Přeposlat NIKON Coolpix P5000 – aneb jak to vidí uživatel

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

NIKON Coolpix P5000 – aneb jak to vidí uživatel

26.11.2007 | Radek Roubíček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Díky společnosti Megapixel.cz jsem měl jedinečnou příležitost otestovat 10ti-megapixelový NIKON Coolpix P5000. Tento malý kompaktní digitální fotoaparát vedle velkého rozlišení přináší i pohodlné ovládání a pevné magnesiové tělo.

Díky společnosti ~1 jsem měl jedinečnou příležitost otestovat 10ti-megapixelový NIKON Coolpix P5000. Tento malý kompaktní digitální fotoaparát vedle velkého rozlišení přináší i pohodlné ovládání a pevné magnesiové tělo. První dojem z kontaktu s Coolpix P5000 lze charakterizovat dvěma slovy – velké překvapení. Proč? Ze všech obrázků a propagačních materiálů jsem získal dojem, že se jedná spíše o středně velký kompakt, ale k mému ohromení jsem najednou v rukou držel „trpaslíčka“. Samozřejmě rozměry cca 10 × 6,5 × 4 cm a hmotnost přibližně 23 dkg dávají tušit, že se jedná o menší fotoaparát, ovšem realita je realita. Této skutečnosti jsou přizpůsobeny všechny ovládací prvky, jsou tedy pomenší. S ovládáním jsem neměl žádné problémy, ale osobně bych však uvítal drobné zvětšení tlačítka [ON/OFF] umístěného na vrchu mezi spouští a příkazovým voličem (otočné kolečko bez jakéhokoliv označení, potisku a popisu). Další zvětšení by neškodilo ani tlačítkům situovaným na zadní straně vlevo od 2,5“ barevného LCD s 230 000 pixely. I přes dobrou propracovanou ergonomii podpořenou vhodně vytvarovaným gripem pro pravou ruku by si lidé s většíma rukama měli při nákupu přece jen celý fotoaparát nejdříve „osahat“, aby zjistili, zda jim bude vyhovovat. Určitou záhadou pro mě byl a zůstal zmiňovaný příkazový volič. Nepodařilo se mi najít ani jediné použití, které by mnohem pohodlněji a přirozeněji nezvládl multifunkční křížový volič nacházející se napravo od LCD. Nabyl jsem dojmu, že se jedná spíše o nadbytečný ovládací prvek, jenž zabírá zbytečně prostor ostatním. Pochvalu si zaslouží poctivě udělané bytelné odolné magnesiové tělo jehož součástí je i kovový závit pro stativ. Jediné co mi trochu kalilo požitek z používání, bylo lesklé plastové ochranné „sklo“ chránící LCD displej. Velice snadno se „zamatlá“ a poškrábá. Matová ochranná folie by pří koupi nebyla asi tolik efektní, ale v průběhu používání by se asi uplatnila mnohem lépe. Vedle již několikrát zmiňovaného displeje zde najdeme rovněž i průhledový hledáček. Při jeho použití by se mělo počítat s tím, že tento typ hledáčků pravidelně ořezává viditelný obraz v porovnání s tím, jenž se skutečně zaznamená.

NIKON Coolpix P5000 – aneb jak to vidí uživatel

NIKON Coolpix P5000 je vybaven kvalitním objektivem Zoom-Nikkor s 3,5× optickým přiblížením, s dobrou počáteční světelností F2,7 – 5,3 a s ohniskovou vzdáleností 36 – 126 mm (35mm ekvivalent). Rozsah zaostření v normálním režimu začíná přibližně u 30 cm, v režimu Makro pak na 4 cm. Okolo objektivu je navíc kovový závitový límeček dovolující připevnění adaptéru pro volitelný tele či širokoúhlý předsádkový objektiv. Kdo by se pokoušel v jakémkoliv funkčním režimu najít klasické manuální zaostřování, ten neuspěje. Ať pracujete v jakémkoliv módu zaostřování, vždy se o vše stará AF – autofokus. Slabou útěchou může být možnost volby umístění zaostřovacího pole. Musím však též říci, že automatické zaostřování pracuje téměř stoprocentně. Slabší výsledky se občas objevují u makrofotografie, při fotografování za slabšího osvětlení a splývavých objektů na nevýrazném pozadí. Výrobce si je toho však vědom, neboť na tyto a několik málo dalších situací upozorňuje ve své velmi kvalitně provedené uživatelské příručce, jenž je samozřejmě v papírové podobě součástí balení. S výslednou ostrostí fotografií dopomáhá i optická stabilizace, která je nedílnou součástí systému redukce vibrací VR. Celý systém kombinuje navíc práci s vysokými hodnotami citlivosti ISO uplatňujících se zejména při nižších úrovních osvětlení. Plně dostačující rychlosti závěrky se pohybuje v rozsahu 1/2000 – 8 s. Maximální expoziční doba pouhých 8 s, která nepatří sice mezi nejkratší, ve mne vyvolávala trochu omezující dojem. Osobně bych uvítal delší čas, zvláště pro experimentování s nočními záběry.

