Přeposlat Casio Exilim EX-V8

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Casio Exilim EX-V8

05.10.2007 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

recenze kompaktního foaparátu od Casia

Casio Exilim EX-V8

Casio Exilim EX-V8 je už druhý ultra kompaktní model od Casia. Jeho předchůdce, model V7 byl představen v lednu 2007. Casio si skutečně pospíšilo, protože tento model byl představen začátkem srpna tohoto roku. V8 nabízí rozlišení 8.1 Mpx, 7x optický zoom, 2.5 palcový displej a YouTube video mód v jenom 2.5 cm tenkém těle.

Casio Exilim EX-V8

Displej má rozlišení 230x400 pixelů a není tu žádný optický hledáček. Při focení nabízí displej hezký a kvalitní pohled, barvy jsou zobrazovány velice přesně a jasně. Jenom když fotíte venku, tak není zobrazení bílé barvy to pravé. Čitelnost je i na přímém slunci velmi dobrá. Se změnou světelných podmínek se automaticky mění také zobrazení na displeji, takže máte dobrý přehled o tom co fotíte, i když není zrovna světlo.

Casio Exilim EX-V8

Zatímco V8 nemá optickou stabilizaci obrazu, nabízí stabilizaci mechanickou. Senzor monitoruje jakékoliv zatřesení fotoaparátem, a když mírně držíte tlačítko pro focení, uslyšíte tento systém v akci. Má mnoho módů nastavení. Kromě toho, že ho můžete vypnout tak jde nastavit na Auto, Camera Shake nebo Image Blur. Mód Auto vám pomůže při focení pohybujících se objektů, Camera Shake přidává regulaci třesu rukou a Image Blur zvýší citlivost a rychlost clony, takže i rychle se pohybující objekty vypadají, jako by stály na místě. Takže nějaké rozmazané fotografie jsou spíše vyjímkou. Systém detekce kontrastu AF se stará o zaostřování během focení v režimu Auto Focus a režimu Makro. Nastavení zaostřování může být na jeden objekt nebo na plochu. Systém AF vám umožní lepší zaostření a pokud během focení pohybujete přístrojem, zaostření zůstává stále na stejný objekt. V8 má také přisvicovací lampu pro nasvícení tmavých předmětů. V režimu auto focus můžete zaostřit na předmět, který je vzdálený až 40 cm, v módu makro můžete zaostřit na 9 cm.

Blesk

Vestavěný blesk funguje na vzdálenost asi 260 cm. Můžete ho také použít pro focení snímků v řadě, tím se ale rychlost focení sníží.

Paměť

V8 má vestavěnou paměť zhruba 11.8 Mb. Samozřejmě má také slot pro paměťové karty a to pro formáty SD, SDHC, MMC a MMCplus. Fotografie se ukládají jenom ve formátu JPEG. V plném rozlišení a při největší kvalitě se velikost snímků pohybuje okolo 4.59 Mb, takže na kartu o velikosti 1 GB uložíte zhruba 210 snímků. Videa jsou ve formátu .mov (Quicktime) a audio ve WAVu.

Konektivita

Jediný konektivní bod je přes stojánek, který dostanete s fotoaparátem. Do tohoto stojánku můžete připojit kabel od nabíječky a USB kabel pro propojení s počítačem. Žádný z kabelů se nezapojuje přímo do přístroje. O energii se stará nabíjecí lithium-ion baterie. Na jedno nabití, které trvá asi 150 minut, vyfotíte asi 230 snímků.

Casio Exilim EX-V8

Natáčení videa

V8 má dostatečné množství nastavení kvality natáčení. Nejvyšší rozlišení je 848x480 s rychlostí 30 snímků/min a stereo zvukem. Nejnižší je 320x240 s 15 snímky/min a mono zvukem. Video se ukládá jako formát H.264/AVC MOV na PC ho můžete přehrát v programu Quicktime. V8 má navíc od svého výrobce systém YouTube Best Shot. V tomto režimu jsou videa ukládány v rozlišení přímo pro ideální publikování na YouTume.com. Tyto videa se na kartě ukládají do zvláštní složky, takže je potom není problém najít.

