Přeposlat Sony CyberShot DSC-WX500

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony CyberShot DSC-WX500

01.12.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Kdyby nebyl představen jeho příbuzný HX90, pak by Sony WX500 představoval velmi atraktivní volbu s menším okruhem přímé konkurence. Výrobce si takto ovšem konkuruje sám, protože oba fotoaparáty jsou do značné míry podobné. WX500 je také vysoce výkonným kompaktem s dobrými specifikacemi a schopností pořizovat kvalitní snímky na úrovni snímků svého příbuzného. Oproti HX90 mu však chybí jeden podstatný prvek, který je vítaný zejména při pořizování snímků za přímého slunečního světla – hledáček. Dále zde chybí také dotyková funkce displeje a podpora formátu Raw, což může být pro někoho nepřekonatelnou slabinou. Na druhou stranu je tento kompaktní ultrazoom vybaven skvělým rozpětím 30x zoom a polohovatelností displeje, což je rovněž podstatné. Představme si jej blíže a porovnejme jeho přednosti a nedostatky.

Sony CyberShot DSC-WX500

Stejně jako jeho příbuzní HX90 a HX90V představuje WX500 „cestovní kompakt“ určený uživatelům, kteří stojí o relativně malý a dobře přenosný fotoaparát s velkým rozpětím zoomu. Ve skutečnosti mají tyto fotoaparáty mnoho technických specifikací společných, což platí například i o objektivu Zeiss Vario-Sonnar T* f/3.5-6.4 s ohniskovým rozpětím ekvivalentním 24 – 720 mm. Jde tedy o velmi versatilní fotoaparát s vyměnitelnými objektivy, který navíc disponuje pětiosou stabilizací obrazu. Velké rozpětí je samozřejmě umožněno menší velikostí snímače Exmor R CMOS, která v tomto případě činí jen 1/2,3". Přesto je snímač s efektivním rozlišením 18,2 MP schopen pořizovat velmi kvalitní snímky, které obrazovou kvalitou nijak nezaostávají za snímky pořízené fotoaparáty s většími snímači. Stejný typ snímače mimochodem nalezneme také u oblíbeného modelu Sony HX60, stejně jako u nového modelu HX90. Celkové rozlišení představuje 21,1 MP a poměr stran činí 4:3. K vysoké kvalitě snímků výrazně přispívá také obrazový procesor nové generace Bionz X, který by měl mít přibližně trojnásobně lepší výkon, než čip BIONZ u staršího modelu HX50V.

Sony CyberShot DSC-WX500

Tento fotoaparát je fakticky levnější verzí HX90, takže samozřejmě můžeme očekávat některé kompromisy. Jedním z těch hlavních je absence pop-up hledáčku. To je nepochybně škoda, protože u fotoaparátu určeného například i k dokumentaci zážitků z letní dovolené může být špatná viditelnost displeje na přímém slunečním světle nepříjemná. Na druhou stranu je také pravda, že obrazová kvalita displeje je velmi dobrá a nejde zase o příliš závažný problém. HX90 i WX500 jsou vyrobeny tak, aby splnili potřeby začínajících fotografů, a nabízejí tak množství automatických režimů. Na své si ale přijdou i zkušenější uživatelé, kterým se nabízí možnost nastavení některých klíčových prvků. Jak již bylo uvedeno, oba fotoaparáty nenabízejí možnost pořizovat snímky ve formátu Raw. Videozáznam je možné natáčet ve kvalitě Full HD, a to ve formátu MP4, AVCHS i novém XAVC S při 50/60 p. Nechybí také například funkce filtru pro hluk větru. Celková kvalita videozáznamu je velmi vysoká, i když chybí možnost natáčet ve kvalitě 4K.

Sony CyberShot DSC-WX500

Na rozdíl od HX90 nenabízí WX500 úchyt, který umožňuje držet fotoaparát poněkud jistěji. Design přístroje ale působí velmi dobře a elegantně, i při bližším pohledu je znát jeho vysoká konstrukční kvalita. Ovládací prvky jsou dobře rozmístěny a jsou snadno přístupné. Maximální frekvence při sekvenčním snímkování činí skvělých 10 snímků za sekundu, a to pro deset snímků v plném rozlišení. Na zadní straně displeje nalezneme LCD displej s délkou úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a rozlišením 921 000 pixelů. Umožňuje vyklopení až o 180° a lze tak s ním pořizovat pěkná „selfíčka“ i snímky z neobvyklých úhlů. Rozpětí citlivosti na světlo se u WX500 pohybuje v rámci hodnot ISO 80 – 12 800. Zaostřování je poměrně rychlé a přesné a lze ostřit od vzdálenosti 5 cm. Z hlediska konektivity nechybí 802.11b/g/n Wi-Fi a NFC, sdílení pořízeného materiálu s chytrými zařízeními typu smartphonu nebo tabletu je tedy snadné a velmi rychlé.

Sony CyberShot DSC-WX500

Jak tedy zhodnotit tento údajně nejmenší a nejlehčí kompaktní ultrazoom se zoomem dosahujícím 30násobného rozpětí? Každopádně je zajímavým modelem, který se fyzicky do značné míry podobá modelům z řady Sony RX100. Je velmi podobný modelu RX100 III, a to jak podobným rozmístěním fyzických ovládacích prvků, tak i absencí výraznějšího úchytu (který chybí zejména kvůli snaze výrobce udržet rozměry fotoaparátu na minimu). WX500 je o trochu levnější než jeho příbuzný HX90, který nabízí podobné specifikace a navíc i elektronický hledáček. Pokud si můžete dovolit investovat více, pak je nejspíš HX90 lepší volbou. Na druhou stranu je ale pravda, že s výjimkou hledáčku máte u WX500 všechny podstatné prvky rovněž – 30x zoom objektiv, snímač s rozlišením 18 megapixelů, vestavěné Wi-Fi i NFC a třípalcový výklopný displej. Vzhledem k tomu, že rozdíl v ceně mezi oběma fotoaparáty je poměrně výrazný, lze pouze podotknout, že pokud nepatříte k náročnějším fotografům a obejdete se bez EVF – pak lze Sony WX500 rozhodně doporučit.

Sony CyberShot DSC-WX500

Základní údaje:

Rozměry: 101,6 x 58,1 x 35,5 mm

Hmotnost: 236 g

Velikost snímače: 1/2,3"

Rozlišení snímače: 18,2 MP

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 921 000 pixelů

Rozpětí ISO: 80 – 3200 (12 800)

Maximální kvalita videa: Full HD

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony CyberShot DSC-WX500


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.