NIKON Coolpix P5000 – aneb jak to vidí uživatel

Minimální přiblížení / zoom – ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 36 mm (ISO: 64; Exp. čas: 1/198 s; F5,4)

NIKON Coolpix P5000 – aneb jak to vidí uživatel

Maximální přiblížení / zoom – ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 126 mm (ISO: 64; Exp. čas: 1/181 s; F5,8)

Veškeré záběry pořizuje 1/1,8“ CCD čip s efektivním rozlišením 10 Mpx. Máme tady další model, kde jeho tvůrci správně usoudili, že většího rozlišení a dobré kvality obrazu se lépe dociluje za pomoci většího snímače. Všeobecně jsou záběry kvalitní. Kdybychom řekli, že 100% fotografie je čistá, ostrá, barevně věrná, plná detailů a bez optických vad, tak v našem případě bychom se dle okolností průměrně pohybovali mezi 87 – 97 %. Pořízené fotografie jsou barevně věrné. Optické zkreslení linií, v našem případě „soudkovitos“, je viditelná jen u objektů v kratší vzdálenosti od objektivu (viz. foto monitoru). V ostatních případech je zkreslení prakticky téměř nepostřehnutelné. Chromatická vada (aberace – barevné kontury okolo objektů na kontrastním pozadí) je minimální, ale nejsem si jist, zda to není na úkor drobné ztráty detailů. V takovém případě by chybu optické soustavy kompenzoval implementovaný software. Zdvojené funkční rozsahy citlivosti neklamně naznačují, jak to s ní skutečně je. Automatická ovládání citlivosti pracuje v rozmezí ISO 64 – 800. Manuálně je možno nastavit citlivost v širším rozsahu ISO 64 – 3200. Mluvíme-li o snímcích v plném rozlišení (10 Mpx), tak záběry s žádnou nebo s nízkou úrovní barevného šumu a se zachovanými detaily získáme do hodnoty ISO 400. Citlivost ISO 800 představuje určitou hraniční hodnotu, neboť výsledky jsou značně odvislé od světelných podmínek, ale ještě stále si zachovávají dobrou úroveň rozlišení detailů. Se vzrůstajícími hodnotami citlivosti stoupá i hladina barevného šumu a při snaze omezit jej dochází ke ztrátě detailů. Snímky pořízené při hodnotách ISO 1600, 2000 a 3200 jsou úměrně daným hodnotám hůře použitelné. Řekl bych, že mají jen dokumentační hodnotu. Navíc při nastavení nejvyšší citlivosti ISO 3200 se maximální možné rozlišení zredukuje na polovinu (5 Mpx), a to z důvodu zachování detailů a snížení úrovně barevného šumu. Automatické vyvážení bílé pracuje spolehlivě i v prostředích s kombinovaným osvětlením. A tak jsem zkusil naráz žárovky, zářivku a LCD monitor. Toto nesvedl zatím žádný „digitál", se kterým jsem se doposud setkal. Jak se ale ukázalo, překombinované prostředí už bylo příliš i v tomto případě. Buď se vyvážila bílá na monitoru, nebo za ním, ale nikdy obě naráz. Jako tradičně, nepomohlo ani jindy jinak bezchybné manuální vyvážení bílé.

