Přeposlat Formáty dat pro digitállní fotografii

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Formáty dat pro digitállní fotografii

23.07.2007 | Tereza Čistotová | Ostatní články | Komentářů: 2 |

Jistě jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste při nastavování základních parametrů nevěděli, zda je lepší pořizovat snímečky ve formátu JPG či TIFF apod.

Jistě jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste při nastavování základních parametrů nevěděli, zda je lepší pořizovat snímečky ve formátu JPG či TIFF apod. Jelikož jsem se poslední dobou pustila do článečků, které jsou spíše technického než-li uměleckého rázu, rozhodla jsem se, že Vám pořídím souhrn informací, abyste propříště neměli s nastavováním takové potíže. Formátů dat pro digitální fotografii je spousta, ale mezi ty nejpoužívanější patří:
  • JPEG
  • TIFF
  • RAW
Formáty jsou v podstatě děleny do dvou základních skupin. Jedná se o formáty dat, u kterých se používá za prvé ztrátová a za druhé bezeztrátová komprese. Avšak co to taková komprese je? To vám vzápětí vysvětlím.

Komprese dat

Komprese dat (také komprimace dat) je speciální postup při ukládání nebo transportu dat. Úkolem komprese dat je zmenšit datový tok nebo zmenšit potřebu zdrojů při ukládání informací. Obecně se jedná o snahu zmenšit velikost datových souborů, což je výhodné např. pro jejich archivaci nebo při následné úpravě. Nechci zacházet do detailů, ale v podstatě komprese dat má zvláštními postup – kódování, které je dané zvoleným kompresním algoritmem – ze souboru se odstraňují redundantní (nadbytečné) informace. Například - když se zjistí, že fotografie má z více jak poloviny stejnou barvu, je zbytečné uchovat fotografii v takové velikosti- zbytečně by Vám fotografie zabírala místo na Vaší paměťové kartě a následná úprava na počítači by Vám mohla způsobit problémy. Komprese dat se dá rozdělit do dvou základních skupin:
  • Ztrátová
  • Bezeztrátová
Při kompresi ztrátové jsou některé informace nenávratně ztraceny a nelze je zpátky vrátit. Tato komprese se používá tehdy, kdy nevýhoda určitého zkreslení je vyvážena zmenšením souboru. Tato komprese se kromě fotografie využívá především u zvuku ( např. formát MP3- MPEG 1, který při zachování vysoké kvality umožňuje zmenšit velikost hudebních souborů v CD kvalitě přibližně na desetinu) a obrazu. Bezeztrátová komprese – obvykle není tak účinná jako ztrátová komprese dat. Velkou výhodou je, že komprimovaný soubor lze opačným postupem rekonstruovat do původní podoby. Využívá se tehdy, kdy by ztráta jediného znaku mohla vést k poškození a znehodnocení souboru.

Formáty dat pro digitállní fotografii

JPEG

JPEG (vyslovováno originálně džeipeg, ale užívá se též počeštěné výslovnosti jépeg nebo jpeg) je standardní metoda ztrátové komprese používané pro ukládání počítačových obrázku ve fotorealistické kvalitě. Formát souboru, který tuto kompresi používá, se také běžně nazývá JPEG. Nejrozšířenější příponou tohoto formátu je .jpg, .jpeg, .jfif, .jpe, nebo tato jména psána velkými písmeny. Zkratka JPEG znamená Joint Photographic Experts Group, což je komise pro standardy pod ISO (International Standard Organization). JPEG představuje spolehlivou a rychlou kompresi pro obrázky se spojitými barevnými tóny v barevném rozlišení 24 bitů. JPEG byl navržen tak, aby se ztrácely pouze informace, které jsou lidským okem přehlédnutelné. Malé změny barev není snadné lidským okem rozeznat tak, jako třeba změny v jejich intenzitě. Běžná fotografická předloha může být zkomprimována v poměru až 25:1 bez výraznější změny kvality. Zcela nevhodný se JPEG naopak jeví pro vektorovou grafiku nebo pro obrázky, na kterých jsou velké plochy se stejnými barvami. Plocha pak při bližším pohledu obsahuje barevné fleky ve tvaru čtverců. Při vyšší kompresi se na těchto místech potom objevují nepříjemné zuby. Je vždy třeba pečlivě zvážit, na jaký obrázek je vhodné JPEG použít a na jaký ne.

TIFF

TIFF (zkratka Tag Image File Format) vytvořila v roce 1986 společnost Aldus. Jedná se o formát, který funguje na principu bezeztrátové komprese. TIFF pracuje tak, že pro každý jednotlivý bod se v tomto formátu ukládají tři hodnoty základních barev RGB. Proto jednou z největších nevýhod je veliký objem dat, který je vhodný pro následné složitější úpravy, kdy Vám záleží i na tom nejdrobnějším detailu či pokud danou fotografii hodláte publikovat ve velkém formátu.

RAW

Formát souboru RAW, zaznamenává nijak neupravená data ze snímače digitálního fotoaparátu. Pojmenování „raw“ vzniklo z anglického syrový či nezpracovaný. Snímky uložené do formátu RAW nelze bez dalšího zpracování prohlížet. Formát souboru raw není nikým definován a tak se soubory různých fotoaparátů (i od stejné firmy) mohou značně lišit. Každý z RAW formátů má svoji příponu v názvu souborů, podle které je lze identifikovat. Canon označuje svoje RAW soubory příponami CRW a CR2, Nikon NEF, Olympus ORF, Minolta MRW, atd. Před další manipulací se snímkem je nutné provést několik základních úkolů:
  • Vyvážení bílé barvy
  • Úprava tonality snímku
  • Korekce barev
  • Vylepšení kvality snímku, jako je doostření nebo redukce šumu .. atd.
Formát RAW nám řeší problém, kdy chceme bezeztrátově fotografii zkomprimovat, ale nechceme ji mít tak datově objemnou jako TIFF. Hlavní výhodou je již zmiňovaná úspora paměti a zrychlení zápisu snímku do paměti. Pokud se stejně rozhodnete, že fotografie vytvořená za bezeztrátové komprese je pouze Váš rozmar a stačila by komprese ztrátová (JPEG), není nic jednoduššího, než-li Vaší danou fotografii zkonvertovat do formátu pro Vás výhodnějšího.

Formáty dat pro digitállní fotografii

Tento článek byl jen takovou malou exkurzí do tak složitého děje, jako je komprese dat .. Doufám, že mi odpustíte, že jsem se zdaleka nevěnovala tak podrobně samotnému postupu komprese, jelikož si myslím, že na toto odvětví jsou jistě lepší odborníci, než-li já :) Přeji Vám dobré světlo .. :)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Formáty dat pro digitállní fotografii


počet příspěvků: 2

Elis

15.07.2010 v 09:03

Díky za osvětu :-).

Odpovědět

neználek

29.11.2010 v 14:52

Ahoj děcka, sháním nějaké informace ohledně fotek ve formátu JPEG a narazil jsem na Vaše stránky. Doslech jsem se, že při každém otevření fotky JPEG v PC a opětovném uložení se kvalita fotky nepatrně sníží. To mě dost znepokojilo, snažím se tuhle informaci nějak ověřit. Nevíte o tom náhodou něco?? Díky. --------------------------------------------------------------------------------

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.