Přeposlat Fujifilm X70 (první pohled)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm X70 (první pohled)

04.02.2016 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Pokud jste se zajímali o fotoaparát Fujifilm X100T, ale odrazovaly vás jeho rozměry a cena, pak vás právě tento model může zaujmout. X70 totiž nabízí prakticky stejnou obrazovou kvalitu snímků a mírně širší 28mm objektiv v podání podstatně menšího a levnějšího fotoaparátu. X70 dále nabídne osvědčený snímač formátu APS-C i obrazový procesor, výklopný displej s dotykovou funkcí a tradiční systém nastavení expozice. Hlavním negativem je pak zejména absence hledáčku. Porovnejme tedy tento nový fotoaparát s jeho příbuznými a představme si jej blíže.

Fujifilm X70 (první pohled)

Kompaktní fotoaparáty se značkou Fujifilm jsou v poslední době velmi oblíbené, někteří uživatelé ale považují snímač formátu APS-C u Fuji X100T za příliš velký a naopak snímač 1/2.3ʺ u Fuji X30 za příliš malý. X70 by tedy mohl mít tu správnou velikost, ačkoliv disponuje rovněž snímačem X-Trans CMOS II o formátu APS-C a rozlišení 16,3 megapixelu. Obrazovým procesorem je EXR Processor II, stejně jako u X100T, ten je navíc doplněn 18,5 mm f/2.8 objektivem s efektivní ohniskovou vzdáleností 28 mm, což je podstatně více než objektiv s 35 mm (ekv.) u X100T. X70 bohužel není vybaven vestavěným hledáčkem jako jeho vyšší příbuzný, k dispozici je ale externí hledáček, který se v případě potřeby velmi dobře uplatní. Třípalcový displej nabízí dotykovou funkci a je výklopný o 180°, takže umožňuje pořizovat kvalitní portrétní snímky i fotit s dostatečnou jistotou objekty v krkolomnějších pozicích. Displej je vesměs pohledný, detailní a zobrazuje dobře barvy. Ovládací prvky na těle fotoaparátu jsou dobře rozmístěné, početné a nepochybně uspokojí i náročnější uživatele.

Fujifilm X70 (první pohled)

X70 je vybaven stejným hybridním AF systémem jako X100T, takže nabídne různé možnosti pro sofistikovanější práci s fotoaparátem. Odpovědní doba systému by neměla překračovat 0,08 sekundy a maximální frekvence při kontinuálním sekvenčním snímkování dosahuje velmi slušných 8 snímků za sekundu. Při rozměrech 112 x 64 x 44 mm je X70 podstatně menší než X100T (a dokonce i X30), je ale o trochu „tlustší“. Navzdory malým rozměrům ale nejsou ovládací prvky na těle fotoaparátu neprakticky malé a celkově má tělo X70 velmi solidní konstrukci a elegantní vzezření. Mělký gumou potažený úchyt na přední straně a malý výstupek na horní části zadní strany způsobují, že fotoaparát se dobře a jistě drží v ruce. Dotyková funkce zadního panelu je velmi spolehlivá a usnadňuje i urychluje práci s fotoaparátem. Ostřící bod je například možné nastavit pouhým klepnutím na displej. Pokud ale nejste příznivci dotykového ovládání, můžete si jej snadno vypnout a ovládat fotoaparát ručně pomocí fyzických ovládacích prvků. Jde tedy o velmi versatilní model, vhodný pro široké spektrum uživatelů.

Fujifilm X70 (první pohled)

Dá se předpokládat, že kvalita snímků bude zhruba stejná jako u X100T (se kterým X70 sdílí stejný snímač i obrazový procesor), u novějšího modelu by ale díky kratší ohniskové vzdálenosti mohla být o poznání lépe kontrolována úroveň digitálního šumu. Vysokou obrazovou kvalitu a dostatek detailu by tak měly mít i snímky s hodnotou citlivosti ISO 3600 a vyšší. Kvalitní detaily by se pak měly udržet ještě do hodnoty kolem ISO 12 800. Fotoaparát pracuje velmi rychle, ačkoliv přesné údaje o závěrkové prodlevě a dalších přesných parametrech zatím nejsou k dispozici. Předváděcí model na veletrhu vykazoval velkou míru kvality, co se týká rychlosti, přesnosti i samotného obrazu snímků. Vzhledem k tomu, že jej bylo možné využít jen ve vnitřních prostorách, ale není zřejmé, jak dobře by si vedl ve venkovních prostorách (můžeme nicméně předpokládat, že velmi zdatně). V šeru a přítmí budovy každopádně pořizuje velmi detailní a obrazově kvalitní snímky s naprostým minimem digitálního šumu, což plně odpovídá optimistickým předpokladům.

Fujifilm X70 (první pohled)

Ačkoliv kompaktní modely Fuji X10 a X20 byly velmi populární, uživatelům vadil malý rozměr jejich snímače (o to větší zklamání přinesl model X30 s větším tělem, ale opět stejným snímačem o velikosti 2/3 palce). Snímač formátu APS-C by tedy měl být u X70 velmi vítaným prvkem, který zajistí vyšší obrazovou kvalitu snímků a přiblíží jej výrazně jeho úspěšnému příbuznému Fuji X100T. X70 sice nenabízí hledáček, zato je ale vybaven kvalitním a spolehlivým dotykovým ovládáním a jeho displej se v případě potřeby vyklápí o 180°. Není tedy problém pořizovat s ním pěkná „selfíčka“ a snímky z různých neobvyklých úhlů, což spolu s všestranností fotoaparátu přispívá k jeho širokému spektru využití. Nabízí také fixovanou aperturu f/2.8, možnost sofistikovaného manuálního ovládání a nastavení expozice i další schopnosti, které z něj činí vhodného kandidáta také pro zkušenější uživatele. Pokud tedy hledáte kompaktní a spolehlivý model, který poskytuje vysokou míru všestrannosti, výkonu, rychlosti i kvality, pak je Fuji X70 nepochybně dobrou volbou.

Fujifilm X70 (první pohled)

Základní údaje:

Rozměry: 112,5 x 64,4 x 44,4 mm

Hmotnost: 340 gramů

Typ snímače: X-Trans CMOS II

Velikost snímače: 1/2.3ʺ

Rozlišení snímače: 16,3 Mpix

Rozsah ISO: 200 – 6400 (ext. 100 - 51 200)

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 1 040 000 bodů

Rozlišení videa: 1080p60

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 4

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm X70 (první pohled)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.