Přeposlat Sony CyberShot DSC-W800

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Sony CyberShot DSC-W800

07.01.2016 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Zhruba rok starý model kompaktního „kapesního“ fotoaparátu nabízí vše, co od něho můžete očekávat – je spolehlivý, snadno přenosný, není těžký a v dobrém světle poskytuje snímky s velmi dobrou kvalitou. Na druhou stranu je ale omezen ve svém zoom rozpětí, nevykazuje příliš dobrou kvalitu snímků v horším světle a vyloženě dobře nevypadají ani panoramatické snímky. Celkově lze tedy konstatovat, že tento kompakt od Sony plní dobře svůj základní účel, pokud si ale připlatíte o trochu více, můžete mít i model s podstatně větším objektivem a lepší celkovou kvalitou. Představme si W800 blíže.

Sony CyberShot DSC-W800

Tento kompakt rozhodně má co nabídnout, a to nejlepší je v jeho případě vyvážení ceny a kvality některých specifikací. Ačkoliv je k dostání za velmi rozumnou cenu, je vybaven solidním CCD snímačem o rozlišení 20,1 MP a rozpětím citlivosti ISO 100 – 3200. Je také schopen natáčet video ve kvalitě HD (720p30). Objektiv nabízí 5x zoom v ohniskovém rozpětí ekvivalentním 26-130 mm a možnost ostření od vzdálenosti 5 cm. Z dražších kompaktních konkurentů nabízí mnohem lepší objektiv například Olympus Stylus 1 nebo Leica Q. K dispozici bohužel není žádná optická stabilizace obrazu, ale to je vzhledem k nízké ceně tohoto modelu vstupní úrovně (i malého rozpětí zoomu) pochopitelné. W800 je nepochybně model cílený pro méně zkušené uživatele, kteří ocení jeho jednoduchost a všestrannost. Je tak vybaven například několika scénickými režimy, které pomáhají pořizovat kvalitní snímky i v nepříliš ideálních podmínkách, jako je noční párty nebo narozeninová oslava. K dispozici je také nastavení zjednodušeného menu, které nezatěžuje méně zkušené uživatele množstvím nepřehledných informací a omezuje se jen na ty nejpodstatnější.

Sony CyberShot DSC-W800

Pokud přesto stojíte o možnost měnit alespoň některá nastavení, pak W800 nabízí možnost pracovat s nastavením kompenzace expozice, vyvážení bílé a citlivosti ISO. K dispozici je také množství zajímavých režimů a filtrů, nechybí například panoramatický režim 360° od Sony. Zatímco většina ostatních modelů v této cenové kategorii využívá AA baterie, které dost zvyšují hmotnost přístroje, W800 je vybaven standardní baterií Lithium Ion. S rozměry 97 x 55 x 21 mm je tento fotoaparát velmi dobře přenosný a vejde se snadno i do běžné kapsy. Při celkové hmotnosti 125 gramů je pak dokonce výrazně lehčí, než většina současných smartphonů. Povrch tvoří elegantní plast vyvedený ve falešném provedení podoby leštěného kovu, což dodává příjemně elegantní vzhled. Fotoaparát lze zakoupit v šedé nebo černé barvě, v obou případech působí vizuálně dobře. Jen je třeba dávat pozor na poškrábání povrchu, protože použitý plast samozřejmě není odolný proti pádům na tvrdou podložku nebo častému nošení spolu s klíči v těsné kapse. Fyzické ovládací prvky jsou omezeny na minimum, což odpovídá obchodní filozofii fotoaparátu.

Sony CyberShot DSC-W800

Pro lepší a jistější držení fotoaparátu slouží menší vyvýšenina po jeho levé straně, která není tak účinná, jako hlubší úchyt, ale postačuje k dostatečně jistému držení. Ovládání přístroje je velmi jednoduché, a to jak díky přehlednosti ovládacích prvků, tak i díky zjednodušenému menu, které je velmi návodné a intuitivní (zejména ve zmíněném Easy režimu). To je dobře i z důvodu, že zadní LCD displej není příliš pohledný a ostrý. Opět je to vzhledem k nízké ceně kompaktu omluvitelné, ale neočekávejte skutečně žádné zázraky. Displej má délku úhlopříčky 2,7 palce (6,8 cm) a rozlišení pouhých 230 400 pixelů. Drobné detaily jsou tak na něm pixelované a náhledové úhly jsou velmi úzké. Samozřejmě se nesetkáme s dotykovou funkcí displeje, ale to se v rámci nízké ceny fotoaparátu opět nedalo očekávat (dotykovou funkci nabízí například pokročilejší model Canon PowerShot G7 X). Pozitivem je vysoká rychlost fotoaparátu, a to při startu i ostření. Prodlevy jsou jen minimální, platí to ale pouze pro podmínky s dobrým okolním světlem. Celková kvalita snímků je dostatečná, odpovídá ale spíše představám běžných uživatelů, nikoliv nárokům zkušenějších.

Sony CyberShot DSC-W800

Jak tedy zhodnotit tento zajímavý a pohledný model kompaktního fotoaparátu? V podstatě by vše důležité shrnula jediná věta – nenadchne, ani nezklame. Záleží opět na preferencích samotného uživatele. Pokud potřebujete jednoduchý, velmi kompaktní a přitom solidní fotoaparát, který vám poskytne dostatečnou obrazovou kvalitu snímků za rozumnou cenu, pak může být tím pravým. Některé specifikace jsou na poměry modelu vstupní úrovně rovněž velmi pěkné, zejména jde o snímač s rozlišením přes dvacet megapixelů. Očekávané kompromisy v kvalitě se dotknuly zejména kvality zadního LCD displeje a menšího rozpětí zoomu, stejně jako absence optické stabilizace obrazu. V horším světle si W800 bohužel také nevede příliš dobře, i tady ale platí, že kvalita odpovídá ceně. Méně nároční uživatelé mohou být s tímto kompaktem poměrně spokojeni, zejména pokud hledají snadno ovladatelný model pro občasné využití. Jinak vám ale lépe poslouží v různé míře dražší, zato ale podstatně kvalitnější konkurenti, jejichž přehled naleznete například v tomto odkazu.

Sony CyberShot DSC-W800

Základní údaje:

Rozměry: 96,8 x 55,5 x 20,8 mm

Hmotnost: 125 gramů (s baterií)

Typ snímače: Super HAD CCD

Velikost snímače: 1/2.3ʺ

Rozlišení snímače: 20,1 Mpix

Rozsah ISO: 100 – 3200

Velikost displeje: 2,7 palce (6,8 cm)

Rozlišení displeje: 230 400 bodů

Rozlišení videa: 720p30

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Sony CyberShot DSC-W800


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.