Přeposlat Barevné filtry

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Barevné filtry

27.07.2007 | Tereza Čistotová | Ostatní články | Komentářů: 4 |

Nedávno jsem psala článeček o polarizačních filtrech, rozhodla jsem se, že se k tomuto tématu- tématu filtrů ještě vrátím.

Nedávno jsem psala článeček o polarizačních filtrech, rozhodla jsem se, že se k tomuto tématu- tématu filtrů ještě vrátím. Je velice zajímavé a pro fotografa zábavné, když má možnost experimentovat a zkoumat, co jeho fotoaparát dokáže a jaké příslušenství by jeho fotografie oživily. Mezi základní výbavu fotografa, který si chce se svým snímečkem vyhrát je nepřeberná řada barevných filtrů. Ráda bych dneska napsala pár slov o těchto filtrech, které dokáží z nezajímavé fotografie udělat fotografii nevšední a pro pozorovatele velice zajímavou.

Barevné filtry

Základy o barevných filtrech

Fotografický filtr je příslušenství fotoaparátu (resp. jeho objektivu) sestávající se z optického filtru, který je při fotografování vkládán do cesty světlu. Fotografické filtry jsou často vyráběny ze skla, tvrzených plastických hmot, jaké se používají ve sklech brýlí (například CR39), polyesteru a polykarbonátu, někdy jsou používány i acetáty. V minulosti byly filtry vyráběny ze želatiny. Odtud pochází označení "želatinové filtry", nebo "barevné gely" (color gels), přestože jsou nyní filtry z plastických hmot zmíněných výše. Kvalitní filtry jsou dále doplňovány antireflexními vrstvami, které omezují odrazy a umožňují propustit více světla. Filtry bez těchto vrstev mohou pohltit až 9% světla, zatímco filtry s více antireflexními vrstvami jej propustí až 99.7%. Barevné filtry se vyrábí buď klasické šroubovací nebo v systému Cokin. Firma Cokin vyrábí široké spektrum filtrů a držáků na objektivy ve třech velikostech, souhrnně označovaných jako "systém Cokin". Velikost "A" (amatérská) má šířku 67 mm, "P" (profesionální) 84 mm a "X Pro" je široká 130 mm. Filtry pasující do držáků Cokin dodává i mnoho dalších výrobců. V průběhu let se výrobci objektivů a filtrů shodli na několika "standardních" velikostech filtrů: Kruhové filtry mají zpravidla jeden z následujících průměrů závitu: 49 mm, 52 mm, 55 mm, 58 mm, 62 mm, 67 mm, 72 mm, 77 mm a 82 mm. Rozestup závitů je buď 0,5 mm nebo 0,75 mm, v závislosti na velikosti.

Barevné filtry

Proč použít barevný filtr?

Barevné filtry se většinou používají při vytváření černobílých fotografií, kde pomocí tohoto filtru můžete zvýraznit obrysy stromů, mraků nebo jiné prvky, které se na Vašem snímku vyskytují. Tento filtr se také používá k tomu, chceme-li tonálně zvýraznit vs. potlačit předmět, který zrovna fotografujeme. Pokud bychom chtěli vytvořit fotografii za velice slunného dne, mohli bychom mít problémy s přesvíceností popř. příliš světlými odstíny předmětů a na to nám právě slouží barevné filtry. Měli bychom si povědět něco málo o míchání barev, o tom, co je to doplňková barva- čemu se říká barevný trojúhelník apod. Fotoaparáty a mnoho dalších zařízení se opičí po oku a podobně jako oko sondují spektrum ve třech barvách - červené (Red), zelené (Green) a modré (Blue). Vzniká tak známá barevný model zvaný RGB.