NIKON Coolpix P5000 – aneb jak to vidí uživatel

NIKON Coolpix P5000 – aneb jak to vidí uživatel

Vyvážení bílé v prostředí s překombinovaným osvětlením a soudkovité zkreslení linií blízkých objektů

NIKON Coolpix P5000 – aneb jak to vidí uživatel

Zkreslení linií – minimální zoom

NIKON Coolpix P5000 – aneb jak to vidí uživatel

Zkreslení linií – maximální zoom

NIKON Coolpix P5000 – aneb jak to vidí uživatel

Marko-fotografie – režim Makro

Užívání fotoaparátu je nenáročné a díky vestavěné nápovědě (v položkách menu se vyvolává páčkou zoomu) velice srozumitelné. Automatický režim obstará naprosto vše sám. Jediné co může uživatel z parametrů ovlivnit je velikost a kvalita fotografií. Nechybí samozřejmě ani režimy priority času a záběrky. K nalezení je dále režim označený M – Manuálně, ale ten byl pro mne zklamáním, protože jak jsem již psal výše, ani v tomto režimu nelze ručně zostřit. Nevím proč, vždyť k tomuto účelu by se výborně hodil zmiňovaný Příkazový volič. Jediné co lze v oblasti zaostřování ovlivnit je místo v záběru, na které se bude zaostřovat. Další nedílnou součástí výbavy jsou i předefinované programy automatické expozice, neboli tzv. motivové programy. Je jich přibližně šestnáct a pokrývají většinu běžných situací (Krajina, Sport, Úsvit/soumrak, Obličej – priorita AF, Protisvětlo, Noční portrét, Noční krajina…). Motivový program Obličej - priorita dokáže rozpoznat 1 – 3 obličeje v daném záběru. Automaticky na ně zaostří, optimalizuje expozici a případně taktéž intenzitu blesku. Funguje nejen u živých 3D osob, ale překvapivě dosti spolehlivě i u 2D obličejů, např. obličejů na plakátech nebo monitoru počítače, jsou-li jen trochu podobné obličejům. Jediné co tento režim potřebuje, je trochu času, neboť pracuje trochu pomaleji. Velkou pochvalu si zasluhuje program Panoráma s asistencí. S jeho pomocí naprosto pohodlně, téměř až luxusně, vytvoříte zdrojové snímky, z nichž později v počítači složíte nádherné panoramatické fotografie. Klíčem k pohodlí je využívání celého LCD displeje a zobrazování poloprůhledného konce posledního snímku, s jehož pomocí snadno srovnáte a navážete snímek nový. Program pro tvorbu panoramatických fotografií jako nedílná součást příslušenství je dodáván na instalačním CD. Jinak panoramatické záběry lze z daných snímků vytvořit i v některém z mnoha jiných programů, ať freewarových a placených. Ze zajímavých dovedností z kategorie pro pokročilé uživatele je možnost tzv. optimalizace snímku, kdy uživatel volí z několika možností podání snímku. Optimalizuje se kontrast, doostření a sytost obrazu tak, aby odpovídal použití výsledných snímků nebo podle typu scény. Mezi přednastavenými volbami se najde např. měkčí, živý či černobílý obraz. Nevyhovuje-li v dané situaci žádná volba, lze si vše nastavit vlastnoručně (volba Vlastní). Další u kompaktů nepříliš vídanou avšak užitečnou dovedností je intervalové snímání. Fotoaparát automaticky zhotovuje snímky v určitém intervalu (30 s, 1 min., 5, 10, 30 a 60 min.). Fotografie s maximálním rozlišením 3648 x 2736 pixelů jsou ukládány pouze ve formátu JPEG. Jestliže by tedy někdo na základě ostatních vyspělých vlastností a funkcí očekával i formát RAW či TIFF, bude zklamán. V módu prohlížení se o pořízených snímcích dovíte vše potřebné, včetně jejich histogramu a přeexponovaných míst. K celkové snadnosti ovládání přispívá i česká jazyková varianta graficky střízlivě a srozumitelně zpracovaných menu. Jinak hodláte-li nahrát videoklip, žádný problém. Obrazová kvalita klipů je znamenitá. Během natáčení lze používat zoom. Videoklipy s maximálním rozlišením 640 × 480 pixelů, označované jako TV video, z pohledu obrazu snesou dokonce srovnání s některými videokamerami. Slabinou je však mono zvuk, kdy navíc při natáčení v tichu se zaznamenává zvuk servomotorků ovládajících zoom. V běžně hlučných situacích to však není problém. Fotoaparát kromě fotografií a klipů dovede zaznamenat i pouhý zvuk. Kvalita záznamu není nijak oslnivá, ale funkci diktafonu zastane aparát bez větších problémů.

