Přeposlat 3 palce a nic míň - část 2. z 2

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

3 palce a nic míň - část 2. z 2

24.10.2007 | Radek Roubíček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Recenze osmi digitálních fotoaparátů - pokračování

Panasonic Lumix DMC-FX55E

Štíhlý stylový digitální ultrakompaktní fotoaparát Panasonic Lumix DMC-FX55E (často označován jen jako Panasonic DMC-FX55) se chlubí širokoúhlým objektivem LEICA DC VARIO-ELMARIT s ohniskovou vzdáleností 28 – 100 mm (ekviv. na 35 mm kinofilm), o světelnosti F2,8 – F5,6 a s 3,6× optickým přiblížením. Obraz je snímán CCD čipem s reálným rozlišením 8,1 Mpx a stabilizován je pomocí optického stabilizátoru. Rychlost závěrky se pohybuje v rozmezí 1/2000 – 8 s, ale je zde ještě speciální program Hvězdné nebe, kdy se čas závěrky posouvá až na hodnoty 15, 30 a 60 s. Standardní rozsah citlivosti se pohybuje od ISO 100 až do ISO 1600 a na velmi statečné uživatele pak v režimu vysoké citlivosti čekají hodnoty ISO 1600 - ISO 6400. Fotoaparát DMC-FX55 je naplněn novými technologiemi a funkcemi. Těmi základními a pro běžného fotografa nejzajímavější je Inteligentní automatický režim a rozeznávání tváře. Inteligentní automatický režim bez jakéhokoliv zásahu uživatele udělá a nastaví téměř vše, automaticky vybere správný scénický mód, citlivost, detekuje tvář, zaostří … atd. Jediné co neumí je mačkat spoušť a říkat „úsměv prosím“. Systém detekce tváře současně rozpozná až 15 lidských obličejů – výborný je tedy pro skupinová foto. Srdcem fotoaparátu je zdokonalený obraz zpracovávající Panasonic Venus Engine III, který stojí za výslednou kvalitou záběrů a má na svědomí také záležitosti jako např. sériové snímání v plném rozlišení s frekvencí 3 sn./s. Vše co zaznamenáte, se ukládá na paměťovou kartu SD / SDHC / MMC. Zdrojem energie je jeden dobíjitelný Li-ion akumulátor. Dimenze hliníkového těla FX55 jsou 9,5 × 5,7 × 2,3 cm a 14,3 dkg (bez akumulátoru) či 16,5 dkg (včetně akumulátoru a paměťové karty). Dodáván je v černém barevném provedení s označením DMC-FX55E-K a ve stříbrném provedení pod označením DMC-FX55E-S. Běžná nezávazná cena je necelých 10 600 Kč.

