) nepatří Typ 246 k ideálním pro pořizování kvalitního videa. Pro běžné účely nicméně bez problémů postačí a nechybí zde dokonce i možnost připojení externího mikrofonu pro lepší zvukovou kvalitu videa. Nechybí také patice hot shoe, přídavný port a externí víceúčelový úchyt, který doplní také GPS modul a port USB. Podporovány jsou standardní paměťové karty typu SD, SDHC a SDXC. Co tedy dodat závěrem? Leica M Monochrom (Typ 246) je zajímavým modelem vysoce kvalitního systémového kompaktu, pořizujícího černobílé snímky s velkým množstvím detailů a nabízejícím i nové technologie a doplňky, které jej udržují v plně aktuálním stavu i v roce 2015. Samozřejmě se nejedná o přístroj určený pro široké masy uživatelů, ale případní nadšenci do půvabu a čistoty černobílých snímků v něm nejspíš najdou zalíbení.

Leica M Monochrom (Typ 246)

Základní údaje:

Rozměry: 138,6 x 80 x 42 mm

Hmotnost: 680 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: Full-frame (35,8 x 23,9 mm)

Rozlišení snímače: 24 Mpix

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 921 000 bodů

Citlivost ISO: 320 – 25 600

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Leica M Monochrom (Typ 246)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.