NIKON Coolpix P5000 – aneb jak to vidí uživatel

Barevný šum - ISO200, režim Noční scéna

NIKON Coolpix P5000 – aneb jak to vidí uživatel

0

Barevný šum - ISO800, režim Manuál

NIKON Coolpix P5000 – aneb jak to vidí uživatel

1

Barevný šum a ztráta detailů- ISO1600, režim Manuál

NIKON Coolpix P5000 – aneb jak to vidí uživatel

2

Barevný šum a nárůst ztráty detailů- ISO2000, režim Manuál

NIKON Coolpix P5000 – aneb jak to vidí uživatel

3

Barevný šum a nárůst ztráty detailů- ISO3200, režim Manuál

Veškeré pořízené záznamy jsou ukládány na interní 21MB paměť a SD / SDHC paměťovou kartu. Při použití paměťové SD karty bývají velmi často podporovány i karty typu MMC. V tomto případě tomu tak však není. Vedle vestavěného blesku s redukcí jevu červených očí máme u P5000 navíc k dispozici sáňky pro upevnění příslušenství s pojistnou aretací, která dovoluje připojení volitelných blesků Speedlight. U tak malého fotoaparátu něco podobně nadstandardního není příliš běžnou záležitostí. Nikon lze propojit s dalšími zařízeními prostřednictvím A/V výstupu (televize) a digitálního USB rozhraní (počítač, tiskárna). Napájení zajišťuje jeden specializovaný lithium-iontový akumulátor. Jednou větou bychom NIKON Coolpix P5000 mohli charakterizovat asi takto: jedná se malý a přitom robustně a precizně provedený, vyspělý, uživatelsky přátelský digitální kompaktní fotoaparát s všeobecně kvalitními a konzistentními výsledky, jenž po právu získává různá ocenění a přízeň uživatelů. Jeho obsluhu zvládnou prakticky všichni a při běžné ceně něco okolo 11 000 Kč nabízí velmi dobrý a pěkný poměr výkon/cena, takže není ani divu, že se velmi dobře prodává.

Základní parametry

Snímací prvek (typ; velikost; rozlišení)CCD; 1/1,8“; 10,37 Megapixelů (efektivních 10 Megapixelů)
Objektiv (ohnisková vzdálenost / světelnost)Zoom-Nikkor f = 7,5 – 26,3 mm (35mm ekviv. 36 – 126 mm) / F2,7 – 5,3
ZaostřováníAuto (9 zón), na střed, manuální (99 zón), pomocné světlo AF
Rozsah zoomu3,5× optický; 4× digitální
Rychlost závěrky1/2000 – 8 s
Clona:Šestilamelová irisová clona
Měření světla256zónové měření Matrix, integrální měření se zdůrazněným středem, bodové měření, bodové měření v místě aktivního zaostřovacího pole (s podporou 99 polí autofokusu)
Stabilizaceoptická
Rozlišení fotografií3648 x 2736 (10M), 3648 × 2432 (3:2), 3584 x 2016 (16:9), 2592 x 1944 (5M), 2048 x 1536 (3M), 1600 x 1200 (2M), 1280 x 960 (1M), 1024 × 768 (PC), 640 × 480 (TV)
Výstupní formátJPEG (.JPG)
Citlivost snímačeAuto (automatická regulace citlivosti v rozmezí ISO 64-800) + ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1600, 2000, 3200
Kompenzace expozice (EV)+/-2,0 EV, 1/3 EV v krocích
Vyvážení bíléAuto, Denní světlo, Žárovkové světlo, Zářivkové světlo, Zataženo, Blesk, manuální nastavení
Makro režimod 4 cm
Video640 × 480 / 320 × 240 / 160 × 120 pixelů, 30 / 15 sn./s
Výstupní formát videaAVI
Displej:2,5“ TFT LCD230 000 pixelů
Hledáčekprůhledový + zoom
Komunikační rozhraníUSB, A/V výstup (NTSC/PAL)
Paměť + paměťové karty21 MB + SD / SDHC karta
Zdroj energie1× lithium-iontová akumulátor EN-EL5
SamospoušťAno, zpoždění 3 s a 10 s
BleskAno, pracovní dosah až 8 m
Další vlastnosti a technologieDCF, DPOF, PictBridge, čeština, sáňky pro upevnění příslušenství, závit pro stativ, intervalové snímání
Rozměry / hmotnost98 × 64,5 × 41 mm (bez výstupků) / cca 240 g (včetně akumulátoru a paměťové karty)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku NIKON Coolpix P5000 – aneb jak to vidí uživatel


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.