Přeposlat Olympus Air A01

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus Air A01

12.11.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 1 |

Fotoaparáty, jak je známe, se pomalu mění. Nové technologie a invence proměnily klasické schéma konstrukce fotoaparátů do té míry, že se dnes setkáváme s celou řadou hybridů nebo doplňkových fotoaparátů pro smartphony, které jakoby odkazovaly k budoucnosti. Jedním z takových zajímavých přístrojů je i Air A01 od Olympu, který představuje vlastně jen malý kompaktní přídavný objektiv pro váš chytrý telefon. Stejně jako jeho konkurenti tak umožňuje povýšit kvalitu snímků z vašeho telefonu na téměř profesionální úroveň. Pokud už jste si na focení smartphonem zvykli natolik, že se vám nechce investovat do kompaktního fotoaparátu, pak můžete přirozené omezení možností vašeho telefonu výrazně snížit právě tímto doplňkem. Nenechte se přitom zmýlit jeho drobnými rozměry – A01 dokáže velmi příjemně překvapit. Více již prozradí následující recenze.

Olympus Air A01

Na první pohled vypadá tento „objektivový fotoaparát“ skutečně jen jako vysunutý objektiv o velikosti malé plechovky s pitím, nabízí ale mnohem víc, než na kolik vypadá. Je v něm totiž schován vysoce kvalitní snímač mikro 4/3 s efektivním rozlišením 16 megapixelů spolu s částí pro upevnění. Jediné, co tomuto hybridnímu přístroji chybí, je jen zadní LCD displej. A zde již přichází ke slovu váš smartphone, který je jak dálkovým ovladačem, tak i displejem tohoto fotoaparátu. Při své ceně zhruba kolem 300 amerických dolarů (asi 10 000 Kč) je navíc o poznání levnější než někteří konkurenti. Zajímavou alternativou je například Sony QX10 s podobnými vlastnostmi. Ačkoliv je ale A01 jasně určen pro všechny nadšence, kteří chtějí jednoduše a výrazně zvýšit kvalitu snímků pořízených svými telefony, okruh jeho uživatelů je poměrně úzký. Ve větší míře totiž ukazuje možnosti budoucí technologie a spíše zatím představuje výrobek vhodný pro entuziasty, než obvyklé uživatele, kteří rádi občas pořídí nějaký ten snímeček na Twitter, Facebook nebo Instagram. Podobným přístrojem je také konkurenční DxO One.

Olympus Air A01

Velikost tohoto neobvyklého fotoaparátu je samozřejmě značně omezena, aby se dal dobře přenášet a snadno skladovat (přesto je pravděpodobnost, že budete spolu s chytrým telefonem chtít pokaždé nosit i A01, nejspíš poměrně malá). Rozměry jsou ale skutečně miniaturní, činí přibližně 57 x 57 x 44 mm. Při hmotnosti 147 gramů není A01 těžší než průměrný smartphone nebo třeba sklenička s kojeneckou výživou. Miniaturizace se zde skutečně velmi vydařila, vždyť Sony QX10 dosahuje rozměrů 62 x 61 x 33 mm (je ale o trochu lehčí se svými 105 gramy). Technologicky jde tedy o velmi podařený model, trochu horší už je to se solidností stavby a funkční vyvážeností tohoto fotoaparátu. Při své nízké hmotnosti a malým rozměrům snímače je samozřejmě otázkou jeho kvalita a dlouhodobá spolehlivost. Předběžné testy však ukazují, že jde skutečně o velmi kvalitní a spolehlivý přídavný fotoaparát. Základních ovládacích prvků nalezneme na těle fotoaparátu jen několik, pro ovládání přístroje jsou ale plně dostačující.

Olympus Air A01

Po stranách A01 nalezneme prvky pro připojení přístroje k chytrému telefonu, problémem nejsou ani velké smartphony jako je iPhone 6S Plus nebo Nexus 6. Na rozdíl od Sony QX1 je Air A01 uchycen u telefonu v poněkud nakloněné diagonální pozici, což přispívá k vyšší kvalitě snímků v některých situacích. Jak se dá očekávat, pro plné využití potenciálu A01 je třeba smartphone s operačním systémem Android nebo iOS. Kvalita snímků je velmi vysoká, ostatně snímač je stejným typem, jaký najdeme u první generace modelu Olympus OM-D E-M10. Nechybí také AF systém s 81 kontrastními body a obrazový procesor TruePic VII. Chybí ale bohužel stabilizace obrazu založená na objektivu a není příliš vhodné pořizovat snímky při hodnotě ISO 1600 a vyšší. Vzhledem k velikosti přístroje by mohla mít lepší výdrž i baterie. Ta zvládá přibližně 320 snímků na jeden zátah, což v reálném světě představuje několik málo hodin zábavy. Není to vyložená katastrofa, ale opět zde platí, že s Air A01 si nejlépe vyhrají zejména fotografičtí entuziasté.

Olympus Air A01

Jaký tedy bude závěrečný verdikt? Rozhodně je tu co chválit. A01 je velmi malý a přitom výkonný kompaktní model „objektivového fotoaparátu“, který z vašeho smartphonu udělá mnohem dokonalejší zařízení pro obrazový záznam. Přitom je velmi skladný a lehce přenosný, nabízí snadné ovládání a je vybaven i softwarem usnadňujícím práci začátečníkům. Umožní vám také pořizovat snímky doslova ze všech možných úhlů a směrů. Podstatné je i to, že je o poznání levnější než někteří konkurenti a přitom si v kvalitě nezadá například s modelem Sony QX10. Co se týče nedostatků, v podstatě zde hraje roli jediný – reálná využitelnost přístroje. Vše totiž stojí a padá s vaším telefonem a příslušnou aplikací, musíte sebou také přenášet o jeden prvek navíc. A co se týká jednoduchosti použití – ta je sice u Air A01 zdokonalena, ale přece jenom – není mnohem rychlejší a snadnější použít skutečný kompaktní fotoaparát? A01 představuje další z ukázek budoucího směřování a miniaturizace některých přístrojů. Určitě je to krok dobrým směrem, ale zatím s ním budou spokojeni zejména skuteční nadšenci do netradičních technologií nebo třeba entuziastičtí „smartphonoví“ fotografové. Patříte-li mezi ně, pak je A01 rozhodně hoden vaší pozornosti.

Olympus Air A01

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 56,9 x 57,1 x 43,6 mm

Hmotnost: 147 gramů

Typ snímače: 4/3 Live MOS

Rozlišení snímače: 16 Mpix (efektivní)

Citlivost ISO: (100) 200 – 12 800

Rychlost závěrky: 1/16 000 – 4 s.

Baterie: Li-ion

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus Air A01


počet příspěvků: 1

Katka Nová

17.11.2015 v 14:43

Hezký den, děkuji za super inspiraci! Také bych si nějakou vychytávku pořídila. Když jsem koukala různě na internetu, objevila jsem tyhle stránky: http://www.hamashop.cz/foto-a-video-1/pomucky-pri-fotografovani/. Máte s nimi zkušenosti? Děkuji moc :).

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.