Barevné filtry

Aditivní míchání barev je takový způsob míchání barev, kdy se jednotlivé složky barev sčítají a vytváří světlo větší intenzity. Výsledná intenzita se rovná součtu intenzit jednotlivých složek. Pracuje se se třemi již zmíněnými základními barvami: červená, zelená a modrá. Aditivní míchání barev odpovídá vzájemnému prolínání tří barevných kuželů světla ze tří reflektorů na bílém plátně. Každý reflektor má filtr odpovídající základní barvě. Část plátna, která je osvětlená rovnoměrně všemi třemi reflektory, je bílá. Když smícháme jen dvě barvy světla, např. červené a zelené, dostaneme barvu žlutou. Budeme-li clonou měnit poměr intenzity obou světel, dostaneme různé barevné odstíny mezi těmito barvami. Modrá a zelená barva ve stejném poměru dávají azurovou barvu, červená a modrá dávají barvu purpurovou. Smícháním dvou základních barev vznikne třetí, základní barva, která je barvou komplementární (doplňkovou). Červena ---> Azurová Zelená ---> Purpurová Modrá ---> Žlutá

Barevné filtry

Jaké známe barevné filtry ..

Barevných filtrů existuje nepřeberné množství, a proto vypisovat jeden po druhém by nemělo smysl. Ptáte se kolik možných barev lze vytvořit s pomocí barevných filtrů? Mnoho, jelikož nemusíte se spokojit pouze s jedním nasazeným filtrem, ale můžete kombinovat několik filtrů najednou a výjimkou není ani kombinace s polarizačním filtrem. Pozor byste si měli dávat na úbytek světla, který s každým nasazeným filtrem vzrůstá a na vinětaci při použití filtrů s širokými obroučkami, zejména u širokoúhlých objektivů, nebo při použití více filtrů najednou (pokles osvětlení ke krajům obrazu). Každý jednotlivý filtr se používá pro speciální funkci, například středně žlutý maskuje chyby v obličeji- portréty, tmavě žlutý zvýrazňuje oblohu- krajinu, modrý zesvětluje stíny v architektuře, červená má za účinek maximální prokreslení kontrastu- dramatické fotografie .. Jak vidíte, barevné filtry mohou velice ovlivnit snímaný objekt. Je už pouze na Vás, pro jaký filtr se rozhodnete, důležité je zkoušet a pokud nemáte dostatek peněz na kupování a zkoušení filtrů, doporučuji, abyste si nejprve zkusili použití filtrů např. ve Photoshopu, kde máte na výběr opět nepřeberné množství barev.

Barevné filtry

Jak se starat o filtry?

Filtry čistěte opatrně za použití hadříku určeného pro čištění objektivů nebo měkkého bavlněného hadříku. Nikdy nepoužívejte chemikálie ani roztoky určené pro čištění objektivů, protože byste poškodili povrchovou úpravu filtru. Pokud se na filtru objeví těžko odstranitelná nečistota, použijte čistou vodu a bavlněný hadřík. Filtry byste měli nosit v oddělitelné přihrádce daleko od klíčů či jiných věcí, které by zlehka mohly váš filtr poškrábat. V dnešní době se vyrábějí různé přihrádky na filtry, obaly, popř. ve Vaší brašně může být oddělitelné kapsa, do které byste je měli po sejmutí z objektivu uklidit. Tak jen směle do toho :)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Barevné filtry


počet příspěvků: 4

renda

17.05.2010 v 08:40

Teda tak to je úlet, myslel jsem si že začnu fotit, ale tohle? Potřebuji nutně kurz co se týče teoretických a zároveň praktikckých informací o fotografii jako takové, nemáte někdo nějakou ideu?

Odpovědět

evelina

01.07.2010 v 08:35

Chtělo by to nějaký podrobnější kurz. Nevíte o nějakém?

Odpovědět

Solan

02.07.2010 v 08:54

Zkuste si vygooglovat kurzy a nebo koukněte i na hyperInzerci, tam je jich mnoh!!!!!

mismasmus

04.05.2011 v 11:50

prvá fotka vyzerá super! krásne farby! :))

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.