Přeposlat Canon EOS-1D X Mark II (první pohled)

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Canon EOS-1D X Mark II (první pohled)

18.02.2016 | Vladimír Socha | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Pouze několik týdnů po představení skvělého modelu Nikon D5 oznamuje jeho velký konkurent uvedení svého vlastního modelu „sportovního“ DSLR fotoaparátu. Jde o fantasticky výkonný a pohledný fotoaparát, který uživatelům nabídne skvělou obrazovou kvalitu snímků, povědomé a příjemné ovládání, velmi vysokou rychlost i natáčení videa ve kvalitě 4K při frekvenci 60 rámečků za sekundu. Z negativ lze zmínit jeho velké rozměry a hmotnost a poměrně malé navýšení v rozlišení a rozpětí ISO. Přesto je pravděpodobné, že se tento skvělý fotoaparát bude letos často objevovat, zejména pak na olympijských hrách. Představme si jej tedy blíže.

Canon EOS-1D X Mark II (první pohled)

Čekaní je u konce, Canon definitivně odhalil svoji vlajkovou loď pro sportovní novináře i profesionály se zálibou v této kategorii, nádherný model EOS-1D X Mark II. Jde o nástupce nejen pro předchozí model 1D X, ale i z něho vycházející EOS-1D C. Tento nový fotoaparát je vyroben tak, aby si na něj uživatelé staršího modelu snáze navykli. Systém ovládání je u obou v podstatě zcela totožný a velmi povědomý. Rozdílem je pak hlavně vylepšení kvality natáčení videozáznamu i AF systému a úžasně rychlé sekvenční snímkování. Výsledkem je podle výrobce fantasticky rychlý a skvělý akční fotoaparát, schopný pořídit vysoce kvalitní snímky rychlé akce, zejména pak v rámci sportovních klání. Fotoaparát nabízí zbrusu nový obrazový snímač, který ale poskytuje jen slabé, 2MP navýšení rozlišení. Se svými 20,2 MP je tak daleko za nabídkou 50 MP například u příbuzného modelu EOS 5DS R (v tomto případě jde ale samozřejmě o fotoaparát jiného typu). EOS-1D X Mark II je vyroben pro vysokou rychlost snímkování a dobrou výkonnost ve slabším okolním světle, a toho lze dosáhnout pouze s mírně omezeným množstvím pixelů.

Canon EOS-1D X Mark II (první pohled)

Nový fotoaparát si skutečně vede velmi dobře i v hůře osvětlených podmínkách, přičemž maximální hodnota ISO činí 51 200 a s rozšířením pak úctyhodných 409 600. Nový snímač je také doplněn technologií Canonu Dual Pixel CMOS AF, a to vůbec poprvé u full-frame modelu od tohoto výrobce. Ta využívá fázové detekce v AF systému pro režim živého náhledu, což je obzvlášť užitečné při natáčení videa. Fotoaparát nabídne také vylepšení obrazového procesoru, kterým je nyní DIGIC 6+, starající se o hladký průběh skutečně pozoruhodně rychlých operací. Stačí uvést, že při kontinuálním sekvenčním snímkování udrží fotoaparát frekvenci 14 snímků za sekundu, a to při plně automatické expozici a AF trackingu. Když uvážíme, jak komplexní a složitý je systém zrcadla a mechanismus závěrky fotoaparátu, jde skutečně o úctyhodnou hodnotu. Všechno je umožněno zcela novými technologiemi, které byly do EOS-1D X Mark II implementovány. K dispozici je mimochodem také nový systém čištění snímače, který udržuje povrch skla bez prachových částic i při statickém pořizování kontinuálního fotografického záznamu.

Canon EOS-1D X Mark II (první pohled)

K vylepšení došlo na mnoha frontách, ať už v rychlosti, celkové výkonnosti nebo spolehlivosti AF systému. Jednou zajímavou a nepříjemnou skutečností je, že stav dobití baterie může ovlivnit maximální frekvenci pořizování snímků. Pokud totiž stav klesne přibližně pod 50 procent, nemůžete dosáhnout maximální rychlosti sekvenčního snímkování. Vzhledem k vysoké rychlosti fotoaparátu je dobré využít při práci s ním nové extrémně rychlé karty typu CFast 2.0. Rychlá karta je pro plné využití potenciálu fotoaparátu nezbytná, protože EOS-1D X Mark II zvládá 170 snímků při frekvenci 14 fps, tedy přes 12 sekund záznamu v nejvyšší kvalitě a formátu raw. Například finále stometrového sprintu tedy můžete s přehledem zaznamenat celé i v té nejvyšší rychlosti a kvalitě. Mezi nejzajímavější schopnosti fotoaparátu ale patří natáčení videozáznamu ve kvalitě 4K, ovšem nejen při frekvenci 30 rámečků za sekundu, ale i při dvojnásobné hodnotě 60 fps. Kvalita videozáznamu je naprosto skvělá a jen přispívá k velmi dobrému dojmu ze schopností této nové vlajkové lodi Canonu.

Canon EOS-1D X Mark II (první pohled)

Mezi novinky u tohoto modelu patří i nový zadní LCD displej s délkou úhlopříčky 3,2 palce (8,1 cm) a solidním rozlišením 1,62 milionu bodů. Displej má dotykovou funkci a uplatní se dobře zejména při režimu živého náhledu. Nechybí také modul GPS pro přiřazování přesných zeměpisných souřadnic snímkům. K dispozici je také hlubší vertikální úchyt a port USB 3.0 (původní 1D X byl ještě vybaven portem typu USB 2.0). Celkově jsou ale oba fotoaparáty velmi podobné, což se týká i mohutných rozměrů a znatelné hmotnosti. Ta je ale odůvodnitelná použitým konstrukčním materiálem a robustní implementací technologií. Z již zmíněného vyplývá, že EOS-1D X Mark II rozhodně nebude zklamáním, a to v žádném smyslu. Profesionální fotografové mají tendenci být konzervativní, a tomu nový model svou velkou podobností s předchozím fotoaparátem zcela odpovídá. Zároveň ale přináší významná vylepšení v kvalitě snímků, rychlosti práce, přesnosti AF systému i ve kvalitě videozáznamu. Oproti tomu negativa jsou spíše nepodstatné detaily. Nezbývá tedy než si počkat, až nový král dorazí na pulty prodejců, k dostání by měl být přibližně za 165 000 Kč.

Canon EOS-1D X Mark II (první pohled)

---------

---------

Základní údaje:

Rozměry: 158 x 167,6 x 82,6 mm

Hmotnost: 1530 gramů

Typ snímače: CMOS

Velikost snímače: Full-frame

Rozlišení snímače: 20,2 Mpix

Rozsah ISO: 200 – 51 200 (ext. 100 – 409 600)

Velikost displeje: 3,2 palce (8,1 cm)

Rozlišení displeje: 1 620 000 bodů

Rozlišení videa: 4K60p

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Canon EOS-1D X Mark II (první pohled)


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.