Přeposlat Nikon D500 (první pohled)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nikon D500 (první pohled)

14.01.2016 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Nikon přichází začátkem roku 2016 na trh s APS-C zrcadlovkou profesionální úrovně, která plnohodnotně nahrazuje starší model D300S z roku 2009 a je tak solidním konkurentem pro Canon 7D Mark II. Nabízí fantasticky rychlý AF systém (který sdílí se svým top-end protějškem D5), dále velmi rychlou frekvenci sekvenčního snímkování (10 fps pro 200 následných snímků ve formátu Raw) a v neposlední řadě i velmi odolné kovové tělo. Ačkoliv tedy jeho efektivní rozlišení činí „jen“ necelých 21 MP a nikoliv 24 MP, jde o velmi zajímavý fotoaparát, který si zaslouží tu nejvyšší pozornost. Podívejme se na něj tedy blíže.

Nikon D500 (první pohled)

Fotoaparát byl stejně jako jeho příbuzný D5 představen na letošním veletrhu spotřební elektroniky CES a jeho určení je jasné. Měl by být vhodným modelem zejména pro seriózní nadšence a profesionály, kteří chtějí menší a lehčí fotoaparát, než jsou full-frame modely jako Nikon D810 nebo D5. Jistým překvapením je, že tento fotoaparát disponuje snímačem s rozlišením 20,9 MP, nikoliv 24 MP jako u ostatních novějších modelů SLR od stejného výrobce. Velmi pozitivní je, že D500 sdílí se svým pokročilejším příbuzným D5 několik skvělých technických specifikací, ať už jde o obrazový procesor EXPEED 5 nebo velmi vyspělý AF systém Multi-CAM 20 K. Fotoaparát je designován tak, aby pořizoval skvělé snímky i v horších světelných podmínkách. Z dalších dovedností fotoaparátu je třeba zmínit skvělou hodnotu maximální frekvence sekvenčního snímkování, dosahující až 10 fps (u D5 činí 12 fps). Samozřejmostí je také natáčení videozáznamu ve výborné kvalitě 4K UHD. Celkově lze tedy konstatovat, že D500 je výborný fotoaparát pro kvalitní dokumentaci rychlé akce, včetně sportovních událostí.

Nikon D500 (první pohled)

Rozpětí citlivosti ISO dosahuje fantastických hodnot (100 – 51 600, s expanzním režimem dokonce 50 - 1 640 000), přesto zaostává za rozpětím, které nabízí D5. D500 také můžete natáčet podstatně delší videozáznam ve kvalitě 4K UHD (3840 x 2160 px), a to v délce 30 minut oproti pouhým 3 minutám u D5. K dispozici jsou samozřejmě také režimy s nižším rozlišením a například Full HD videa lze natáčet i při frekvenci 60 fps pro pomalý playback. Když při natáčení držíte fotoaparát v rukách, pracuje spolehlivě elektronická redukce otřesů. Stejně jako D5 nabízí i D500 zadní LCD displej o délce úhlopříčky 3,2 palce (8,1 cm) s vysokým rozlišením 2,36 milionu bodů. Panel je samozřejmě dotykový a nabízí i možnost určit bod zaostření. Dalším zajímavým aspektem je technologie SnapBridge od Nikonu, umožňující stálé spojení fotoaparátu s chytrým zařízením přes Bluetooth nebo Wi-Fi. Díky tomu můžete pořízený obsah prakticky okamžitě přehrávat a velmi rychle i sdílet po internetu. Jak se sluší a patří na kvalitní výkonný fotoaparát, k dispozici jsou hned dva sloty pro paměťové karty, jednu SD a druhou XQD, která je podstatně rychlejší.

Nikon D500 (první pohled)

Ačkoliv D500 nemá celokovovou kostru jako D5, je přesto podstatně konstrukčně odolnější, než předchozí model D300s. V rámci větší odolnosti není fotoaparát vybaven pop-up bleskem a patici hot-shoe lze izolovat voděodolnými prvky, takže fotoaparát snese i velkou nepřízeň počasí. Přitom je relativně lehký a dobře se drží i ovládá. Fyzické ovládací prvky jsou velmi dobře rozmístěné a jejich používání je intuitivní a návodné. Displej poskytuje velmi ostrý a detailní obraz, což je také pozitivum. Průhledový hledáček pokrývá 100% zorného pole. Výborná je i obrazová kvalita snímků, pořízených v horším světle, a to dokonce do té míry, že i snímky pořízené při nastavení citlivosti na hodnotu ISO 102 400 jsou velmi působivé. Při maximální extenzi na ISO 1 640 000 už jsou nicméně snímky prakticky nepoužitelné, ale to není velký nedostatek. Vzhledem k tomu, že fotografové z řad žurnalistů si nesměli na CES s fotoaparátem zkusit pořídit snímky, naznačuje, že Nikon ještě plánuje další technologické úpravy před samotným uvedením fotoaparátu na trh.

Nikon D500 (první pohled)

Co tedy z předběžného pohledu na D500 vyplývá? Je téměř jisté, že fotografové (zejména pak ti, kteří dokumentují sportovní a jiné rychlé akce) budou s tímto modelem velmi spokojeni. Oproti svému předchůdci D300s se zlepšil prakticky ve všech podstatných ohledech, ať už jde o vyspělejší software i hardware, lepší výkonnost, zvýšenou odolnost nebo pokročilejší ergonomii. Někteří uživatelé budou možná zklamáni tím, že snímač D500 nabízí rozlišení pouze 20,9 MP (a nikoliv 24 MP jako ostatní novější DSLR od Nikonu), všechny ostatní specifikace už ale snesou nejtvrdší kritéria. Kromě vysoké rychlosti sekvenčního snímkování a pokročilého obrazového procesoru je k dispozici také vysoce vyspělý AF systém, schopný zachytit velmi kvalitní snímky i v rámci té nejrychlejší akce. Příjemná je také technologie SnapBridge, která vám umožní prakticky okamžité sdílení pořízeného obsahu a samozřejmě i jeho transfer. V neposlední řadě pak zaujme i mamutí rozpětí citlivosti ISO a zároveň výborná kvalita snímků pořízených v horších světelných podmínkách. D500 je tedy hrdým přírůstkem do světa vyspělých fotoaparátů pro rok 2016.

Nikon D500 (první pohled)

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 147 x 115 x 81 mm

Hmotnost: 860 gramů

Typ snímače: BSI CMOS

Velikost snímače: APS-C

Rozlišení snímače: 20,9 Mpix

Rozsah ISO: 100 – 51 200 (exp. 50 - 1 640 000)

Velikost displeje: 3,2 palce (8,1 cm)

Rozlišení displeje: 2 359 000 bodů

Rozlišení videa: 4K UHD

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nikon D500 (první pohled)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.