Přeposlat Olympus FE-300

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Olympus FE-300

12.11.2007 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Počet pixelů není všechno a nezaručí vám dokonalou kvalitu fotografií. Přesvědčili jsme se o tom na vlastní kůži u modelu Olympus FE-300.

Počet pixelů není včechno. Samozřejmě 12 Mpx fotoaparát může zachytit víc detailů než např. 8Mpx, ale není to žádné pravidlo. S úsilím dostat do malé čočky co nejvíc pixelů přichází problém různých rušivých elementů na výsledné fotografii. Naopak pokud máte velkou čočku s menším počtem pixelů, kvalita obrázků může lehce překonat i 10 Mpx a to dokonce i v nižším rozlišení. Olympus prezentuje svůj nový model FE-300 jako jeden z nejlehčích a nejlevnějších 12 Mpx fotoaparátů na trhu.

Olympus FE-300

Díky tloušťce pouhých 2.2 cm a váze 138 g s baterií i s paměťovou kartou není problém tento fotoaparát přenášet v kapse od kalhot nebo košile. I přes malou velikost se ovládací prvky dobře používají. Chybí tu sice optický hledáček, ale díky 2.5 palcovém LCD displeji s dobrými úhly pohledu ho ani postrádat nebudete. Zoom je 3x optický a upřímně řečeno, uměli by jsme si představit i větší rozsah. Manuální nastavení expozice zcela chybí, ale fotoaparát nabízí dostatek doplňujících funkcí. Mód Perfect Shot Preview, který vytvořila přímo firma Olympus je asi nejužitečnější vlastností, kterou FE-300 nabízí. Tento mód vás nechá podívat se, jak by vaše fotografie vypadaly v různých nastaveních. Tato funkce se dá také použít při natáčení videa.

Olympus FE-300

Vyvážení bílé a citlivost ISO vám nabídnou dostatečnou kontrolu nad vašimi fotografiemi. Fotoaparát má přednastavených 14 scenérií. Podle trendu posledních měsíců, i tento fotoaparát nabízí funkci FaceDetection pro focení portrétů. Nejvyšší hodnota ISO je 6400, při jeho použití se ale sníží rozlišení na 3.1 Mpx. Zklamáním pro nás byla rychlost, či spíše pomalost fotoaparátu. Od zapnutí přístroje k první fotografii uběhne 2.2s. Při vypnutém blesku je prodleva mezi jednotlivými fotografiemi 3.6 s a pokud ho zapnete, počkáte si 3.8s. Ani prodleva expozice nebyla nějak zvlášť dobrá. Po stisku uzávěrky si počkáte na zachycení snímku 0.9 s. Jak už bývá zvykem u každého fotoaparátu, i tento nabízí multi-focení. To svou rychlostí také nijak zvlášť nevyniká a je spíše pod průměrem.

Olympus FE-300

Olympus FE-300

I přes solidní zobrazení barev byly fotografie z FE-300 spíše zklamáním. Při použití ISO 50 nebo 100 je kvalita ještě dobrá a zobrazení detailů i celé fotografie je velmi ostré. Jakékoliv jiné nastavení znamená viditelné šumy a chyby na fotografiích. Úroveň ISO 800 a výš znamená absolutní zničení skoro všech detailů. Kvalitou fotek by jsme tento 12 Mpx fotoaparát přirovnali spíše k ne moc kvalitnímu 8Mpx. Pro webové stránky, e-maily a tisk v malém formátu se fotografie hodí, ale od tak vybaveného fotoaparátu jsme přece jenom čekali trochu víc. Olympus FE-300 na nás udělal dojem svým designem, opravdu kompaktní velikostí a nízkou cenou. Ale celkovou pomalostí focení a slabou kvalitou fotografií nás velmi zklamal. Pokud opravdu chcete 12 Mpx fotoaparát za nízkou cenu, kupte si ho. Pokud ale požadujete kvalitní fotografie, radši si trochu připlaťte a pořiďte si 8 Mpx konkurenci jako je např. ~1, který svou kvalitou a rychlostí model FE-300 naprosto bez problémů pobije.

Olympus FE-300

Olympus FE-300

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Olympus FE-300


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.