3 palce a nic míň - část 2. z 2

Samsung i85

Základními prvky nového Samsungu i85 jsou objektiv (ohnisková vzdálenost 36 – 180 mm (ekviv. na 35 mm), světelnost F3,5 – F4,9, 5× optický zoom), CCD snímač s efektivním rozlišením 8,2 Megapixelů a barevný 3“ LCD displej. Běžná rychlost závěrky se pohybuje mezi 1/2000 – 1 s. V případě režimu Noc však může být závěrka otevřená až 16 s. Citlivost ISO se pohybuje v běžných mezích ISO 80 – 1600. Dle slov výrobce je i85 součástí rodiny multimediálních produktů, kterými se Samsung snaží vyjít nejvíce vstříc mladé generaci a jejím potřebám. Tento štíhlý digitální multimediální fotoaparát osloví zejména ty, kteří hodlají z jednoho zařízení vytěžit maximum. Samsung i85 v sobě spojuje vysokou funkčnost a zábavu. Podporuje široké spektrum médií jako např. PMP (upravený Xvid MPEG-4 videoklip), video (i-movie), MP3 a textové knihy (vestavěný prohlížeč textů s diakritikou). Dovede se též proměnit v diktafon či cestovního průvodce po turistických destinacích v 30 zemích světa. Vše navíc doplněno animovaným grafickým uživatelským rozhraním. Ovšem fotografie je a měla by být cílem každého fotoaparátu. Za účelem kvalitních snímků nechybí digitální stabilizační technologie ASR (Advanced Shake Reduction - vyspělá redukce otřesů) a funkce rozpoznání obličeje (maximálně 9 osob). Na tvořivější uživatele čeká přibližně 14 scénických režimů. Zajímavosti je funkce AEB - automatická stupňovaná expozice (zaznamená se série tří po sobě jdoucích snímků s různě nastavenou expozicí), se kterou se obvykle setkáváme u aparátů mnohem „těžší kalibru“. V důsledku rostoucího zájmu o natáčení vlastních klipů byla výrazně posílena právě funkce pro jejich tvorbu. Při záznamu videoklipů se využívá komprese MPEG-4 a rozlišení SVGA (800 × 592 pixelů). Z videa pak lze vyexportovat libovolný záběr jako fotografii. Vše je uloženo na vnitřní paměti s kapacitou 190 MB a výměnné paměťové kartě SD / SDHC / MMC plus. Další zajímavostí je možnost dobíjení Lithium-iontového akumulátoru přes USB, tedy např. přímo z počítače. Toto vše a mnohem více je ukryto v těle s celokovovým nerez provedením o rozměrech 9,5 × 6,2 × 2,1 cm a hmotnosti cca 16 dkg (bez akumulátoru a paměťové karty). Běžná cena bývá necelých 9 000 Kč.

3 palce a nic míň - část 2. z 2

Sony Cyber-shot DSC-T200

Štíhlý digitální fotoaparát Sony DSC-T200 série T, je přímým nástupcem oblíbené a úspěšné T100. Aparát DSC-T200 přináší nemalé množství novinek a zdokonalení. Ta nejvýraznější změna, která nelze přehlednout, se týká barevného displeje. Ten se rozšířil na 3,5“ a změnil se na dotykové Clear Photo LCD Plus s poměrem stran 16:9. Dotyková obrazovka s sebou přinesla nejen změněný systém ovládání, ale i novou dovednost. V módu fotografování dovoluje nepřetržitý výběr subjektu, na který chcete mít zaostřeno, stačí jen ukázat prstem. Dotykové LCD je bezesporu „cool“, ale současně je však prvkem, jenž ne každému musí nutně vyhovovat, neboť tlačítka a přepínače lze ovládat prakticky i poslepu. Jinak je fotoaparát vybaven optikou Carl Zeiss® Vario-Tessar® s ohniskovou vzdáleností 35 – 175 mm (ekviv. na 35 mm kinofilm), se světelností F3,5 – F4,4 a s 5× optickým zoomem. Efektivní rozlišení snímacího Super HAD CCD™ je 8,1 Megapixelu. Rychlost závěrky je bohužel pouze 1/4 - 1/1000 s. K ostrým snímkům napomáhá optický stabilizátor obrazu Super SteadyShot v kombinaci s vysokou citlivostí ISO 3200. Samotnou citlivost lze nastavit na hodnoty ISO 80 – 3200. Rychlé a kvalitní zpracování obrazu obstarává u Sony aparátů známý procesor BIONZ. Mezi různými funkcemi a nástroji stojí za zmínku funkce Smile shutter, která je specifickou modifikací funkce detekce obličeje, jenž jde o krok dále - reaguje na smějící se tvář, jinak řečeno, pořizují se jen „vysmáté“ fotografie. Obdobně jako u všech v našem miniseriálu popisovaných fotoaparátů i Sony T200 má pro své uživatele kromě automatického režimu připravenou pestrou škálu scénických režimů, které pokrývají většinu běžných situací. Veškeré pořízené fotografie a videoklipy se zaznamenávají na paměťovou kartu Memory Stick Duo™ / Memory Stick PRO Duo™ / Memory Stick PRO-HG Duo™. Aparát je napájen jedním dobíjitelným akumulátorem Lithium N (NP-BD1). Z konstrukčních prvků je nutno pochválit řešení zapínání a vypínání pomocí „sešupovací“ krytky objektivu, která navíc kvalitně ochraňuje celý objektiv, blesk a otvory mikrofonu. Celé tenké hliníkové tělo má rozměry 9,4 × 6 × 2,1 cm a čistou váhu 16 dkg či cca 19 dkg včetně akumulátoru a paměťové karty. Běžná cena Sony DSC-T200 je necelých 10 200 Kč. Komu by cena připadal vysoká, tak si může pořídit „odlehčenou“ variantu v podobě DSC-T70 s 3“ dotykovým LCD, jenž obvykle stojí něco okolo 7 400 Kč.

