Přeposlat Sony Alpha 7S II

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony Alpha 7S II

03.12.2015 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Výrobce Sony opět přichází s celou sérií ve své druhé generaci full-frame bezzrcadlovek. Na jednom konci spektra se nachází model Alpha 7R II s vysokým rozlišením snímače 42 MP, na druhém je právě 7S II s 12 MP. Tento fotoaparát nabízí natáčení v kvalitě 4K v rámci full-frame, poskytuje fantastickou kvalitu snímků i s vyšší nastavením ISO, sekvenční snímkování při frekvenci až 5 fps, vestavěnou stabilizaci obrazu, výklopný zadní displej, ostrý EVF i konstrukci odolnou proti prachu a vlhkosti. Mezi negativa lze zařadit hlavně vyšší pořizovací cenu a absenci vestavěného blesku. Celkově ale pozitiva drtivě převažují a Alpha 7S II tak patří mezi nejlepší fotoaparáty ve své kategorii na trhu. Představme si jej nyní blíže.

Sony Alpha 7S II

Alpha 7S II je z hlediska velikosti, fyzického designu, uživatelského rozhraní a ovládacích prvků prakticky totožný se svými dvěma sourozenci. Pro více informací o specifikacích a designu tomto modelu si můžete přečíst recenzi právě příbuzného modelu Alpha 7R II. Oproti němu je Alpha 7S II mírně pomalejší ve své startovní reakci, první zaostřený snímek pořídí za 2,2 sekundy (7R II zvládá to samé již za 1,6 s.). Při pořizování snímků v dobrém světle činí závěrková prodleva akceptovatelných 0,15 s., zatímco v horším světle se prodlužuje na velmi příjemných 0,3 sekundy. Pro srovnání uveďme, že příbuzný model Alpha 7 II nabízí bleskovou reakci 0,05 sekundy, v horším světle se ale závěrková prodleva protahuje až na 0,7 sekundy. V režimu rychlostní priority zvládá 7S II frekvenci až 5 snímků za sekundu, což je velmi dobrý výsledek. Jako obvykle závisí množství snímků, které je při této frekvenci možné zachytit, na formátu snímků. V rámci Raw+JPG je to 25 snímků, v samotném formátu Raw pak 29 snímků před zpomalením. U JPG snímků je tento počet mnohem vyšší, činí 84 snímků pro Extra Fine JPG, a v podstatě neomezené množství pro kvalitu Fine.

Sony Alpha 7S II

Snímač s rozlišením 12 megapixelů je mírně limitující, pokud chcete tisknout velké formáty, pro běžné využití je ale více než adekvátní. Je také pravda, že pro full-frame formát by byl více adekvátní snímač o dvojnásobném rozlišení. Navíc dnes máte k dispozici snímač o rozlišení 42 MP, který je k dostání v rámci o trochu dražšího modelu 7R II. Každopádně je snímač nepřekonatelný, co se týká výkonnosti ve slabším světle. Při pořizování snímků ve formátu JPG v základním nastavení udržuje fotoaparát hodnotu digitálního šumu 1,5 % až do velmi vysokého nastavení citlivosti ISO 25 600. Ještě lepší okolností pak je, že i při zvětšení na celý displej se u snímků pořízených v tomto nastavení stále neobjevuje výrazná ztráta detailů. Znatelný pokles kvality snímků nastává až u nastavení ISO 102 400. Ve formátu Raw vypadají snímky dobře dokonce i při ISO 51 200 a o poznání lépe než u JPG i při ISO 102 400. Hodnotu citlivosti můžete posunout dokonce až na ISO 409 600, ale to už je samozřejmě spíše jen něco pro efekt.

Sony Alpha 7S II

Původní model Alpha 7S dokázal pořizovat videozáznam až ve kvalitě 4K, ovšem pouze s pomocí externího rekordéru. 7S II dokáže totéž, navíc ale umožňuje ukládat videozáznam ve formátu XAVC S 4K na paměťovou kartu. Natáčet můžete při frekvenci 24 nebo 30 fps, a to při volbě kvality 60 Mbps nebo 100 Mbps. XAVC S je k dispozici také ve kvalitě 1080p při frekvenci 24, 30 a 60 fps, vše v rámci 50 Mbps. Zmíněné frekvence využívají celou šířku obrazového snímače. Pořizovat videozáznam můžete také při frekvenci 120 fps při 60 nebo 100 Mbps, ovšem s nutným ořezem. Natáčení při vysoké frekvenci umožňuje snížit rychlost záznamu za současného udržení plynulého pohybu. Videozáznam lze pořídit také ve formátu MP4 a AVCHD, dosahuje ale o trochu slabší kvality než videozáznam v XAVC. Fotoaparát nabízí velké množství softwarových doplňků, ze kterých budou nadšeni právě zejména „filmoví“ entuziasté. Samozřejmě nechybí také vestavěná stabilizace obrazu a prakticky všechny základní prvky konektivity (porty HDMI, micro USB i vstup pro mikrofon a sluchátka).

Sony Alpha 7S II

Hodnocení fotoaparátu Sony Alpha 7S II tedy samozřejmě vyznívá příznivě. Zejména pokud stojíte o kvalitní fotoaparát, schopný pořizovat obrazově skvělé snímky i za horších světelných podmínek, tuto výbornou bezzrcadlovku určitě nemůžete ze svého seznamu vynechat. Díky nižšímu rozlišení 12 MP snímače je 7S II právě při pořizování snímků za vyšších nastavení ISO takřka nepřekonatelný. Také natáčení videozáznamu ve kvalitě 4K je doslova fenomenální – obrazová kvalita je skvělá v dobrém i slabším světle. Stejně jako příbuzný model 7R II však i 7S II pouze vyplňuje jistou specifickou niku, nejde tedy o všestranný fotoaparát, který by mohl učarovat každému či lépe řečeno, fotografovi bez konkrétních požadavků. Pokud stojíte o více dostupný model, pak je k dispozici také starší, ale velmi kvalitní model Sony Alpha 7 II, který nabízí snímač o vyšším rozlišení 24 MP a je podstatně levnější. Na druhou stranu ale tento fotoaparát neposkytuje možnost natáčení videa ve kvalitě 4K, takže pokud na této schopnosti u zástupců řady Alpha 7 trváte, musíte sáhnout po dražších modelech 7S II nebo 7R II.

Sony Alpha 7S II

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 127 x 96 x 60 mm

Hmotnost: 627 g

Velikost snímače: 35,6 x 23,8 mm

Rozlišení snímače: 12 MP

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 1 228 000 pixelů

Rozpětí ISO: 50 - 409 600

Maximální kvalita videa: 4K

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony Alpha 7S II


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.