Vyvážení bílé

To můžete nastavit na automatické, zvolit si jednu z přednastavených možností (denní světlo, zamračeno, stín, fluorescenční světlo, halogenové světlo) nebo si vyvážení nastavit manuálně.

Citlivost

ISO se dá také nastavit na automatiku, nebo manuálně na ISO 50, 100, 200, 400 a 800. Jestliže zvolíte režim High Sensitivity Best Shot, ISO se automaticky nastaví na hodnotu 1600. Můžete si také zvolit různé nastavení expozice, například barevné filtry (černá, bílá, hnědá, červená, zelená, modrá, žlutá, růžová a fialová) a nastavení ostrosti, sytosti barev a kontrast. Po vyfocení můžete ještě upravit jas, udělat různé barevné korekce a upravit velikost fotografie.

Design a ergonomie

Casio Exilim EX-V8 je zařazen jako ultra-kompaktní přístroj. Je tenký jenom 2.5 cm a lehce ho dáte do kapsy. Tělo foťáku působí pevným a kvalitním dojmem. Vysouvání a zasouvání objektivu je jemné a tiché, přihrádka pro baterii a paměťovou kartu je dobrá. Tím, že má fotoaparát tak kompaktní rozměry, se špatně drží. Doporučuji použít řemínek a omotat si ho kolem zápěstí, aby nespadl na zem. Umístění tlačítka na focení je dobré a volící kolečko se snadno ovládá palcem.Nejsem velkým zastáncem ovládání zoomu posuvným tlačítkem, nicméně tady je určitě jedno z těch vyvedenějších. Na přední straně můžeme vidět stereo mikrofony a přisvicovací lampu, která je hned pod čočkou.

Casio Exilim EX-V8

Casio Exilim EX-V8

Kromě tlačítka pro focení (které je samozřejmě nahoře přistroje), se všechny ostatní tlačítka nacházejí na zadní straně. Přihrádka pro kartu a baterii je na pravé straně (pokud se díváte zezadu)

Casio Exilim EX-V8

Na spodní straně můžete najít otvor pro trojnožku a konektor do stolního stojánku. V balení dostanete kromě fotoaparátu také baterii, stolní stojánek, nabíjecí kabel do stojánku, USB kabel, řemínek na ruku, AV kabel, 2 CD (jedno je s elektronickým manuálem a na druhém je software) a také tištěný manuál.

Casio Exilim EX-V8

Výkony

Používání V8 je velmi snadné a intuitivní. Focení je rychlé, přístup do menu a jednotlivé nastavení srozumitelné. Mechanická stabilizace snímků odvádí svou práci velmi dobře, ale svou činnost dává celkem hlasitě najevo.

Kvalita snímků

Byl jsem opravdu uchvácen kvalitou fotografií pořízených venku. Barvy jsou dostatečně syté, ale zase ne přesycené, což byl problém některých předchozích modelů od Casia. Jednotlivé detaily jsou také výborné. Automatické vyvážení bílé barvy se trochu potýkalo s jasným světlem, doporučuji nastavit ho manuálně. Fotografie s bleskem jsou spíše průměrné, kvůli jeho slabému dosahu. Citelně tu také chyběl systém regulace červených očí. V8 pracuje velmi rychle. Spuštění trvá méně než 2 sekundy, rychlost zaostření je také v normě. Jestli si chcete přiostřit ještě předtím, než uděláte fotku tak, že napůl podržíte tlačítko pro focení, prodleva čočky je méně než 0.1 sekundy. Blesk se nabije asi za 2 sekuny.

Verdikt

Casio Exilim EX-V8 je velmi schopný fotoaparát, který ale hodí spíše na venkovní focení. 7x optický zoom je příjemně stabilizovaný a funguje dobře. Režim YouTube Best Shot je velmi zajímavý, a pokud rádi publikujete své videa na webu, hodně vám usnadní práci. Pokud se tedy ohlížíte po kompaktním fotoaparátu, V8 by vám určitě v seznamu neměla chybět.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Casio Exilim EX-V8


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.