Přeposlat Fujifilm X-Pro 2 (první pohled)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Fujifilm X-Pro 2 (první pohled)

09.02.2016 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Z hlediska papírových specifikací působí X-Pro 2 jako solidní nástupce svého oblíbeného předchůdce X-Pro 1. Oproti němu nabízí větší snímky a poněkud sofistikovanější ovládání. Nabízí kvalitní snímač X-Trans CMOS III s rozlišením 24 megapixelů, tradiční nastavení expozice a v neposlední řadě i ovládání za pomoci mini-joysticku. Z negativ lze uvést například fixovaný displej nebo slabší výdrž baterie v některých náročnějších režimech. Každopádně jde o elegantní a kvalitní model fotoaparátu, který má co nabídnout. Představme si jej tedy blíže v rámci tohoto prvního pohledu.

Fujifilm X-Pro 2 (první pohled)

Fujifilm X-Pro 1 byl uveden na trh v lednu roku 2012 a šlo o první systémový kompakt tohoto výrobce. Zaujal především neobvyklým designem snímače, který po něm zdědily i mnohé další úspěšné modely, jako je X100 nebo X10. Výsledkem je velmi vysoká obrazová kvalita a úroveň detailů, která příliš nezaostávala za full-frame SLR modely dané doby. X-Pro 1 zaznamenal velký úspěch i díky kombinaci hybridního hledáčku, retro vzezření a tradičního nastavení expozice, které nabízel v pohledném kompaktním balení. Důkazem kvality a úspěšnosti fotoaparátu je i samotný fakt, že se svého nástupce dočkal až po dlouhých čtyřech letech. Aktuální model fotoaparátu nabídne zcela nový snímač i obrazový procesor, které společně poskytnou podstatně rychlejší i přesnější automatické ostření, vylepšenou obrazovou kvalitu snímků pořízených v horším osvětlení, lepší odpovědní reakci elektronického hledáčku nebo vysokou frekvenci při kontinuálním sekvenčním snímkování (až 8 snímků za sekundu). Vylepšená by měla být také funkce redukce otřesů nebo rychlost závěrky (až 1/8000 s.).

Fujifilm X-Pro 2 (první pohled)

Nastavení citlivosti na světlo má v tomto případě rozpětí ISO 200 – 12 800 s rozšířením na hodnotu ISO 100 (pouze u formátu JPG) a na opačném konci ISO 51 200 (pouze formát Raw). Opět nechybí hybridní hledáček (Advanced Hybrid Multi Viewfinder; AHMVF), který poskytne uživateli výhodu průhledového i elektronického hledáčku, mezi kterými lze přepínat. EVF má podobu menšího komponentu s délkou úhlopříčky 0,48 palce (1,2 cm) a vysokým rozlišením 2,36 milionu bodů, což odpovídá EVF u modelu X-T1. Maximální obrazová frekvence v režimu vysokého výkonu (High Performance mode) přitom činí 85 rámečků za sekundu. Zadní LCD panel má standardní délku úhlopříčky 3 palce (7,6 cm) a výborné rozlišení 1,62 milionu bodů (což je nejvíc mezi všemi dosavadními modely z řady X). Je jen škoda, že displej je plně fixovaný a nelze jej tedy polohovat a vyklápět. Kvalita AF systému byla výrobcem vylepšena a nyní patří k nejsilnějším stránkám a velkým přednostem X-Pro 2. Tělo fotoaparátu vyrobené z kvalitní hořčíkové slitiny je velmi odolné vůči rozmarům počasí.

Fujifilm X-Pro 2 (první pohled)

Celkový tvar těla fotoaparátu je v podstatě skoro totožný jako u X-Pro 1, ale mělký přední i zadní úchyt jsou pokryty materiálem podobným gumě, který umožňuje jejich příjemnější a jistější úchop. Vedle displeje na zadní straně fotoaparátu najdeme zajímavý prvek v podobě malého joysticku, který slouží především k výběru bodu automatického ostření, lze jej ale druhotně využít také k navigaci v menu nebo výběru nastavení. Jde o zajímavý doplněk, který nejspíš dokáže kvalitně urychlit práci s tímto fotoaparátem. Celkově jsou všechny komponenty fotoaparátu velmi kvalitní, dobře a spolehlivě fungují a dodávají novému modelu luxusní a moderní vzezření i uživatelský dojem. Co se týče samotné obrazové kvality snímků i videa (natáčet lze pouze ve kvalitě Full HD, rozlišení 4K není k dispozici), ta je zatím ještě tajemstvím, ale testovací snímky od výrobce ukazují, že by se měla plně vyrovnat nebo i předčit většinou srovnatelných konkurentů a dokonce i některé modely z vyšší kategorie SLR. Snímky působí vizuálně velmi přirozeně a nejsou poškozeny nadměrným digitálním šumem až do hodnoty ISO 6400.

Fujifilm X-Pro 2 (první pohled)

Fotoaparát Fujifilm X-Pro 2 patří nejen k jedněm z nejočekávanějších modelů systémových kompaktů letošního roku, patří k jedněm z nejočekávanějších kompaktů vůbec. První dojmy z testovacích modelů ukazují, že tuto velkou zodpovědnost přijímá fotoaparát spolehlivě a s jistotou, své nedočkavé fanoušky totiž určitě nezklame. Stejně jako jeho úspěšný předchůdce X-Pro 1 nabídne vysokou obrazovou kvalitu snímků i videí, a to zejména díky velmi kvalitnímu snímači a novému obrazovému procesoru. Rozmístění fyzických ovládacích prvků i automatické ostření jsou velmi solidní a dobře vyřešené, hybridní hledáček pak uživateli propůjčuje možnost rychlejšího ovládání i většího přehledu při práci s kompaktem. Mini-joystick, rychlá závěrka a odolné tělo fotoaparátu jsou rovněž velkými přednostmi. Jediným negativem je fixovaný displej a slabší výdrž baterie při některých náročnějších režimech, což je jistě omluvitelné a celkově velmi dobrý dojem z fotoaparátu to jistě nekazí. Stačí si tedy počkat, až X-Pro 2 dorazí i na pulty našich obchodů. Jeho pořizovací cena by měla činit zhruba kolem 49 000 Kč.

Fujifilm X-Pro 2 (první pohled)

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 140,5 x 82,8 x 45,9 mm

Hmotnost: 495 gramů

Typ snímače: X-Trans CMOS III

Velikost snímače: APS-C (23,6 x 15,6 mm)

Rozlišení snímače: 24,3 Mpix

Rozsah ISO: 200 – 12 800 (ext. 100 - 51 200)

Velikost displeje: 3 palce (7,6 cm)

Rozlišení displeje: 1 620 000 bodů

Rozlišení videa: 1080p60

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Fujifilm X-Pro 2 (první pohled)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.