Přeposlat Začínáme upravovat fofografie

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Začínáme upravovat fofografie

27.02.2006 | Tereze Čistotová | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Tím, že vyfotografujete krásnou fotografii Vaše práce ještě zdaleka nekončí. Začíná zajímavá práce, která je skoro pro všechny fotografy nezbytná - úprava fotografií ve photoshopu.

Tím, že vyfotografujete krásnou fotografii Vaše práce ještě zdaleka nekončí. Začíná zajímavá práce, která je skoro pro všechny fotografy nezbytná - úprava fotografií ve photoshopu. Pro někoho to je práce, která ho vůbec nebaví a jen se trápí u svého monitoru s něčím, co nemá ani cenu. Rozhodla jsem se, že Vám ukáži, ty nejjednodušší a přesto ty nejpoužívanější věci, které Vám i z pošedlé fotečky, pomocí photoshopu udělají mistrovskou fotografii.

Seříznutí

Nikomu se nepodaří vyfotografovat fotografii hnedka napoprvé bez výčnělků jiných budov, či snad uřízlých hlav kolemjdoucích. To na fotografii nemá co dělat. Proto je potřeba fotografii seříznout do správného formátu, který potřebujete. JAK? Kliknutím Rectangular Marguee Tool, seříznutí obrázku a CTRL C (zkopírování), CTRL N (pro novou stránku), CTRL V (vložení Vaší upravené fotografie) Ukázka seříznutí fotografie ~1.

Otočení

Nejjednodušší věc ve photoshopu. K tomuto úkonu postačí klávesová zkratka CTRL T. Po pootočení do správného úhlu stačí celou úpravu potvrdit Enter. Pokud chcete pootočit např. o 180°- použijte záložku Image- dále Rotate canvas

Úprava brightness, contrast

I s fotografií která je malinko zašedlá, bez kontrastu a chudinka celá vybledlá se dá něco dělat. Trošičku ji oživit, pomocí úpravy jasu a kontrastu. Zjednodušeně : pokud je fotografie velmi tmavá či přesvícená- použijeme úpravu jasu ( brightness), pokud fotografie potřebuje upravit kontrast, např. více zvýraznit kontury-použijeme úpravu kontrastu ( contrast). JAK? Musíte se proklikat :) Nejprve na horní liště najděte záložku Image – dále Adjustmenst- Brihtness/contrast. Pozn. Zde ( Image- Adjustmenst) můžete upravovat i color balance (barevnou rovnováhu) či Hue/Saturation (tón /jas). Nevíte, kde ve Photoshopu najdete tuto funkci? Klikněte ~2.

Černobílá fotografie

Zkuste si dát svoji fotografii do černobílé a uvidíte, že i tato „bezbarevná“ kombinace, udělá z fotografie velmi zvláštní ( v některých případech i hezčí, než-li byla ta původní). JAK? Opět v záložce Image- Adjustments- avšak zde Desaturate. Poté to většinou chce pohrát si s jasem a kontrastem.

Rámeček

Rámeček ať se to nezdá, dá fotografii úplně jiný nádech. Těžké to vůbec není. Vybrala jsem Vám tu nejjednodušší a nejrychlejší metodu. JAK? Záložka Image- dále Canvas Size. Otevře se Vám okno, které je určeno pro úpravu rámečku.

Vysvětlení:

  • Width - šíře rámečku
  • Height - výška rámečku
  • Anchor - kde si přejete mít rámeček (př. pouze na dvou stranách apod. )
Canvas extension color- barva rámečku – při zaškrtnutí Other ( jiný) získáte tzv. kapátko, kterým vyberete barvu na rámeček např. z Vaší fotografie a to tak, že kapátkem ( které se nyní pohybuje jako kurzor) klepnete na barvu, kterou si přejete. Náhled ~3. A fotografie je hotová. Photoshop je velice zajímavý program na úpravu fotografií. Každý den se vymýšlí nové a nové vymoženosti k tomuto programu. Za pár let si budeme moci s tímto programem povídat, nadiktujeme mu vše, co chceme s fotografií provést a odejdeme mezi tím na nákup, uvařit oběd či přečíst si noviny. Po pravdě řečeno doufám, že tato situace nikdy nenastane, protože je to velmi zajímavá práce, která Vás dokáže na hodiny zabavit, ale na to jistě po čase přijdete sami. Přeji dobré nápady a dobré světlo :)

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Začínáme upravovat fofografie


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.