Přeposlat DxO One

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

DxO One

17.09.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Tento na pohled zvláštní a bizarní přídavný fotoaparát patří do stále ještě mladé kategorie phone-connected (k telefonům připojitelných) modelů. Zavedl ji výrobce Sony se svojí řadou QX, načež následoval Olympus s podobně konstruovaným Air A01. DxO One by se rád přidal do rodiny úspěšných „přídatných“ fotoaparátů a mluví pro něj několik věcí – je malý a kompaktní, má pohledný design a poskytuje snímky excelentní kvality, které dalece převyšují možnosti fotoaparátů u smartphonů. Prakticky tak z vašeho telefonu nebo tabletu udělají jakousi kompozitní digitální zrcadlovku. Na druhou stranu je toto zařízení poněkud dražší, občas pracuje relativně pomalu a baterie nemá příliš dobrou výdrž. Tento přídatný fotoaparát můžete používat spolu se smartphony značky iPhone a rozhodně tím docílíte výborné kvality snímků, je ale nejasné, zda se to vlastně vyplatí. Právě na tuto otázku se pokusí odpovědět následující recenze.

DxO One

Na rozdíl od zmíněných relativně velkých Wi-Fi modelů od výrobců Sony a Olympus představuje DxO One malý přístroj o velikosti „hotelového mýdla“, který po připojení konektorem k iPhonu nebo iPadu promění smartphone ve svůj polohovatelný displej. Jedná se tak vlastně o fotoaparát s velkým a ostrým displejem, snímačem o rozlišení 20 megapixelů a délkou úhlopříčky 1 palec s rychlým 33mm f/1.8 objektivem. Jde o zajímavý technologický kousek, má neotřelý a inovativní design a navíc poskytuje vysokou obrazovou kvalitu srovnatelnou s tou, kterou známe u kvalitních kompaktních fotoaparátů s podobnými specifikacemi. Abychom ale jen nechválili – tento systém má bohužel také své nepopiratelné chybky a celkově jde o poměrně drahý model, který vyjde v přepočtu na více než 17 000 Kč. Systém je poměrně chytře řešený, ale styl ovládání tohoto konektivního fotoaparátu nejspíš nesedne každému. Připojený fotoaparát například nelze držet tak, jako skutečný kompakt s úchytem; v podstatě jste odkázáni na držení telefonu v pozici, při které s ním fotíte a jednou rukou pak ovládat připojený fotoaparát samostatně.

DxO One

Ideální rozměr iPhonu pro snadné ovládání fotoaparátu je například u modelu iPhone 6, u většího iPhone 6 Plus už je mírně obtížnější. Pokud připojíte fotoaparát obráceně, můžete pořizovat kvalitní a hezké selfie snímky. Samozřejmě můžete DxO One stejně jako QX10 používat i samostatně bez připojení k chytrému zařízení, v tomto případě ale musíte počítat s tím, že budete fotit „naslepo“. Vzhledem k absenci bezdrátového připojení nemáte k dispozici ani hledáčkový obraz a k transferu snímků nedojde, dokud opět zařízení nepřipojíte. Pořizování snímků v této podobě je tedy do značné míry odvážným pokusem, který může přinést vynikající výsledky nebo také nepoužitelnou změť barev a šmouh. S manuálním nastavením ostření na nekonečno nicméně můžete takto pořizovat kvalitní snímky ulice nebo života ve vašem okolí. Na zadní straně fotoaparátu nalezneme malý LCD displej, umožňující přepínat mezi režimem snímků a videa. Níže se nachází kryté oddělení pro paměťovou kartu micro SD a konektor USB. Je zde také drobné tlačítko reset, které přijde vhod v případě „zamrznutí“ přístroje.

DxO One

Baterie je vestavěná a nelze ji vyjímat či měnit. Příslušná aplikace nabízí plně manuální ovládání, včetně možnosti nastavení apertury v rozpětí f/1.8 a ž f/11, rychlost závěrky od 15 sekund po 1/8000 s a další možnosti. Aktualizace firmwaru koncem letošního roku by měla umožnit také sekvenční snímkování o frekvenci 8 fps po dobu 2,5 sekundy nebo třeba pořizovat „videoselfie“ snímky. Ačkoliv je fotoaparát u iPhone 6 jedním z nejlepších mezi smartphony, obrazovou kvalitou se při bližším pohledu s DxO One nemůže měřit (zejména u snímků pořízených v horším osvětlení je to okamžitě znát). To se ale dá očekávat, a pokud by tomu tak nebylo, vlastně by ani neexistoval žádný důvod pro existenci tohoto zařízení. DxO One si ale vede dobře i ve srovnání s kvalitní konkurencí typu Sony RX100 IV nebo Canon G7 X. Snímky ve formátu JPEG vykazují dokonce o trochu lepší reprodukci barev (až do nastavení citlivosti ISO 800). One využívá vestavěný blesk smartphonu nebo tabletu, dokáže jej ale využít podstatně lépe než vlastní fotoaparát těchto zařízení. Snímky pak působí mnohem přirozeněji.

DxO One

Velmi dobře si vede také v pořizování selfie snímků, a to i za šera. K osvětlení vaší tváře využívá jas samotného displeje a pořizuje pohledné snímky s příjemným barevným tónem. Kvalitní je také videozáznam, který lze pořídit ve kvalitě 1080p30 nebo 720p120. Objevuje se sice mírné roztřesení obrazu, za běžných podmínek je ale elektronický stabilizace efektivní a záznam plynulý a detailní. Jediným problémem tedy zůstává otázka efektivity – málokdo bude zřejmě ochotný platit nemalou částku za to, že si sebou může nosit druhou část smartphonu, která sice vylepší kvalitu snímků, ale ta je na poměry chytrých telefonů u iPhonů i tak velmi vysoká. Práce s konektivním fotoaparátem je také o poznání pomalejší, a pokud budete chtít pořídit záznam rychlé a nenadálé události či jevu, pak nemáte moc šancí stíhat zareagovat. Pokud ale patříte k fajnšmekrům, kteří se rádi vytáhnou něčím inovativním a pohledným, nebo si rádi svůj telefon dovybavujete kvalitními doplňky, pak by DxO One nemusel být pro vás špatnou investicí. Je to skutečně velmi dobrý konektivní fotoaparát a kvalitou snímků vás rozhodně nezklame.

DxO One

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 67,5 x 48,9 x 26,2 mm

Hmotnost: 108 gramů

Typ snímače: CMOS - BSI

Velikost snímače: 1 palec (2,54 cm)

Rozlišení snímače: 20,2 Mpix

Citlivost ISO: 100 – 51 200

Výdrž baterie: cca 200 snímků

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 4

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku DxO One


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.