Přeposlat Co je to zoom?

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Co je to zoom?

03.10.2007 | Jan Gütller | Slovník pojmů | Komentářů: 0 |

Zjistil jsem, že ve slovníku pojmů fotoaparátů chybí jeden z nejpoužívanějších výrazů a tím je slovíčko zoom. Jistě jste se s ním už setkali.

Když kupujete nový digitální fotoaparát, měli by jste mít představu, co takový zoom dokáže udělat, k čemu je dobrý a jaká velikost zoomu pro vaše účely vhodná. Nejprve si tedy povíme, co to zoom vlastně je. Zoom je proměnná ohnisková vzdálenost, neboli laicky řečeno. je to možnost přibližovat si a oddalovat pozorovaný obraz, respektive objekt, který fotíme. Samozřejmě, že stejného efektu docílíte i „fyzickým“ přiblížením se k pozorovanému objektu, avšak někdy nastává situace, kdy je lepší je lepší zůstat na místě anebo situace nedovoluje přiblížit se. Zoom naleznete nejenom v digitálních fotoaparátech, ale také videokamerách anebo ve speciálních astronomických teleskopech.

Co je to zoom?

Zoom se dělí na dvě kategorie. Na optický zoom (pomocí optiky) a takzvaný digitální zoom (digitální zpracování snímaného obrazu). Nyní budu hovořit o zoomu u digitálních fotoaparátů. U těchto zařízení výrobci udávají hodnoty obou typů zoomů, avšak pro běžného uživatele je nejdůležitější optický zoom. Tento zoom se pohybuje v rozmezí od 2 do 10 až 12. V současné době jsou nejprodávanějšími fotoaparáty s 3 až 5 zoomem („přiblížením“). Pro domácí fotografie či různé akce a výlety postačí toto tří až pěti násobné zoomování. Vyšší optický zoom naleznete už většinou u poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátů za mnohem vyšší ceny než u těch běžně prodávaných. Co se digitálního zoomu týče, nebudu o něm déle hovořit, protože běžný uživatel tento zoom spíše nevyužije. Digitální zoom má své jisté výhody, avšak obecně se jeho použitím zhoršuje kvalita obrazu. Může se jím však zvětšit fotografie o mnohem více, než „pouze“ optickým zoomem. Při koupi nového digitálního aparátu si vybírejte podle optického zoomu, mé doporučení.

Co je to zoom?

Takovým příkladovým modelem by mohl být digitální fotoaparát střední třídy s rozlišením 7,1 milionu pixelů (Mpix), optickým zoomem (5x), vestavěným bleskem a slot pro paměťové karty xD Picture Card za cenu přibližně 7 500 Kč. Nabídka různých modelů fotoaparátů od různých výrobců je dnes opravdu veliká, výběr je pouze na vás.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Co je to zoom?


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.