3 palce a nic míň - část 2. z 2

Pár slov závěrem

Jak si tedy vybrat ten správný fotoaparát? Velice obecně se dá říci, že fotoaparáty kategorie, o které tu dnes mluvíme, mají velmi podobné a v některých případech téměř totožné výsledky. Ti kdo upřednostňují technický pohled na věc, by se měli podívat na parametry objektivu. Jelikož se jedná o fotoaparáty určené pro zábavu, tak je předpoklad, že lidé v různých prostředích a za všemožných okolností budou nejčastěji fotografovaným objektem. Z tohoto důvodu byste si měli vybírat fotoaparát podle na 35mm kinofilm přepočtené ohniskové vzdálenosti objektivu. Ve většině případů se jedná o zoom objektiv, takže počáteční nejkratší ohnisková vzdálenost by pro širokoúhlé záběry (wide záběry), např. v místnostech, měla zhruba začínat na 28 mm. Světelnost je dalším ukazatelem. Není sice již tak podstatná jako ohnisková vzdálenost, ale zjednodušeně platí, čím nižší čísla tím lepší, protože budete moci pracovat s nižší citlivostí snímače a v důsledku toho budou záběry zatíženy nižší úrovní barevného šumu. Citlivost ISO v současnosti již není v zásadě důležitým ukazatelem kvality. Praxe ukazuje, že maximální reálně použitelná manuálně nastavitelná citlivost při použití maximálním rozlišení bývá u většiny modelů ISO 600 a v ojedinělých případech až ISO 800. Vyšší hodnoty citlivosti se pak tedy stávají spíše marketingovým nástrojem a lákadlem. Opodstatnění vysoké citlivosti v souvislosti se stabilizací obrazu se posuzuje velice obtížně, protože v tomto případě vše mívá na starost automatika a její přesná „receptura“ je tajemstvím výrobce, takže jsme opět odkázání na marketingovou a reklamní „masáž“. Jediným skutečným ukazatelem v tomto ohledu jsou výsledné snímky. Padla zde zmínka o stabilizaci obrazu. Zde je volba jasná a tou je optická (mechanická) stabilizace obrazu, neboť oproti digitální jsou výsledky vždy lepší nebo alespoň stejné. Při použití optické stabilizace je pro záznam obrazu využívána maximální možná plocha snímacího prvku a nedochází k softwarovému ořezávání okrajových částí daného obrazu jak se tomu děje v případě digitální stabilizace. Další možný způsob volby fotoaparátu by mohl být nazván jako empirický neboli založený na dlouhodobých zkušenostech s tou kterou značkou. V takovém případě by můj osobní řebříček vypadal asi takto: Canon, Sony, Panasonic, Olympus. Zbylé společnosti bezesporu rovněž vyrábějí kvalitní fotoaparáty, avšak přece je tak trochu vnímám jako značky zatížené určitou měrou nevyzpytatelnosti. Může napomoci i nepsané pravidlo, že cena zhruba odpovídá kvalitě, zvláště zde, kde jsou ceny tlačeny co možná nejníže. Samozřejmě existuje i třetí cesta jak si vybrat. Naprosto nevědecky si prostě zvolíte ten model, jenž se vám líbí. Určitým paradoxem bývá to, že takto vybraný aparát dle subjektivních dojmů mívá nejlepší výsledky. Jak je to možné? Možná je to jako s lidmi. K těm, kteří se nám líbí, býváme obyčejně mnohem tolerantnější a méně vnímáme jejich případné chyby a nedostatky.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku 3 palce a nic míň - část 2. z 2


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.